| MasterOfDisaster a întrebat:

se pricepe cineva la engleza?

imi traduceti va rog primul capitol de la moby dick? in romana.
Http://www.princeton.edu/~batke/moby/
va rooog, dau teza si trebuie sa imi spun opinia despre primul capitol.mersi :*
dau FUNDOI! si voturi:)

2 răspunsuri:
| Marynna a răspuns:

Traduce-l si tu pe google translate,chiar daca nu il traduce bine, te prinzi tu ce vrea sa zica, pentru ca e mult de tradus

| Monoportocalioză a răspuns:

Spune-mi Ismael. Unele ani în urmă - nu contează cât timp precis - având în bani putini sau nu în poşetă, şi nimic special pentru a mă interesează pe mal, am crezut ca mi-ar naviga despre un pic şi a vedea partea apoasă a lumii. Este o modalitate am de conducere off splina, şi de reglementare a circulaţiei. Ori de câte ori mă trezesc tot mai sumbre despre gura, ori de câte ori este o umed, ploios noiembrie în sufletul meu, ori de câte ori mă trezesc involuntar pauză înainte de depozite sicriu, iar creşterea din spate de fiecare funerare voi întâlni, şi în special ori de câte ori hipoglicemie mea obţine astfel de o mână de sus de mine, că este nevoie de un principiu moral puternic să mă împiedice în mod deliberat pas cu pas în stradă, şi metodic bate pălăriile oamenilor off - atunci, am cont de o mare de timp pentru a ajunge la mare, de îndată ce pot. Acest lucru este substitut mea pentru pistol şi minge. Cu un filozofic înflori Cato se aruncă în sabia lui, eu iau liniştit pe navă. Nu este nimic surprinzător în aceasta. Dacă ei, dar a ştiut, aproape toţi oamenii în gradul lor, un moment sau altul, pretuim foarte aproape aceleaşi sentimente faţă de ocean cu mine.

Acum acolo este orasul tau insular al Manhattoes, cu centură rotund de pontoane ca insule indian de recifele de corali - înconjoară comerţului cu surf ei. Dreapta şi stânga, pe străzi te ia waterward. Sale extreme jos orasului este bateria, în cazul în care aluniţă nobil este spălat de valuri, şi răcită de briza, care câteva ore anterioare au fost din vedere de teren. Uită-te la mulţimile de apă-gazers acolo.

Înconjura oraşul-o dupa amiaza Sabatului vis. Du-te la Corlears Hook la Coenties Slip, şi de acolo, prin Whitehall spre nord. Ce vrei sa vezi? - Postat ca santinele tăcut tot în jurul oraşului, stand mii şi mii de oameni muritori fixate în reverii ocean. Unele rezemat spiles; unele aşezat pe dig-capetele; unele uitat peste bastioanele

pagina 2
de nave din China, unele de mare în sus tachelaj, ca în cazul în care străduindu-se să zări încă mai bine în largul. Dar toate acestea sunt landsmen; de zile săptămâna înfrânată în laţ şi ipsosului - legat de contoare, bătute în cuie la banci, obtinut la birouri. Cum atunci este aceasta? Sunt câmpurile verzi plecat? Ce fac ei aici?

Dar uitaţi-vă! vin aici mai multe mulţimile, pacing drept pentru apă, şi aparent legat pentru o scufundare. Ciudat! Nimic nu va conţinutul lor, dar extremest limita a terenului; loitering la adăpostul umbrit de depozite acolo nu va fi suficient. Nu Ei trebuie să obţină aproape la fel ca şi apa în care acestea, eventual, poate, fără a cădea inch Şi acolo au stand - mila de ele - ligi. Inlanders toate, vin din benzi şi alei, strazi si bulevarde, - nord, est, sud şi vest. Cu toate acestea, aici se unesc toate. Spune-mi, nu virtutea magnetic de ace de compasul a tuturor acestor nave îi atrage acolo?

O dată mai mult. Spun, vă aflaţi în ţară; în unele terenuri ridicat de lacuri. Ia aproape orice cale, te rog, şi zece la unu-l vă poartă într-un Dale, şi te lasă acolo de o piscină în fluxul. Nu este magie în ea. Să mai absent-minded de oameni să fie aruncat în reveriile lui cele mai profunde - omul care sta pe picioarele lui, stabilit picioare a-merge, iar el va conduce infailibil vă la apă, dacă apa nu este în toate această regiune. Daca aveti vreodata fi sete în deşert american mare, încercaţi acest experiment, în cazul în care caravana dvs. se întâmplă să fie livrat cu un profesor de metafizică. Da, ca fiecare se ştie, meditaţie şi de apă se casatoresc pentru totdeauna.

