| GabrielaLoveLove a întrebat:

Heii! Am o problema si am nevoie de ajutor. Eu sunt la un liceu care nu imi place! Nu imi place nimic la el: nici colegii,nici profesorii,nici profilul,NIMIC! Am venit aici pentru ca asa au vrut parintii. Sunt si departe de casa. Eu am vrut sa merg la liceul din orașul meu la profilul economic pentru ca brâu sa devin cofetareasa,nu avocat sau alte prostii! VREAU SA FAC CE IMI PLACE, IAR EI NU VOR SA AUDĂ DE TRANSFER. Ce sa fac? Cum sa ii conving sa ma transfere unde vreau? E bun profilul economic pentru cofetărie? E grea matematica de la economic? Cum sa ii conving SIGUR? Ajutor! sad

Răspuns Câştigător
| MeForeverAlone a răspuns:

Deci Gabriela, în primul și în primul rând la profilul economic se învață despre afaceri, nu despre gătit, îți spun pentru că sunt eu acolo și știu. Acum, dacă vrei neapărat să te transferi ai putea alege,, Turism și Alimentație" e singurul profil care cred că ți s-ar potrivi, deși nu înțeleg ce mare școală îți trebuie ca să devii cofetăreasă.
Eu spun să vorbești cu diriginta sau dirigintele tău și să-i spui care e problema. Sau ai putea să le spui că e greu, că nu înțelegi ce ți se predă, spune-le că nu te înțelegi cu profesorii, inventează și tu ceva. Sau ai putea să le spui că vrei să mergi la Turism și Alimentație ca să devii agent turistic ( știi, persoană din aceea care călătorește, îți prezintă diferite locuri turistice dintr-o țară și îți vorbește despre ele) poate o să le placă ideea și o să te lase să te transferi. Spune-le că o să înveți bine, că o să dai tot ce poți. Nu știi niciodată cum se pot schimba lucrurile. Ia și tu niște note proaste, ia-te la bătaie cu niște colegi, du-te bătută acasă și sigur o să se răzgândească happy
(ultima propoziție a fost un pamflet, nu o lua în serios)
Baftă!

| GabrielaLoveLove explică (pentru MeForeverAlone):

laughing eu vreau sa merg la economic deoarece vreau sa imi deschid cofetăria mea personală. E mai greu cu parintii. Mersi mult de raspuns! happy

| MeForeverAlone a răspuns (pentru GabrielaLoveLove):

Ooo, super, fata mea! Atunci du-te acolo!
Doar că se face matematică destulă, trei ore pe săptămână, modul 2, se dă teză la engleză sau la franceză, depinde la ce clasă intrii, și se pune muuuuult ccent pe afaceri. Se face contabilitate, protecția consumatorului, logică, antreprenoriale, psihologie, comunicare, calitatea produselor, economie ( de-a lungul anilor, nu toate deodată)
Oricum, eu îți urez baftă, spune-le părinților că vrei să te apuci de afaceri și insistă cât de mult poți!
Baftă!

| GabrielaLoveLove explică (pentru MeForeverAlone):

Iti mulțumesc mult! happy