| Lavinia20 a întrebat:

Se pricepe cineva sa faca o paralelea intre poezia "RIGA CRYPTO SI LAPONA ENIGEL" de Ion barbu si "LUCEAFARUL" de M. Eminescu? Va rog mult. nu am nici o idee... pentru ca nu am inteles prima poeziecrying
dau funda. pls help mecrying[-o

1 răspuns:
| micutadhampir a răspuns:

Pai...nu mai stiu pe unde mi-e caietul de clasa a 12-a dar o sa incerc sa spun cateva cuvinte: In Riga..., este cam aceeasi poveste de iubire imposibila ca in Luceafarul, incompatiblitatea a două fiinţe animate de scopuri individuale, un „Luceafăr întors". Cele două personaje cu valoare simbolică sunt prezentate în antiteză, nuntirea lor este imposibilă pentru că aparţin unor planuri existenţiale incompatibile. Mai cauta si tu pe google, trebuie sa gasesti.