| anonim_4396 a întrebat:

Buna
Nu înțeleg de ce nu pot sa am mă simt bine în relație
Am o relație cu o fata pe care o iubesc dar am mereu teamă că ma minte, ca imi ascunde ceva
Nu pot sa am incredre in ea
Mi-e teamă să nu vorbeasca si cu alții
Ma afectează când îmi ascunde ceva
Nu înțeleg de ce am aceste temeri?
Oare sunt traume din copilărie?
E sentimentul de abandon?
E atașament emoțional?
E ca o obsesie, parca as vrea sa îmi spună tot ce face, cu cine vorbește, unde se duce, etc
Vreau sa precizez că relatia este la distanta dar ne-am întâlnit de câteva ori
Va rog ajutati-ma cu sfărturi
Nu ma pot bucura că mă iubește pentru că sunt îngrijorat sa nu mă mintă sau sa nu incerce sa vorbeasca și cu alții

Mi-e teamă să nu fiu rănit
De câteva luni simt o suferință emoțională
Și nu reușesc să îmi găsesc echilibrul
Va rog multa seriozitate și fara jigniri
Ce ar trebui să fac?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ceea ce vrei tu este control total si manipularea fetei, nu dragoste si nu respect pentru fata.
Imi pare rau, dar nu poti avea nici o relatie, daca nu inveti sa respecti fata si sa o accepti asa cum este.
In ce privesc relatiile la distanta, sunt sortite eseculuid e la inceput, fiindca nu au nici o sansa sa dureze sau sa se incheie fericit, de aceea nici nu este recomandat sa ai niciodata asemenea relatii la distanta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O relație cu oricine din exterior, de orice natură are o bază, un fundament. Acel fundament se numește Eu, identitatea ta, forța ei.
Ce faci tu acum. Pornești prin a stabili identitea ta ( slabă) în relația cu ea. Astfel, dacă ea te înșeală ( dacă te-ar înșela) tu te-ai simți diminuat, lipsit de valoare.
Astfel demersul tău interior este (ipoteză) acesta.
Simt că sunt un nimic, (dar nu recunosc asta).
Din ce cauză oare. Și cauți cauza în exterior, că e mai simplu așa.
Păi cine ar putea fi de vină?
Păi ea, dacă m-ar înșela. m-aș simți un neica nimeni.
Cum mă simt? Chiar așa.
Deci, poate că din cauză că ea mă înșeală.
O sugestie că ipoteza mea s-ar putea să fie justă. Iată ce spune și Laura678 aici ca răspuns.
... atunci când noi nu ne cunoaștem valoarea și ne credem mai putini importanți decât suntem cu adevărat avem tendința de a proiecta aceste frici în persoanele dragi.
Ce să faci ca să rezolvi? Să pornești de la tine, să lucrezi cu tine însuți. Să te re evaluezi. Nu să te crezi mai grozav decât ești. Dar ai locul și valoarea ta pe lumea asta, și cu și fără ea, ca orice fir de nisip. Elimină un fir de nisip din universul acesta. Și încă unul. Și încă unul. Ce mai rămâne? Un univers găurit și șchiop. Nu ești tu mult, mult mai valoros ca un fir de nisip? Mult mai valoros. Tu știi de ce, nu este nevoie să știu eu.
Haoleoo, dar e e departe și tu nu poți verifica. Ea te înșeală! Ei și?
Se face gaură în cer, gaură în univers, în locul în care te afli acum, din cauza asta? 100% nu.

| Ariana131 a răspuns:

Prin lucrurile de genul "sa îmi spună tot ce face, cu cine vorbește și unde se duce" o îndepărtezi și de aici începe sentimentul tău de "pierdere". Nu este o relație sănătoasă, bazata pe încredere și iubire, e bazata pe control și toxicitate..Imi pare rău să ți spun dar asa îndepărtezi persoana iubi și chiar da, o poți face sa vorbească cu altcineva și sa ii spună cum te comporți și sa fie compătimită. Încearcă sa nu o mai controlezi, ok înțeleg, ii dau mesaj sa o întrebi unde sau unde se duce, sau o suni, dar atât..nu sa stea fata la masa cu mama ei de exemplu sau cu prietenele și sa se chiuie sa o crezi ca e acolo și sta și nu face nimic altceva decât sa vorbească. Sau dacă se duce sa se plimbe sa o întrebi non stop unde e, d aia a ieșit din casă, sa se plimbe liniștită, putea sa stea și în casa pe telefon..Si da ești mult prea atașat și ti e frica ca relația sa nu se termine, dar mai bine decât sa scrii aici, da i ei mesaj și spune i tot, fără sa pui prea mult accent pe acest control, sa vorbiți deschis despre probleme din relație și sa le puteți rezolva cumva.

| Laura678 a răspuns:

Bună, atunci când noi nu ne cunoaștem valoarea și ne credem mai putini importanți decât suntem cu adevărat avem tendința de a proiecta aceste frici în persoanele dragi.
Dacă este sa te însele, te poate înșela și cu tine de față, și cu un inel pe mana, etc.
Înseamnă că nu a fost persoana potrivita, însă tu prin lucrurile spuse mai sus nu o sa o faci decât sa se îndepărteze.
Toxicitatea strica in relație, încrederea este baza.
Cred ca ar trebui sa consulți și un psiholog pentru partea cu încrederea în sine( nu uitați ca psihologul nu este cel ce tratează doar oameni cu probleme grave ci și oameni care au nevoie sa fie ascultați și bine sfătuiți)