| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu diriginta. L-a sunat pe tata si i-a zis ca cică eu tot plec de la mate si nu știu ce. Faza e că eu am plecat o singură dată și am dat o scutire. I-a spus o grămadă de lucruri care nu sunt nici adevărate. De vreo 2 ori o fată din clasa (care tot ma barfeste si ii zice la diriga tot felul de prostii despre mine) a avut "minunata idee " să plecăm cu clasa de la chimie. Si profa s-a enervat si a pus absent si ne da test. Si diriga crede că doar eu am plecat si băga tot felul de prostii in cap tatălui meu. Eu pur si simplu nu mai rezist îmi vine sa urlu pentru ca eu am spus adevărul si diriga vorbește aiurea. Mai lipsesc pentru ca am probleme de sanatate (cam o dată pe luna sau de 2) si i-am spus dar nu ma crede. Ține doar cu elevii ăștia care fac doar rău si dau vina pe mine. Stau mereu cuminte si nu am treaba cu nimeni dar toți se leagă aiurea.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca nu spui tot. Nu te-ar barfi nimeni daca ai fi cumintica.

| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu cred ca spui chiar tot adeavrul, ca diriga nu-i un profesor cretin care sa sune si sa vorbeasca aiurea cu tatal tau.
Deci lipsesti, acuzand probleme de sanatate, fugi de la scoala in anumite date, asadar, nu vorbeste diriginta in necunostinta de cauza, fiindca chiar chiulesti, ceea ce nu este normal.
In principiu ar trebui sa stii ca, la 10 absente, ai scazut 1 punct la purtare, iar diriginta are obligata sa-ti informeze parintii ca nu mergi la scoala, la toate orele samd.

| Andreeush a răspuns:

Spune-i tatălui tău să meargă la școală și să vadă câte absențe ai în catalog.

| Ineys a răspuns:

Pai daca spune ca ai chiulit mult sa arate toate absentele.
La sedinta urmatoare sa se stranga toti profesorii si sa confirme ca esti chiar atat de rea pe cat spune ea. Atunci va iesi la iveala adevarul.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa vorbesti cu parintii tai despre toate astea si sa o confruntati impreuna sau poti mereu sa te transferi la alta clasa, eventual unde nici nu preda ea. Solutii sunt, trebuie doar sa te mobilizezi putin din stadiul de victima si sa actionezi, sa vorbesti si sa incerci sa rezolvi