Dar aici este un artist. El doreşte să picteze vă dreamiest, shadiest, mai silentioase, bitul cel mai feeric de peisaj romantic în toate valea Saco. Care este elementul principal îl foloseşte? Nu stand copaci lui, fiecare cu un trunchi gol, ca şi cum un pustnic şi un crucifix au fost în; şi aici doarme lunca lui, şi nu există somn vitele lui, şi până la cabană acolo merge un fum somnoros. Adânc în vânt îndepărtat păduri un fel ca un labirint, ajungând la suprapunerea pinteni de munte scăldate în albastru lor deal-side. Dar, desi imaginea se află astfel tranced, şi, deşi acest pin copac-shake jos suspine ca frunzele sale pe capul acestui păstor lui, dar toate au fost zadarnice, cu excepţia cazului în ochiul păstor au fost stabilite pe fluxul de magie în faţa lui. Du-te vizita Prairies în iunie,

pagina 3
atunci când pentru scoruri pe zeci de mile voi Wade genunchi printre Tiger-crini - ceea ce este farmecul o doresc? - Apa - nu există o picătură de apă acolo! Au fost Niagara ci o cataractă de nisip, doriţi dvs. de călătorie mii de mile să-l vezi? De ce a făcut poetul săraci din Tennessee, după primirea brusc doi pumni de argint, deliberată dacă să-l cumpere o haină, pe care el trist nevoie, sau să investească banii într-o excursie pietonilor Rockaway Beach? De ce este aproape în fiecare băiat robust sănătoasă, cu un suflet sănătos robust în el, la un moment sau altul nebun pentru a merge la mare? De ce, la prima călătorie în calitate de pasager, ai facut te simţi o astfel de vibraţie mistică, atunci când prima a spus că tu şi nava au fost acum din vedere de teren? De ce a persanii vechi ţineţi mare sfânt? De ce a făcut grecii îi conferă o divinitate separată, şi fratele său de Jupiter? Desigur, toate acestea nu este fără sens. Şi mai profund sensul că povestea lui Narcis, care pentru că el nu putea înţelege chinuitoare, imaginea uşoară a văzut în fântână, cufundat în ea şi a fost înecat. Dar că aceeaşi imagine, ne vedem în toate râurile şi oceanele. Este imaginea de ungraspable fantomă a vieţii, şi aceasta este cheia de toate.

Acum, când spun că eu sunt în obiceiul de a merge la mare ori de câte ori am începe să crească neclare cu privire la ochi, şi încep să fie conştient de peste plamanii mei, nu vreau sa l-au dedus că mă duc vreodata la mare, un pasager. Pentru a merge ca un pasager trebuie să aibă nevoie de o poseta, si o poseta, dar este o cârpă excepţia cazului în care aveţi ceva în ea. În plus, pasagerii se maritim-bolnav - cresc certăreţ - nu dorm de nopţi - nu se bucură de mult, ca un lucru general; - nu, mă duc niciodată ca un pasager, nici nu, deşi eu sunt un fel de sare, nu Am sa mearga vreodata la mare ca un Commodore, sau un căpitan, sau un Cook. Am abandoneze slava şi distincţia de birouri astfel de cei care le place. Din partea mea, am detesta toate trudeşte onorabil respectabil, studiile, şi de necazuri de orice fel. Este destul de cât de mult pot face pentru a avea grijă de mine însumi, fără a lua grijă de nave, barques, brigs, schooners, şi ce nu. Şi, după cum merge pentru ca bucătar, - deşi mărturisesc că este slava considerabilă în care, un bucătar fiind un fel de ofiţer la bordul navei-- încă, într-un fel, nu mi-am închipuit cocoşi broiling; - deşi o dată fript, judicios unt, şi judgmatically sărat şi piperat, nu este nimeni care va

pagina 4
vorbesc mai mult respect, ca să nu spunem reverenta, de o pasăre fript decât voi. Este din dotings idolatru al egiptenilor vechi la Ibis gratinati si calul raului prăjite, pe care le vedeţi mumiile acestor creaturi, în lor uriaşe coace-case piramide.

Nu, când mă duc la mare, merg ca un marinar simplu, chiar înainte de catarg, Plumb jos în forecastle, sus acolo pentru a regal catarg-cap. Adevărat, pentru ei, mai degrabă-mi despre unele, şi mă face să sari de la Spar la Spar, ca o lăcustă într-o pajişte mai. Şi la început, acest gen de lucru este destul de neplăcut. Acesta atinge un sens de onoare, mai ales daca vii dintr-o familie veche stabilit in tara, Rensselaers van, sau Randolph, sau Hardicanutes. Şi mai mult decât toate, doar în cazul în care anterior pentru a pune mâna în tar-pot, aţi fost o lording ca un învăţător ţară, făcând cel mai inalt băieţii fim în admiraţie faţă de tine. Tranziţia este un pasionat unul, eu vă asigur, de la învăţător la un marinar, şi necesită un decoct puternic de Seneca şi stoicilor pentru a vă permite să ranjet şi-l suporte. Dar chiar şi acest lucru poarta off în timp.

Ce de aceasta, în cazul în care unele zgârcit vechi al unei comenzi mare căpitan-mă pentru a obţine o mătură şi matura jos punţile? Ce înseamnă această sumă mârşăvie faţă, cântărită, vreau să spun, în scale de Noul Testament? Credeţi că arhanghelul Gabriel crede nimic mai puţin de mine, pentru că am prompt şi respectuos asculte că zgârcit vechi în acest caz particular? Cine nu este un sclav? Spune-mi că. Ei bine, atunci, cu toate acestea, vechi-mare căpitanii poate pentru mine despre - trosc toate acestea, ele pot şi punch-mi despre, am satisfacţia de a şti că este bine, că toată lumea este un fel sau altul servit în acelaşi fel de mult - fie într-un punct fizic sau de vedere metafizic, care este, şi rotund, astfel trosc universal este trecut, şi toţi ar trebui să frecaţi mâinile celuilalt umăr-lame, şi să fie conţinut.

