| Copil.rouz.:x a întrebat:

Multumesc celor care vor citi pana la capat si imi vor da sfaturi utile.

Acum 2 ani a venit la mine in clasa o fata rusinoasa si timida[madalina], din currtea scolii am fost singura care a stat cu ea, i-a prezentat colegii si etc.Restul fetelor din clasa nu o suportau spuneau ca e urata si ca vor sa o bata.
Dupa cateva luni de scoala cand respectivele fete au vazut ca invata bine s-au imprietenit cu ea si bineinteles mi-au furat prietenastraight face Ea fiind cea mai buna prietena a mea. Cand ele ii spuneau sa nu mai vorbeasca cu mine, ea asa facea.
intr-un sfarsit bunica ei nu o mai lasa sa vorbeasca cu ele deoarece avea numai note mici de cand era in anturaj cu ele asa ca a devenit din nou cea mai buna prietena a mea.
Acum cateva luni noi 2 am cunoscut pe internet o fata din Constanta[ noi suntem din Bucuresti] ne-am imprietenit cu ea[bianca]...
Bianca a inceput sa o atraga de partea ei pe Madalina, eu ofticandu-ma.laughing
pana acum daca o intrebam pe Madalina pe cine alege intre mine si ea spunea ca pe mine. dar zilele astea s-a schimbat radical.
Mada este la mare si au vorbit ca diseara sa se intalneasca si azi i-am zis sa aleaga dintre mine si bianca iar ea a spus astfel: nu aleg intre voi! sunteti la fel pentru mine.

M-am simtit prost. deoarece una e sa fi prieten cu cineva in realitate si alta este virtual.in fine...

Ce parere aveti despre relatia de prietenie dintre mine si eahappy?

7 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

In primul rad daca iti era prietena adevarata nu te lasa acolo petru acele fete care s-au folosit de ea.ma rog.acea prblema s-a rezolvat si acum sunteti iar prietene.acum problema esti tu.
relatia de prietenie dintre cineva de pe net si cineva din realitate poate sa fie la fel. poti sa te itelegi la fel de bine cu cineva pe care nu l-ai vazut in viata ta ca si cu cineva pe care vezi zilnic. o zic din propria experenta.si eu am o prietena cu care vorbesc numai pe mess pentru ca e plecata din tara si nu ne vedem decat o data pe an.ma inteleg la fel de bine cu ea si ii povestesc la fel de multe lucruri ca si prietenei mele cele mai bune cu care ma vad zilnic.
daca ai fi prietena ei adevarata ai accepta faptul ca ea mai are si o alta pretena.ba chiar te-ai bucura pentru ea.si eu am mai multe prietene, dar nici o prietena nu m-a pus sa aleg intre ea si cealalta pentru ca stia ca nu as putea sa fac asta niciodata.nu mai fi atat de egoista si pune-te putin in locul ei. daca tu ai fi acum la constanta si daca tu te-ai intelege la fel de bine cu cealalta fata ce i-ai raspunde madalinei daca te-ar intreba pe cine alegi? ai putea alege?
faptul ca iti e cea mai buna prietena nu o face proprietatea ta privata si are dreptul sa mai umble si cu altii, cu cine vrea ea. daca nu iti place de persoanele cu care umbla spune-i asta, da-i un sfat, dar nu o obliga niciodata sa aleaga intre tine si ei.si eu imi vad prietena foarte rar in vacanta pentru ca pur si simplu nu avem timp sa ne vedem. vorbim la telefon foarte des, vorbim pe mess, dar niciodata nu am fost geloasa pe cei care au fost cu ea in locul meu.
nu ai de ce sa te simti prost, pentru ca faptul ca ea se intelege la fel de bine si cu ea ca si cu tine nu schimba cu nimic prietenia dintre voi.prietenia dintre ele e o chestie total diferita si separata de prietenia dintre voi doua.
corect ar si sa accepti asta, pentru ca nu cred ca ea ti-a interzis vreodata sa vorbesti cu cineva sau te-a pus sa alegi intre ea si cineva. te de ce ai face-o? daca nu poti sa accepti asta mai bine pune punct prieteniei tale cu ea pentru ca o sa ajungeti sa va certati foarte mult, o sa fiti invidioase una pe cealalta, o sa va barfiti una pe cealalta, o sa incercati sa va faceti rau unei celeilalte si asta deja nu mai e prietenie.vei suferi si te vei chinui mult prea mult pe viitor daca nu accepti lucrurile pe care le-am zis mai sus sau nu pui punct prieteniei cu ea.
vorbeste cu ea despre asta cand vine acasa. explica-i ce te deranjeaza si de ce te deranjeaza.nu ii arunca totul in fata ca pe un repros pentru ca va simtii nevoia sa se apere si va veti certa.incercati sa rezolvati impreuna aceasta problema.
poti sa pierzi o prietena din cauza unei prostii.ai grija!

| paramore a răspuns:

Sunteti un pic mai mult copilaroase...prietenia se ofera in mod egal, nu poti avea preferinte, si nici nu trebuie sa faci alegeri de genul asta decat in situatii critice, ma intelegi? mai bine bucurati-va de timpul pe care il petreceti impreuna acum ca sunteti mai mici, cand veti creste veti avea alte preocupari, o sa va certati de la baieti si o sa va barfitifrustratedcrede-ma

| BellaRagazza007 a răspuns:

Parerea este foarte proasta! nu te supara, dar sincer am observat ca tu esti chiar o buna prietena, dar ea DELOC! daca la prima prietena noua, ea te lasa balta! las. o in pace! gasesteti o noua prietena! mai bine o noua adevarata prietena!

| Ixchel a răspuns:

Tu nu îi eşti cu adevărat prietenă.
Eşti geloasă. Prietena ta poate să aibă şi altă prietenă. Nu o pune să aleagă între voi. Puteţi fi toate 3 prietene.
Nu contează că eşti prieten în realitate sau virtual.Atâta timp cât persoana aceea are nevoie de ajutor şi tu i-l acorzi, fără niciun interes, te dovedeşti a fi un prieten.

| Copil.rouz.:x explică:

Dar ea nu s-a vazut niciodata cu fata din Constanta.happy

| Alexandra_3484 a răspuns:

Eu cred ca tu o crezi pe fata asta cea mai buna prietena a ta, iar ea nimic...Adica cred ca se cam foloseste de tine pentru ca ai vazut si tu ca e cam nehotarata:ba cand esti bff, cand nu mai vorbeste cu tine. Dar pe cealalta parte nu cred ca a fost corect din partea ta sa o pui sa aleaga, nu cred ca tie ti'ar placea sa te puna sa alegi intre ea si alta prietena.Eu una zic sa discuti cu ea si sa'i spui ce simti si s'o intrebi ce are de gand... Sper ca ti'am fost de folos!

| Nimicinteresant a răspuns:

Păi cunosc sentimentul, dar ştii pentru că şi. a/v. aţi făcut o nouă prietenă, asta nu înseamnă că nu te iubeşte. Şi la faza cu " una e sa fi prieten cu cineva in realitate si alta. ", nu e adv[din punctu meu de vedere] daca ai un prieten virtual nu inseamnă că nu poţi fi bff cu ea. adica na` nu e nici o problema ca se intâlneşte cu ea, acasă tot tu vei fi alături de ea în momentele grele. Şi mi se pare că aveţi o prietenie frumoasa, şi nu ar trebui sa ţi. o strici din gelozie :*.