| XxBlueRosexX a întrebat:

Buna sambata seara am mers intr-un club cu prieteni si am baut fiecare la inceput cate o bere iar dupa fiecare ce a vrut, problema e ca eu am baut si 2 cocktailuri (pina colada si sex on the beach) si dupa un baiat mi-a oferit 2 shot-uri de tequila, in fine m-am ametit iar cum dansam m-am ametit si mai tare, am iesit afara si am incercat sa vomit dar nu am reusit, cand am ajuns acasa am reusit de 2 ori. Partea prosta e ca deja e luni si inca am starea accea de greata ca ieri si inca ma doare capul chiar daca am luat calmant. Stiu ieri am fost matoala iar pana azi ar fi trebuit sa treaca nu? Ce pot face?

P.S. fara sa faceti misto se poate intampla oricui.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Consumarea unei cantitati prea mari de alcool te poate lasa cu niste carente de vitamine, minerale si sare in organism. Se intampla acest lucru deoarece consumul de alcool sporeste productia de urina fiindca organismul incearca sa elimine cat mai rapid alcoolul, ceea ce va provoca deshidratarea intensa a organismului. Acest lucru va conduce la o multime dintre simptomele unei mahmureli, inclusiv sete, slabirea capacitatilor fizice, uscarea gurii, ameteala si o stare generala proasta. O buna hidratare inaintea unei betii organizate, te va ajuta sa previi mahmureala, insa in cazul in care nu stiai sau ai uitat, afla ca alcoolul este un diuretic si intotdeauna are ca efect deshidratarea. Pe viitor sa ai grija ca mereu sa bei suficienta apa inainte de a te duce la o petrecere la care stii ca vei bea alcool. De asemenea, sa ai grija ca si intre fiecare bautura alcoolica pe care o consumi sa exista/sa bei si un pahar cu apa. Inainte de a te intinde pe pat, bea cel putin 500 ml de apa sau cel mai indicat ar fi sa consumi 2-3 cani de ceai verde sau acelasi efect grozav impotriva mahmurelii il au ceaiul de menta, dar si ceaiul de ghimbir, cele care iti vor calma stomacul si senzatia de greata. De asemenea este cunoscut faptul ca in cazul marii majoritati consumul de castravetii murati si/sau muraturi care sunt bogate in nutrienti esentiali precum vitamina A, fier, potasiu, vitamina K, calciu si mangan produc adevarate minuni.Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Vezi sa nu faci un copil mai multi bani ai de cheltuit din cauza bauturii

| LonelyLoner92 a răspuns:

Incearca sa dormi mult odihna te poate ajuta.

| darrio2007 a răspuns:

Apropo de P.S.Nu i se intampla oricui stie sa bea.Baiatul cu shoturi-le cred ca a vrut sa profite de tine.Las-o moale cu bautura ca cine stie in patul cui ajungi.

| WaterDrop a răspuns:

I se poate intampla oricui nu este indeajuns de destept sa`si cunoasca limitele si sa bea cu masura.

Revenind la problema insa, daca ieri nu ai mancat nimic consistent care sa ajute la dilutia alcoolului din sange si absorbtia din stomac, este normal sa fie aceiasi stare. Mananca ceva consistent si nu mai lua calmante dupa alcool sau cu alcool ca poti pati si mai grav.

| humuhumunukuakuapua a răspuns:

Pe mine m-au ajutat medicamentele de greata poti merge la farmacie nu e scump mie mi'au fat motilium l-am cerut cand am plecat din tara pentru ca imi este rau pe masina dar l-am luat si in cazuri similare cu al tau si m-a ajutat