| Denisa a întrebat:

Buna prietenihappy. Am si eu o problema cu mama rolling eyes. Nu stiu ce are cu mine. Nu imi ziceti ca mi se pare pentru ca nu e asa. Se vede in privirea ei ca nu ma suporta, face tot posibilul sa ma enerveze si sa ne certam, ma face in toate felurile de la prostituata la catea, de la obraznica la scorpie si multe altele. Chiar nu stiu cum sa tratez problema. Eu sunt o fire care se "aprinde" usor si aproape de fiecare data cand ma enerva, ripostam dar acum am obosit si o las sa vorbeasca. Nu are ce sa imi reporseze: de invatat invat, de facut treburi in casa fac, nu beau, nu fumez. Nu e o perioada pasagera pentru ca asta tine de 2 ani de zile. Am vorbit si cu tata si asa face si cu el. Ce sa fac? M-am gandit sa o evit...sa ies afara. Ce credeti ca are? Multumesc pentru sfaturisad. Ma simt foarte rau cand mama mea simt ca ma uraste. Nu imi ziceti sa discut cu ea pentru ca e pur si simplu imposibil. Nu ma asculta si mereu crede ca ea are dreptate.

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu cred ca mama ta are o boala psihica. Din pacate, numai tatal tau poate lua decizia sa o interneze pentru tratament. Eu iti sugerez sa discuti serios cu el, sa-i spui ca asa nu se poate trai si sa-i impui sa ia o decizie favorabila pentru tine: fie te muti undeva departe de abuzurile mamei tale, fie o interneaza pentru a fi tratata si a inceta sa te chinuiasca.

| Denisa explică:

PS: ca sa va faceti o parere despre cum ma jigneste(fapt pentru care ma doare maiales pentru ca e plecata in Italia jumate de an dintr-un an si, si in acea jumatate sa ma faca in asa hal) ultima data mi-a zis ca sunt atat de urata incat ii e rusine sa iasa afara cu mine, ca, curva nu sunt dar mai bine eram pentru ca sunt obraznica si nu o respect(nu e adevarat) si multe altele. Va rog nu luati in gluma ceea ce zic. Daca nu vreti sa dati un sfat mai bine tineti pentru voi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu o afecteaza absolut deloc ce faci? incearca sa nu ii mai vorbesti.de prima data cand te jigneste pleaca din camera, daca poti incearca sa nu mananci de fata cu ea, nu ii spune unde te duci fa-ti un program care sa nu o includa prea mult prea ea.ignor-o.si daca e o situatie foarte dificila si trebuie sa ii vorbesti spune-i ce ai de spus pe un ton sec si incet si nu te repeta.arata-i ca te doare.imi pare rau ca tot ce am spus aici e uratsad adica in mod normal ar trebui sa vorbim cu parintii si sa ne intelegem sa fim o familie fericita bazata pe comunicare si din astea doar ca te inteleg si mi-e mila de tine.si mama are aceeasi problema! mi-a spus ca sunt drogata, ma acuza ca umblu cu baieti toata ziua si ca "nu fac nimic". e adevarat nu ma omor cu treaba din casa dar nu poti spune ca nu fac nimic.eu nu o pot ignora dar am vazut ca daca nu vorbesc cu ea 2 zile deloc vine si ma cheama la masa pe un ton placut (fapt care e neobisnuit). de obicei plang in fata ei pentru ca nu mai suport si asta nu are efect dar m-a vazut odata plangand la mine in dormitor cu fata in perna si atunci a venit si mi-a dat banilaughing nu stiu, parintii sunt ciudati. daca nu poti vorbi cu ea, arata-i intr-un fel ca te doare.stai cu tatal tau mai multhappy din ce ai scris pare ca el te intelege.ai mei sunt divortati deci...

oricum multa bafta si rabdare! >big grin