Din nou, mă duc întotdeauna la mare ca un marinar, pentru că ei fac un punct de a-mi plăti pentru necazului meu, întrucât acestea plăti niciodată pasagerilor un singur banut pe care am auzit vreodată de. Dimpotrivă, pasagerii trebuie să plătească ei înşişi. Şi există toate diferenţa în lume, între plată şi de a fi plătit. Actul de plată este, probabil, provocarea cea mai inconfortabila că cele două livada

pagina 5
hoţi determinat pe noi. Dar a fi plătite, - ce se va compara cu ea? Activitatea urbane cu care un om primeşte bani este într-adevăr minunat, având în vedere că noi credem cu toată seriozitatea bani pentru a fi rădăcina de toate bolile pământeşti, şi că în nici un cont poate un om monied intra in cer. Ah! cum voios Vă punem noi înşine la pierzare!

În cele din urmă, mă duc întotdeauna la mare ca un marinar, ca urmare a exercitarii sănătoase şi aerul curat din pachetul forecastle. Pentru ca în această lume, vanturile cap sunt mult mai frecvente decat vânturi de la pupă (care este, dacă nu vă încălcaţi Maxim lui Pitagora), asa ca pentru cea mai mare parte Commodore pe sfert-punte devine atmosfera lui la mâna a doua din marinarii pe forecastle. El crede el respiră prima, dar nu aşa. În acelaşi fel de mult face breaslă plumb liderii lor în multe alte lucruri, în acelaşi timp, că liderii puţin este suspect. Dar aceea a fost că după ce a mirosit în mod repetat, ca un marinar mare negustor, eu ar trebui să ia acum în capul meu să meargă pe o cursă vânătoarea de balene; acest ofiţer de poliţie invizibil de soarta, care are supravegherea constantă de mine, şi în secret câini mine, şi mă influenţează într-un fel inexplicabil - el poate raspunde mai bine decât oricine altcineva. Şi, fără îndoială, mi se întâmplă acest voiaj vânătoarea de balene, a făcut parte din programul de marele Providenţei, care a fost întocmit un timp în urmă. Ea a venit într-un fel de interludiu scurte şi solo între performanţe mai extinse. Am considera că această parte a proiectului de lege trebuie să aibă ruleze ceva de genul asta:

Grand atacată alegerilor pentru preşedinţia Statelor Unite

Vânătoarea de balene Voyage de către unul Ismael

Bătălie sângeroasă ÎN AFFGHANISTAN

Deşi eu nu pot spune de ce a fost exact ca acei manageri etapă, Fates, ma pus jos pentru această parte ponosit de o călătorie vânătorii de balene, atunci când alţii au fost stabilite pentru piese magnific în tragedii mare, şi piese scurte şi uşor în comedii binevoitor, şi Jolly părţi în farse - deşi eu nu pot spune de ce acest lucru a fost exact, încă, acum că îmi amintesc de toate circumstanţele, cred ca pot vedea un pic în izvoare şi motive care să fie cu viclenie prezentat la mine în deghizări diverse, induse de mine pentru a seta despre

pagina 6
efectuarea parte am făcut, în afară de măgulitor mine în iluzia că a fost o alegere rezultă din propria mea bună voie imparţiale şi hotărârea discriminatorii.

Cel mai important dintre aceste motive a fost ideea copleşitoare de balena mare însuşi. Un astfel de monstru neobişnuit şi misterios trezit toate mea curiozitate. Apoi mările sălbatice şi îndepărtate, unde a laminate în vrac lui insula; pericolele nu pot fi livrate, fără nume de balene; acestea, cu toate minunile participarea la o mie de atracţii şi sunete Patagonia, au ajutat să mă sway la dorinţa mea. Cu alţi bărbaţi, probabil, astfel de lucruri nu ar fi fost stimulente, dar ca pentru mine, eu sunt chinuit cu o mancarime veşnică pentru lucruri la distanţă. Îmi place să navigheze mările interzise, ​​terenuri şi pe coastele barbare. Nu ignora ceea ce este bun, eu sunt rapid pentru a percepe un horror, şi ar putea fi încă social cu el - le-ar lasa-ma - din moment ce este bine, dar să fie în condiţii prietenos cu toti detinutii de la locul unu depune inch

Prin urmare, aceste lucruri, apoi, călătoria vânătoarea de balene a fost binevenit; marele potop-porti de mirare-lumea se deschise, şi în rigorile sălbatice care mă legăna la scopul meu, două şi două acolo plutea în sufletul meu tainic, fără sfârşit procesiuni de balene, şi, cele mai multe mijlocul lunii-le pe toate, marele o glugă fantomă, ca un deal de zăpadă în aer.