| DDN a întrebat:

Saptamana viitoare urmeaza sa merg in practica cu facultatea, iar in acele zile trebuie sa imi vine menstruatia. cu cate zile inainte ar trebui sa iau vitamina K pentru a-mi intarzia menstruatia? Sau ce altceva ar trebui sa iau pentru a o intarzia? Multumesc

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu asa se intarzie menstruatia. Vitamina K e anticoagulant, ceea ce inseamna ca te expune la formarea de cheaguri, daca o iei, trebuie sa nu faci efort, sa te hidratezi bine, sa nu stai in soare, curent si sa fii mereu aproape de un spital bine dotat. Nu iti va intarzia menstruatia, doar va reduce cantitatea si va creste durata, fiindca vei elimina practic aceeasi cantitate de sange, dar mai incet. Este o prostie ce vrei tu sa faci si banuiesc ca te-a invatat cineva care nu are nici o legatura cu medcina si acre nici pe la scoala nu a prea trecut in liceu.
Amanarea menstruatiei este un proces complex, se face cu ajutorul contraceptivelor si al ginecologului, se incepe cu vreo 4 luni inainte si impune multe consultatii ginecologice si precautiuni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Esti femeie in toata firea... nu te descurci cu menstruatia?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asa si? Daca iti vine care-i duma, nu au baie, nu exista toalete, sa iti schimbi un rahat de absorbant/ob? Wtf? Ce-i ma userilor cu voi, incepeti deja sa puneti intrebari din ce in ce mai ridicole.