| anonim_4396 a întrebat:

nu am inteles la scoala prea bine graficul functiei de gradul 2. Mi-ar putea explica careva, dau funda+vot

1 răspuns:
| d33utza003 a răspuns:

Pai intotdeauna e o parabola...incearca sa iei o functie spre exemplu f(x)=x patrat+1 si fa-i graficul in cazul in care x= 0; -1 si apoi 1. si vezi ce se intampla

vezi ca in cazu asta delta e negativ (delta = b patrat - 4 ac)
si apoi fa-i graficul pentru aceleasi valori ale lui x dar cu f(x)=x-1
in cazu al doilea delta e negativ...o sa vezi ca unind punctele iti va iesi o parabola cu varful in sus la una si o parabola cu varful in jos la a doua... daca vrei mai multe detalii da-mi un mesaj si iti trimit id meu de mess si iti explic mai mult:* kiss fundita?big grinbig grin