| ~ Renata ! - ElectroGirl °•° a întrebat:

Buna happy! Nu stiu ce se intampla cu mine. de ceva timp, mai exact de cand s-a terminat vacanta inter-semestriala, nu imi mai place sa merg la scoala :-s. nu stiu care e motivul straight face. de obicei imi fac temele, ma imbrac si plec, dar in drum spre scoala ma razgandesc si chiulesc impreuna cu o prietena putin mai mica decat mine ( eu sunt in clasa. a 9a ). I s-a mai intamplat cuiva chestia asta?

Răspuns Câştigător
| sandra922 a răspuns:

Si mie mi s-a mai intamplat. Plecam cu o colega intr-o cafenea aproape de scoala si stateam primele 2-3 ore iar cand ajungeam la scoala toti colegii faceam misto de noi ca ne-am trezit tarziu si ca tragem chiulul. Pana si cei mai prosti dintre colegi.prosti, ma refer la sensul de elevi care vin degeaba la scoala, dar totusi vin. SI nu cred ca vin pentru ca nu au nimic de facut acasa ci pentru ca vor sa invete dar nu prea le intra in cap. In fine, ma amuzam pe tema asta, pana intr-o zi cand am realizat ca am ramas muult in urma la analiza matematica si m-am pus cu burta pe carte. Lucrul aiurea e ca nu intelegeam nimic si pregatire nu vreau sa fac, nu sunt atat de lenesa si poate nesimtita sa mi bat joc de banii alor mei. Asa ca am lasat la o parte orele in cafenele si m-am apucat serios de scoala. Chestia e ca eu sunt intr-a 11a, iar la anul am BAC`ul. Tu esti a 9a, dar crede-ma, asculta-mi sfatul: mergi la scoala, regaseste`ti interesul pentru scoala pentru ca, odata ce il vei fi pierdut, nu te poti razgandi si intoarce in timp. Mult succes!

12 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Sincer sunt zile in care nici nu imi vine sa mai trezesc din pat cand vad orarulI don't want to see
De chiuliut nu chiulesc pentru ca absente multe nemotivate=media scazuta la purtare=probleme la admiterea la facultateraised eyebrows
Parerea mea e sa nu mai chiulesti pentru o sa pierzi din lectii si nu o sa le mai poti recipera decat greu si daca ai noroc te vor arde profii si niste note de inceput nu prea bunewinking
Demult scoala nu mai e o placere dar e calea cea mai sigura pentru un viitor mai bunhappy

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Daca nici parintii tai nu ar avea chef sa mai mearga la serviciu, nu ar avea chef sa iti dea bani de cheltuiala sau sa iti cumpere cate ceva, ce ai face? Daca ar afla ca tu chiulesti in loc sa mergi la scoala? Chiulitul inseamna absente, materie pierduta, note mici poate chiar corigente, nota scazuta la purtare si asta din clasa a 9-a.Incearca sa iti revii lasa " prietena ", pune mana pe carte pana nu e prea tarziu...

| anad a răspuns:

S-ar parea ca aceasta prietena are o influenta negativa asupra ta. Ar fi bine sa ai grija ca ai putea sa ajungi la probleme serioase din cauza absentelor si a ramanerii in urma cu materiile scolare. Daca afla parintii vei avea sigur si cu ei probleme.Ar fi pacat!

| gigiro a răspuns:

Probabil ai incercat de vreo doua ori ai vazut ca merge si-i dai inainte cu chiulul. Ce-ai zice daca te-ai intalni cu mamica, taticul, dirigintele, vecina, matusa? Ce-ai zice daca parintii tai ar face asa cu serviciul, cu problemele casnice-cred ca n-ai mai avea timp de plimbare, ar tebui sa vii acasa sa faci mancare in locul tatei. Acesta este un chiul, aproape toti au chiulit la scoala ( de fapt numai la scoala se poate chiuli); DAR TREBUIE SA VA OPRITI!

| Eu4EverX a răspuns:

Da mi s-a intamplat si asta e din cauza anturajului... mie mi s-a intamplat mult mai deveme ca si tie cam prin clasa a 7 incepeam sa chiulesc cu cativa prieteni si incepusem sa i-au note mult mai mici si tot asa...is zic din experienta opreste-te pana nu e prea tarziu.incerca sa nu mai chiulesti nu exista nu se poate daca ai ambitie poti doar incerca!

Iti doresc mult succes!

| ÅñdRa a răspuns:

Buna.
Cred ca este din cauza anturajului mai bine du-te la scoala chiar daca nu ai pofta:d...pentru ca mai tz o sa se adune absentele si o sa trebuiasca sa iei si note si poate ca unii profesorii din cauza faptului ca ai lipsit cam mult pot sa nu te mai treacasad

| adi4ever a răspuns:

Eu sunt plictisit din clasa 1 de scoalalaughing Si cand ma gandesc ca ai suportat pana in a 9a...Iti dai seama ca's a 7a si pana termin generala turbez?laughing simt ca nu se mai termina

| deea16_3869 a răspuns:

Perioda adolescentina. ce sa-i faci. e cea mai grea perioda din viata, cu multe schimbari, se trece usor de la o stare la alta, crize de personalitate. Mi s-au intamplat lucruri de genu asta

| vintageheart a răspuns:

Tu chiulesti cu buna constiinta si aici scrii ca nu stii de ce? Cam ciudat. Dar macar puneti ambitie. Mie nu mi s-a intamplat si nici nu vreau sa mi se intample.Ai putea sa incerci sa nu te mai vezi chiar atat de des cu prietena ta cea ma i buna pentru ca poate ea te indeamna sa chiulesti, nu stiu. Daca u chiulesti pentru ca vrei atunci tu este de vina.Ambitia este cheia succesuluihappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da si mie mi s-a intamplat. dar na poate e de vina colega.ai un anturaj km nepotrivit. ia si te gandeste ca peste cativa ani o sa ai nevoie de medie la dmitere la facultate! asa chiuleam si eu...primi 2 ani de liceu pana am inceput sa vb cu un tip care ma lua la rost mai ceva ca tata daca nu mergeam la scoala si m-am mai domolit! cate un chiul nu strica din cand in cand dar vezi cum te invarti ca sa nu iti afecteze nota la purtare, sa nu prinda profii ciuda pe tine si sa ai note bune! bafta

| YaNna a răspuns:

Pai...chestia asta cu chiulitul devine obisnuinta...vezi ca tine o data
si apoi o tii tot asastraight face
mi s`a mai intamplat si mie...winking

| iulian_2775 a răspuns:

Da dar vezi ca o sa te doara sint curios ce fel pierzi timpul cand chiuleti ca ti-as putea da un raspuns mai elaborat.ai grija situati asta se poate suci contra ta.pa si spor la...scoala