| GabrielaLoveLove a întrebat:

Nu știu ce sa fac! Ajutați-ma! Sunt la un liceu foarte bun, dar departe de casa. Aici in orașul meu natal este un liceu la care eu as vrea sa ma transfer, dar aici e cu mita și cu prostii. Și transferul se face doar cu 1000 de euro și chestii din astea. Si nu e nu știu ce liceu. Eu nu vrei sa stau departe de casa. Sunt alta fire. Îmi place acasă. Ce sa fac? Ce alta alternativa ar fi? Cum sa fac? Se poate face liceu acasa? Cu profesori particulari? Ce sa fac? Ajutor! Va rog nu dați răspunsuri răutăcioase.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Liceul acasa nu se poate nici in Romania, nici in strainatate si nici pentru regi, toti merg la liceu din pacate.
In schimb, gradinita si scoala generala se pot face acasa, daca esti inca la stadiu asta si ai tai parinti sunt bogati, permitandu-si sa-ti plateasca profesorii, ca sa vina acasa sa te invete.
Cat priveste spaga de care mentionezi la licee, cred ca inventezi povesti acolo unde nu sunt, transferul se poate face si la inspectoratul scolar daca ai un motiv bun pentru care il ceri, iar in plus, nimeni nu-ti cere bani, pentru asa ceva, pentru ca nimeni nu risca sa intre in puscarie pentru un amarat de transfer de liceu.

| GabrielaLoveLove explică (pentru Violleta2022):

Crede-ma ca nu inventez nicio,, poveste". Eu am întrebat ce sa fac deoarece chiar acesta este situația, dar mulțumesc oricum.

| mimimumu a răspuns:

Eu sunt din satul Sibioara.Acolo îmi e casa.Si eu trebuie sa fac naveta pana la Constanța pana la Mihai Eminescu.As vrea si eu sa ma mut la un liceu mai aproape de casa mea doar ca am auzit de la părinți si rude ca acolo sunt copii care in pauze ies cu țigara in curtea liceului si fumează si după scoala umbla colo si colo si se drogheaza.Mie îmi e lene sa fac naveta mereu si mereu dar decat dorinta de a ma transfera la un asemenea liceu, mai bine rămân unde sunt acum.Liceul din aproprierea mea nu e unul mare care zici ca trebuie sa înveți ca sa intri cu medii mari.Nu! Doar ca e mai aproape de casa si mie îmi place sa fiu mai aproape de casa.Sunt o fire mai sensibilă, timidă, linistită, care stie ce vrea de la viața si înaintează putin cate putin.Eu nu stiu sa iti răspund la intrebari dar vreau sa stii ca mai exista oameni care întâmpină asemenea probleme.Si eu am fost surprinsă. kiss

| GabrielaLoveLove explică (pentru mimimumu):

Exact așa sunt și eu și aceeași situație e și la liceul la care vreau eu sa ma transfer. Mulțumesc de răspuns!❤️