| Razvy197 a întrebat:

O sa trec in clasa a 8a si v-a trebui sa ma gandesc la un liceu.Mie imi place foarte mult muzica si as vrea sa ma duc la liceul Dinu Lipatti din Pitesti.Dar nu stiu sigur cum va fi si etc.La acel liceu iti '"regleza" vocea? Deoarece cand eram mai mic avea o voce draguta dar cu cat am crescut nu mai e asa sad.Dar eu tot pe muzica vreau sa ma duc. Profesori de acolo te vor ajuta sa iti refaci vocea? Si ce materii sunt pe acolo? Si care e media de admitere?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| HeartOfLilith a răspuns:

In general la liceele vocationale indreptate spre muzica, iti perfectionezi aptitudinile vocale si nu numai. Bineinteles vei face canto, vei studia muzica amanuntit..chiar daca voi baietii va schimbati vocea la pubertate nu ar trebui sa fie o problema. Lectiile de canto te vor ajuta sa "iti reglezi" vocea. In ceea ce priveste materia pe care o vei studia..va fi ca la celelalte licee. Media de admitere din cate am aflat.e de la 6.50-7 in sus.De asemenea pentru admitere vei da probe de aptitudini. Sper ca ti-am fost de ajutor.Te pup:*

3 răspunsuri:
| IItequillaII a răspuns:

Dinu Lipatti e un liceu foarte bun, poti sa faci cursuri gratuite de canto la Palatul Copiilor.Te vor ajuta foarte mult.