| emokyda98 a întrebat:

Buna:Nu stiu ce sa mai fac cu mama gaseste mereu motiv de cearta cu mine eu am 13 ani si m-a prins de doua ori ca fumez... dar doar 1 data ppersonal si o data i-a zis diriga si ma mai banuieste, ma tine din scurt... vreau sa mentionez ca fumez si am fumat pentru ca prin asta simteam ca ma eliberez ca scap de ori ce fel de sentiment trist sau de nervi.acum sunt cu un tip de 18 ani, nu stie nu stiu ce sa fac si cum sa fac sa ne intelegem mai bine. uneori cred ca singura soluie ar fi sa ma omor.nu ma mai inteleg nici pe mine m-am schimbat ft mult fata de acum 2 ani + ca avem si probleme cu banii de cand s-a despartit de tatasadtata greu mai vrea sa auda de mine. bunica si restul familiei ma critica mai mereu pentru faptul ca sunt indiferenta si ca ma fardez si ca ma fac cu placa.sinker nu mai shtyu ce sa fk, de mica nu am fost lasata niciodata sa fac ceva fara sa intreb. din a4a de cand m-a lasat mama sa merg singura trebuia sa o sun cand am ajuns la scoala cand am iesit de la scoala si acum mai trebuie sa fac asta.imi critica prietenii, nu mai rezist! dati-mi si mie niste sfaturi va rog frumos pentru ca eu sincer, nu mai stiu ce sa faccryingdau funda pentru cel mai bun sfat

1 răspuns:
| V1ad a răspuns:

Tu crezi ca esti singura persoana care are probleme? Prolemele nu se rezolva prin decizii radicale de gen sa te sinucizi.Ai mei s-au despartit cand aveam 7 ani si tata nu am mai vazut de la moartea fratelui meu adica de acum 13 ani dar sincer...nici nu imi doresc sa il mai vad vreodata. Tatii de genul asta nu merita efortul sa iti bati capul.Cat despre realatii la 13 ani m-ai lasat masca.Dar ce sa zic nu m-ar surprinde ca in ziua de azi si sa se practice astea si la gradinita.Parerea mea daca ala de 18 ani sta cu tine de 13 inseamna ca nici nu stie cati ani de puscarie poate sa faca daca duceti relatia la urmatorul nivel.Despre tigari te asigur ca inca nu ai ajuns in stadiul de dependenta inca sa te calmeze o tigara. Tigara este doar un motiv de a intra in cercurile,, cool''. Sfatul meu lasa-le pana nu e prea tarziu! Gandeste-te ca daca o duceti rau cu banii un pachet de tigari costa peste 10RON. Pune banii de tigari deoparte si cumpara ceva util cu ei.Ca te pune mama sa o suni cand ajungi la scoala nu e o tragedie.Mamele intotdeauna sunt mai grijulii.In primii ani de facultate trebuia sa o sun in fiecare zi pe mama si totusi aveam o varsta. Poate sunt prea in varsta sa dau sfaturi pentru 13 ani dar tinand cont de faptul ca am fost in situatia ta,parerea mea lasa tigarile si relatiile pentru ca va fi timp si pentru asa ceva, pune mana si invata sa ajungi cineva si sa nu mai ai grija banilor, tine cont ca viata merge inainte cu sau fara anumite persoane langa tine si asculta sfaturile mamei pentru ca oricat de rea ar parea si oricat de mult te-ar certa nu vrea decat sa iti fie bine.