| fonfy a întrebat:

Buna nu stiu cum sa spun,. dar eu fac handbal de performanta iar in urma cu cateva luni am suferit o accidentare la genunchiul drept, mai bine spus la o aterizare am cazut in genunchi iar pe moment nu mi-am mai simtit piciorul apoi am continuat dar cand calcam simteam o intepatura. Am jucat tot meciul dar nu puteam sa alerg mult pentru ca acea intepatura era din ce in ce mai tare. Nu am merg la doctor cu gandul ca imi va trece. dar acu nu stiu ce sa fac, imi este frica sa nu am ruptura de ligamente...va rog imi puteti spune ce ar trebui sa fac in afara sa merg la doctor, pentru a afla cauza? va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexino91 a răspuns:

Ciao,eu am jucat in Italia 3 ani voley de performanta in divizia C si acelasi lucru mi s-a intamplat si mie dar eu am fost dupa meci la doctor si am fost operat si a trebuit sa fac o pauza de joc de 6 luni, nu cred ca ai ruptura de ligamente ci ceva minor, poti sa descoperi singur daca sari incontinuu si te doare atunci este clar ca ai ruptura dar daca in schimb simpti o durere usoara atunci ar trebui sa faci un pic de pauza cu handbalul sa iti revii si sa bei foarte multe vitamine si proteine. Sper sa te ajute daca doresti sa vorbim mai multe http://alexinotank.blogspot.com/2011/12/intrebari.html

| fonfy explică (pentru Alexino91):

Mersi pentru raspuns...dar am o intrebare dc atunci cand merg am inteapa cum ar veni ca imi infinge cineva un cutit sau ceva de genu?

3 răspunsuri:
| Denisa_7218 a răspuns:

Buna.Daca ai fi avut ruptura de ligamente nu ai fi putut sa mergi.Si eu am facut handball dar am renuntat.Iti spun eu ce-ai patit ai entorsa.Adica ti-ai sucit ligamentele.Nu asculta sfatul lui ammy.Chiar trebuie sa-ti pui vreo 2 zile comrese pe picior.E indincat sa-ti pui si comprese cu gheata dar doar de 2 ori poti ramane cu pete pe picior asa mi-a sp doctorul cand am avut eu entorsa.Dupa aceea a treia zi puneti compresa cu apa rece doar in acea zi. Apoi lasa-ti piciorul liber si fa o pauza. Date cu unguent si nu pasi pe pamant.Iti va trece.Bafta

| Ammy93 a răspuns:

Iubitul meu a facut handball si mi-a spus ca nu ai ruptura de ligamente, pentru ca aia ar insemna ca nu mai poti sa mergi. Nu pune comprese cu apa. Pune intr-o punga niste gheata si tine pe genunchi 10 minute, timp in care incerci sa misti piciorul (chiar daca doare). Cateva zile, sau poate chiar mai bine o sa te doara. Succes