| Aly11316 a întrebat:

Merg deja pe 19 ani si nu sunt destul de matura, de fapt nu cred ca sunt cam deloc, ce sa fac? Imediat vine si facultatea după bac...am o relație de 1 an si cu cat avansam cu atât parca se destramă și totul din cauza mea, fac si spun chestii prostești ba chiar absurde...Sunt o pers care nu se descurcă singură.
Va rog păreri...

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Asta înveți din mers, ai doar 19 ani, e normal să faci anumite greșeli.

| Nemessys a răspuns:

Pareri despre ce?
Ce inseamna pentru tine o persoana matura?
Unele persoane se maturizeaza mai greu decat altele. De cele mai multe ori, cele care se maturizeaza repede, au avut zile si experiente nu tocmai placute.

Nu ne-ai spus nici ce faci sau ce spui atat de prostesc in acea relatie incat sa ne dam cu parerea.

Daca esti o persoana care nu se descurca singura, asta nu inseamna ca esti si imatura. Esti la inceput din viata, acum sunt multe lucruri pe care le faci pentru prima data si e normal sa ai nevoie de indrumare. Doar nu cred ca esti in situatia in care sa ai nevoie de cineva pentru a merge la magazin sa iei o paine deoarece tu nu te descurci. Totul se invata.

| Aly11316 explică (pentru Nemessys):

Nu e vb neapărat de magazin...e vb de un viitor serviciu, am fost ținută în puf să spun așa, sunt imatura pentru ca nu dau dovadă de maturitate, de ex în momentele cand se discuta ceva serios sau este situatia serioasă, eu sunt neserioasă sau iau totul ca pe o glumă
Fac chestii absurde, absurde unei persoane de 19 ani.
Persoana cu care sunt împreună e de 10 de ori mai matura decât mine si mi cere asta si mie pentru ca ii greșesc mult în situațiile serioase de cuplu si nu numai.
Cu părinții la fel, nu au baza în mine.