| kuroko1123 a întrebat:

Cine ma poate ajuta? Va rog frumos puppy dog eyes... amm o problema la matematica (algebra), am lipsit la vreo 2 lectii, am avut oo inmormantare in familie ..nu prea am inteles: Problema este:
1:Consideram multimea: A = {radical din 1, 2, 3,...,400 }
a) Stabiliti cate numere rationale si cate numere irationale contine multimea A?
b) Calculati suma numerelor rationale din multimea A
c) Scrieti 3 numere din multimea A, mai mari decat 10

P.S: Am scris in cuvinte radicall fiindca nu am gasit semnull, sper sa ma ajutatii si sa imi explicatii.nu vreau comentarii stupide, daca nustii mai bine nu raspundebatting eyelashes
DAU fundita :X

Răspuns Câştigător
| CameliaS a răspuns:

Bună! Nu am înţeles dacă sunt toate sub radical, însă voi considera că sunt. Trebuie să scrii toţi radicalii care devin numele naturale. Radical din 400 este 20. Prin urmare, trebuie să scrii toţi radicalii până la radical din 400. (Radical din 1, 4, 9, 16. ). b) Suma este 1+2+3+4+...+20. c) Radical din 121, 144, 169. Sper că ai înţeles, nu sunt foarte bună la explicat. Te pup.

| kuroko1123 explică (pentru CameliaS):

Multumescc foarte mult ..acum am inteles..raspunsul tau mi-a fost de ajutor big grin

| CameliaS a răspuns (pentru kuroko1123):

Cu multă plăcere! Îmi pare foarte rău, acum am recitit şi am văzut că la b ţi-am indicat ceva greşit. Spune să faci suma numerelor raţionale din mulţimea A, deci nu vei lua toate numerele de la 1 la 20, ci numai numerele care ies de sub radical. Bine? Succes. Îmi cer scuze pentru eroare. happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ti-am dat si eu o indicatie pe mesaj.

| ProfDeMate a răspuns:

Ai gasit singura solutia problemei? Observ ca nu ai primit nici un ajutor. Pentru a determina numerele al caror radical este un numar rational, ne aducem aminte ca acele numere trebuie sa fie patrate perfecte. In cazul nostru, intre 1 si 400 sunt patratele numerelor de la 1 la 20. Nu sunt chiar asa de multe. Celelalte numere vor avea ca rezultat al radicalului numere iretionale. Prin urmare 20 sunt rationale si 380 irationale. Suma numerelor rationale este 1+2la2+3la2+...+20la2.
Dupa ce le-am pus in evidenta pe cele rationale este usor sa alegem 3 mai mari ca 10.
Mult succes,
Prof De Mate