| Cariba1929202 a întrebat:

Buna,mie imi place de un baiat mai mare, eu am 12 ani el are 14 si ma uraste, nu stiu de ce, dar o face. Isi bate joc de mine si ma ia peste picior, dar totusi il plac. Eu i-am dat mesaj si incepuse sa imi dea seen, apoi a spus dirigintei mele ca il innebunesc si ii fac avansuri si a mai spus ca-l sun la 3 noaptea (nu fac asta ) iar diriginta care e si doamna de franceza m-a certat si a spus ca s-a plans tatal baiatului la ea ca il innebunesc. Dar il tot visez si cand uit de el vine la noi in clasa si el imi face avansuri mie, iar apoi cand imi place iar ma ignora si nu vreau sa ii spun la diriginta ca el face la fel, nu vreau sa il parasc chiar daca el face asta mereu.Nu stiu ce sa mai zic sau ce sa mai fac deoarece ma indragostesc mai tare de el dar il uit si imi zambeste iar apoi se comporta de parca nu s-a intamplat nimic. Cand e langa colegii lui e rau cu mine si cand e singur nu prea, ca m-am intalnit cu el la biserica si mi-a zambit iar la scoala radea de mine si imi spunea,, dracu" cu alti 3 colegi de ai lui.Si are niste colege care mie si prietenei mele ne spun gagicile si eu ma panichez cand il vad ca se uita la mine si intra la noi in clasa de parca ar vrea sa se bata cu baietii de la mine. Joaca fotbal si se uita la mine iar eu iar ma panichez si apoi ma ia peste picior si ma injura, zice ca el nu baga in seama boracii.Ce sa fac? Ca nu pot sa il ignor, il vad in fiecare zi?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Chiar dacă ai numai 12 ani, dta te-ai îndrăgostit de el. și el de tine.
Acesta este un lucru natural, firesc. Când el se plânge la dirigintă și la tatăl lui, asta o face deoarece sentimentul pe care îl are pentru tine îl zăpăcește și pe el. Astfel, el ar dori să scape, dar sentimentul este mai tare ca el. De aceea vine la voi în clasă ca să te vadă. Așa că, cel mai bun lucru este ca atunci când te întâlnești cu el chiar din întâmplare să te strădui să te porți normal și să fii cât poți de calmă. Acest calm se va transmite și lui și apoi veți putea să schimbați câteva vorbe fără dracu. Este prima iubire pentru tine și poate și pentru el. Ea poate fi cea mai frumoasă iubire și pentru el și pentru tine, chiar dacă ea se termină uneori. Dar poate că ea nu se termină niciodată.

7 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Știi care-i motivul pentru care un copil de 12 ani ar trebui să-și vadă de școală și să lase iubirea pe mai târziu? Faptul că nu e suficient de matur ca să priceapă că o astfel de relație e sortită eșecului din start și că poate ușor degenera în ceva mult mai grav. Ăla te abuzează verbal când nu te ignoră, își bate joc de tine la greu, te bagă în rah. at iar tu continui să suspini după el. Mâine-poimâine te va abuza fizic iar tu o să te lași prostită de zâmbetele lui în continuare. Cât de masochistă să fii să te îndrăgostețti tot mai tare de un bădăran care te tratează ca pe ultima zdreanță? N-ai niciun pic de demnitate, de orgoliu?
Ar trebui să le povestești părinților tot ce s-a întâmplat, să vorbească și ei cu diriginta, să-i pună în vedere să nu mai vină la voi în clasă. Ar trebui să-ți găsești alte preocupări care să te ajute să-l uiți și să-l ignori: citește, joacă jocuri pe telefon, uită-te la filme/seriale. Și găsește-ți coloana vertebrală!

| Violleta2022 a răspuns:

Pai tu esti copil mic, de aceea te uraste, ca te vede cum te tii dupa el si el este interesat de fete de varsta lui, nu de fetite de 12 ani.
Nu-i frumos ce faci, lasa-l in pace, ca el este mare si nu-i de tine.
Joaca-te cu prietenele tale si cu papusile si alsa baieii in pace!
Poti sa-l ignori si este indicat sa nu te mai tii dupa el, sau sa mergi unde merge el. Abtine-te ca risti sa ti se puna note mici la purtare, sau sa se planga parintilor ca nu-i dai pace.
Baietii nu sunt papusile tale, nu pot face ce vrei tu!

| Fatamuntilor a răspuns:

Draga mea, una e sa te indragostesti la 12 ani si alta e sa doar sa iti placa de cineva!
Tu doar il placi pe acel baiat pentru ca e mai mare decat colegii tai de clasa!
Ne,,indragostim'' si la gradinita,si in scoala primara de persoanele de sex apus,asta nu insemna ca e ceva serios... e acea dragoste platonica,nevinovata,fara ceva serios!
Focuza-ti atentia in primul rand pe invatatura,ca de aia mergi la scoala.
Iar daca e musai,vorbeste cu baieti de varsta ta, iesiti in pauze, invatati impreuna, sau la un suc si cam atat!
Vei avea timp si de,, indragosteala''!

| Plato a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Habar nu ai ce inseamna iubire platonica, dezinformezi si pe altii.

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Plato):

Sa mori tu ca nu stiu!

| pagliaci a răspuns (pentru Plato):

Ce inseamna iubire platonica?

| Andreeush a răspuns:

Ar trebui să dai mai multă atenție școlii decât băieților.