| Bibi7777 a întrebat:

Am 14 ani si nu ma mai inteleg cu parintii... de dimineata m-am certat cu mama fiindca am rugat-o sa imi faca ghiozdanul pentru scoala(mentionez ca ea imi face ghiozdanul foarte rar, 1-2 ori pe an) deoarece mie imi era foarte rau si a sarit cu gura si mi-a zis ca sunt proasta si nebuna,ca nu o sa ajung nimeni in viata(eu am note destul de bune),ca numai ea face treaba in casa(si eu fac,dar nu e mereu aici sa vada,ea a fost data afara de la servici).Eu i-am intors vorba pentru ca nu sunt sclava ei sa vorbeasca cum vrea cu mine,nu sunt jucaria ei. Apoi tata a sarit la mine sa ma bata si a dat in mine de m-am invinetit si am fugit afara sa plang. (el ma bate de cand eram mica cu nuiaua de sanger si cureaua de imi lasa urme)Eu am un iubit si mereu ma cearta ca de ce am iubit. I-am explicat ca iubitul meu e sigurul care ma intelege si are o situatie asemanatoare cu a mea. Tata de cand era mic a fost batut de catre bunicul si bunica mea,la fel si mama. Tata mi-a luat internetul si s-a uitat pe fbk meu si pe messenger si a vazut ca am vb cu iubitul meu si mama a sarit din nou cu gura ca de ce vorbesc cu el si a inceput sa ma injure si am vrut sa inchid pc-ul pentru ca imi era rusine sa imi incalce intimitatea asa,apoi tata m-a luat si m-a strans de maini si m-a aruncat in pat si m-am lovit la cap de perete.(am un cucui foarte mare) Mi-am luat jurnalul si am fugit intr-un loc in care numai eu stiam de el si am scris ce s-a intamplat azi. Dupa ce am terminat de scris m-am dus in bucatarie deoarece imi era foame si a venit tata la mine ca sa vorbeasca cu mine,citez " fa daca mai vorbesti cu asta il dau pe mana politiei"(adica iubitul meu). I-am zis sa ma lase in pace si am inceput sa ii zic tot ce am pe suflet,si ca mama il insela pe tata,simteam ca nu mai am aer sa respir si ma durea rau de tot in capul pieptului.(am citit pe internet ca daca ramai fara aer si te doare in capul pieptului faci un atac de panica)Am inceput sa trag aer,sa plang si sa sughit deoarece nu puteam sa respir. Tata a venit la mine si a incercat sa ma linisteasca dar nu l-am lasat,nu o sa il iert niciodata pentru ca m-a batut atat. Pana la urma mi-am revenit singura,dar parola de la fbk este la tata, eu nu mai pot sa intru pe fbk deoarece a schimbat parola. Nu pot sa mai vorbesc cu iubitul meu si ma doare foarte tare ca parintii mei imi fac asta, adica cand mama a avut primul ei iubit(la 15 ani) nu a certat-o bunica si pe mine ma cearta, tata a zis ca maine vine cu politia la usa iubitului meu si ii zice sa ma lase in pace... nu mai stiu ce sa fac.
1.Cum sa ii fac sa inteleaga pe parinti ca il iubesc si nu il pot lasa pe iubitul meu?
2.Cum ii fac sa nu ma mai bata si jigneasca?
3. De ce am atacuri de panica?(mentionez ca am mai avut 2 atacuri de panica cand aveam 4 si 8 ani)
Va rog ajutati-ma nu mai rezist! Dau funda, va rog nu radeti de mine.

Răspuns Câştigător
| Kerre a răspuns:

Imi pare foarte rau ca treci prin asta, mai incearca sa vorbesti cu parintii tai cat de tare il iubesti ( pe iubitul tau ) si ce sentimente ai fata de el, mai intreabai cum erau ei la varsta asta, cum procedau ei daca parintii lor faceau ce fac eu cu tine. Incearca sa le exprimi ce simti si ce simt ei, daca mai au dragoste fata de tine. Incearca sa nu te mai panici atat incearca sa opui intotdeauna rezistenta si sa nu te dai batuta niciodata, fii optimista! Daca le spui toate aceste lucruri cu durere cred ca vor intelege si ei prin ce treci si ce ar face ei daca ar fi in locul tau! Succes.

| Bibi7777 explică (pentru Kerre):

Ok,multumesc o sa incerc

| Kerre a răspuns (pentru Bibi7777):

Bafta!

8 răspunsuri:
| Emma30555 a răspuns:

Trebuie sa eviti certurile cu parintii, iti fav rau aceste certuri, nu este normal sa ai atacuri de panica, ei ar trebui sa te sprijine nu sa te bata. Tu incearca sa nu ii mai provoci cu ceva, sunt oameni nervosi si se controleaza mai greu.

| Crackman a răspuns:

Da iubitu tau cat are?
Plus ca parintii tai au trecut prin viata nasol si acum incearca sa te educe cum ei nu au fost.
Acum esti un experiment de educarea.
Plus ca mama ta la 15 ani a avut iubit. banuesc ca nu a facut prea mult in viata.

| Bibi7777 explică (pentru Crackman):

Iubitul meu are 15 ani. Mama este doctorita.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| AnOnImA4109 a răspuns:

Încearcă să stai mai la distanță de părinți, în sensul să te duci la rude sau pe afară cu prietenii. Încearcă să îi ignori și orice ți-ar spune chiar dacă te enervează încearcă să te liniștești și să dai un răspuns cât mai scurt. Și în legătură cu Facebook-ul, poți să îți faci alt cont, la alegere cu numele tău sau orice alt nume, iar faza cu iubitul tău, dacă nu înțeleg că tu îl iubești și vrei să fii cu el spune-le că te-ai despărțit de el dar tu întâlnește-te în continuare cu el. Uneori părinții nu ar trebui să știe absolut tot despre tine și ceea ce faci. Știu că asta nu e prea bine să se întâmple dar dacă ai părinți așa... Cel puțin eu așa fac. Ai răbdare până la 18 ani și ai scăpat, atunci vei putea face ce vrea.winking

| 10Tenten10 a răspuns:

Inteleg ca ai o varsta frageda pentru asa ceva, dar iti dau raspunsul meu sincer: trebuie sa vorbesti cu autoritatile. Cu cineva pentru ca un copil de varsta ta nu ar trebui sa stea intr-o astfel de casa, iar pana la facultate cand te vei putea muta mai sunt 4 ani.
Atacurile de panica pot fi din cauza faptului ca esti coplesita de anumite sentimente, insa mai sunt vazute si drept simptomele unor anumite boli. Este un subiect foarte delicat ce ar trebui discutat cu un specialist.