| BiancaMMM a întrebat:

Ofer funda pentru raspunsul care ma va ajuta (macar putin). Sunt in clasa a 8-a si, fireste, sunt cat se poate de interesata de obtinerea unor medii mari si rezultate bune. De la un timp, insa, simt ca tot ceea ce fac pentru pregatirea in vederea examenului si toate variantele si exercitiile sunt degeaba, pentru simplul fapt ca nu se vad deloc rezultatele. Dimporiva, anul asta am cea mai mica medie din toti anii de scoala si stau cateodata sa ma intreb cum e posibil. Fac pregatire in fiecare saptamana, imi fac temele si exersez, dar sunt bombardata cu note din ce in ce mai mici, iar profesoara de matematica chiar mi-a reprosat de cateva ori ca sunt o neatenta, ca nu muncesc si ca se vede ca nu-mi fac temele, desi eu fac asta in fiecare zi si nu suport, detest cand mi se zice asta...Macar daca as fi ultimul copil din clasa, as merita sa mi se zica lucrurile astea, dar pur si simplu nu reusesc sa fac niste exercitii simple, desi inainte ma descurcam.
Ma enervez pe mine insami, imi reprosez in ultimul timp ca nu am minte si ca nu sunt capabila de nimic, uneori ma trezeam dimineata si nu voiam sa ma mai ridic din pat.
Inainte nu eram asa, dar acum sunt doar o ghinionista care ia numai note proaste si, culmea, da examenul la vara. Si ma gandesc ca sunt banii mamei pierduti pe pregatiri, sunt ore intregi pierdute si mai ales vor fi note mici si o serie de dezamagiri si plansete. Invatam bine in trecut, acum simt ca tot universul e numai si numai impotriva mea si toata lumea are noroc si succes (in afara de cei care nu muncesc), numai eu stau si pierd.
Imi pare rau daca suna ca si cum m-as plange, dar situatia ma depaseste si m-am saturat sa sufar in sinea mea si sa ma intreb cu ce-am gresit.
Ce se intampla? De ce tocmai in clasa 8-a? Mi-e greu sa cred ca toti copiii de varsta mea stau si plang aproape in fiecare zi pentru ca nu reusesc ca avanseze, in ciuda muncii depuse. Nu cel care isi da silinta trebuie rasplatit? De ce mi se intampla asta?

7 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

E posibil și să existe un decalaj între materia de la clasă și cea pe care o repeți tu pentru examene și nu te poți concentra suficient pentru rezultate optime la școală. Adevărul e că baza trebuie pusă pe examen, nu pe clasă.
Așadar, ignoră ce spun profii de la clasă, vezi-ți de planul tău de studiu și lucrează în special pe concentrare și atenție.
Și fă în așa fel încât programul tău să includă și ceva relaxare!

| Dayuuum a răspuns:

Oh,stiu cum este. Eu sunt clasa a 7a si mi se intampla asta. Poate te depaseste materia si pur si simplu nu mai ai capacitatea sa o intelegi. Sau cel mai probabil, cum mi se intampla si mie, nu te mai poti concentra deoarece TE STROFOCI PREA MULT. Incearca sa te mai iei si cu altceva. Sa faci plimbari relaxante, sa practici un sport. Incearca sa iti pui toate gandurile intr-o ordine, si nu te panica, caci nu vei rezolva nimic. Eu am luat niste pastile pentru concentrare si stare generala mai buna. Incearca sa iei si tu, poate te vor ajuta. Asa este, e nasol ca in clasa a 8a sa ai astfel de delasari, dar nu trebuie sa te pierzi. Poate fi si din cauza venirii primaverii. De obicei, primavara si toamna, oamenii nu se mai pot concentra. Deci eu spun sa te calmezi si poate te-ar ajuta sa mergi la un psiholog si sa porti o discutie despre asta. Te va ajuta :*. Bafta multa >big grin

| BiancaMMM explică (pentru Dayuuum):

Multumesc pentru raspuns, insa nu sunt sigura daca pot aplica ceea ce mi-ai spus. Pastile nu as vrea sa iau, iar o pauza ar fi inutila, cred eu. Sunt de la inceputul anului asa, deci nu stiu daca e o problema de concentrare...

| Dayuuum a răspuns (pentru BiancaMMM):

Sunt perioade in care creierul cedeaza si nu ne putem concentra si pur si simplu nu mai retinem nimic si chestii de genul. Eu spun sa nu iti faci griji. Pana la urma o sa treaca. Faci deja tot ce poti.; o3

| quantshop a răspuns:

Poate ai nevoie de odihna si relaxare? Si ceva vitamine? (iti recomand CAVIT - cate o caseta pe zi dimineata dupa micul dejun).

Si la mate te poti uita si pe https://www.youtube.com/user/RezolvariMatematica

Sunt lectii video explicite si GRATIS...

| Zeblankob a răspuns:

Cred ca ti-a luat ceva timp sa scrii,, schita,, de mai sus.Cu parintii tai ai discutat? Cand ai astfel de probleme, la ei ar fi cel mai indicat sa apelezi, nu pe site-uri din astea.Nimeni nu stie in ce situatie esti tu. Ceri sfaturi unor necunoscuti.Si ca sa revenim la problema ta, chestia e ca atunci cand iti faci temele si inveti trebuie sa fi relaxat si fericit. Buna dispozitie e cruciala atunci cand inveti si iti faci lectiile. Daca esti nervoasa nu iti vor iesi exercitiile bine. Daca faci chestia asta, e imposibil sa nu iti iasa. Sper ca te-am ajutat.In rest, iti doresc sanatate si bafta la examenul de capacitate.

| BiancaMMM explică (pentru Zeblankob):

Durata scrierii intrebarii nu are nicio relevanta.
Am ales sa cer ajutorul aici pentru ca nu-mi doresc sa-mi stresez parintii. Nu e vorba de nicio criza de comunicare pe care sa o ascund, dar pur si simplu nu simt ca as vrea sa fac asta. Mai bine nu as primi ajutor deloc.
Tocmai cu dispozitia am o problema, atat timp cat ma enervez cu usurinta si pun la suflet orice. Doar ziceam ca simt ca toate se abat asupra mea si nu stiu cum sa fac fata.
Multumesc pentru raspuns!