| VanessaTya a întrebat:

Pentru cei care dau bacu', la partea a 3 a, veti invata Mircea Carturescu, sau Eugen Lovinescu? Profesoara nu ne-a spus nimic, doar sa stim romanele, comedia, nuvela, drama Iona / Jocul ielelor, plus poeziile :
-Plumb de Bacovia ....SIMBOLISM
-Eu nu strivesc,corola de minuni a lumii de Blaga
-Testament de Arghezi
-In Gradina Ghetsimani de Voiculescu
-Luceafarul/ Floare albastra de Eminescu
-Joc secund / Riga Crypto si Lapona Enigel de Ion Barbu
-Catre Galateea de N. Stanescu

Cam astea ar fi, voi ce invatati,mai stiti altele!?
Sper sa nu pice din nou poezie,sau daca pica, sa fie simbolismul, sau traditionalismul.

BAFTA TUTUROR!

4 răspunsuri:
| Melinda1219 a răspuns:

Buna! Noi avem despre Lovinescu...despre Cartarescu nici nu ne-a zis nimic.
Eu cred ca va fi relatie dintre 2 personaje la subiectul 3..esti la real?

| VanessaTya explică (pentru Melinda1219):

Sunt la profilul tehnic.
Deci va trebui sa invat si Lovinescu... de Titu Maiorescu sti cumva ceva, la el am avea ceva de genu ''Titu Maiorescu- Junimea si Convorbiri Literare''. Ma descurc binisor la toate, in afara de curentele acestea impuse de Maiorescu si Lovinescu. Chiar nu vreau sa pierd timpul cu ele daca nu s-ar da, trebuie sa mai invat la matematica, asta imi ocupa cam tot timpul, nu prea am timp sa mai invat la romana si biologie.
Matematica ma omoara tongue

| Melinda1219 a răspuns (pentru VanessaTya):

Eu sunt la pedagogic.da, invatam si maiorescu

| VanessaTya explică (pentru Melinda1219):

Mersi de raspuns, asta e, invatam ce sa facemwinking