| nupunnumeokkk a întrebat:

Bună! Mereu după ce mă vopsesc balsamul din cutiile de vopsea este absolut divin, îmi face părul atât de catifelat, de moale, de fin și de strălucitor încât sunt obsedată.
Dar nu știu ce balsam să cumpăr să îmi lase același efect mătăsos, fin, lucios și extrem de moale. Din proprie experiență vă rog, îmi puteți recomanda balsamuri?

! Și chiar dacă o să am două răspunsuri la întrebare, vreau să primesc de la mai mulți oameni căci îmi doresc un produs bun după recenzii spuse din propriile experiențe, vă rog mult! Am părul cam uscat și balsamul din cutiile de vopsea îl salvează mereu

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Scrie pe cutia lor: "balsam pentru par matasos"
ori "balsam pentru regenerare par uscat si deteriorat"
ori in engleza: "conditioner for silky hair"
ori "anti-frizz"
Cumpara de la o firma mare, nu orice producator micut si neverificat, precum L'oreal, Wella samd.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din pacate, balsamul acela nu salveaza nimic.La nivel microscopic, firul de par are textura unui acoperis cu tigla, care protejeaza de factorii externi.In momentul in care se desprind bucati si se deterioreaza stratul acela protectior in urma degradarii chimice (vopsele), mecanice (pieptanat, impletituri/coafuri diverse) sau termice (uscator, placa de par, permanent) parul si implicit aspectul general are de suferit.Produsele de la salon doar acopera acele goluri si netezeste,, acoperisul''/invelisul in mod superficial, pe termen scurt, dar nu il repara.Asta explica de ce, dupa un timp, parul tau revine la textura lui initiala, dinainte de a merge la salon.

| dullcat a răspuns:

Uite aici o imagine care vorbeste de la sine.La 1 este firul de par normal, iar mai departe firul de par este degradat in diverse stadii.Invelisul protector de care spuneam se numeste cuticula.

https://scontent.fclj1-2.fna.fbcdn.net/......9168_n.jpg