| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de un eseu in care sa compar mesajul si realizarea artistica al operelor "Luceafarul" de Eminescu si "Riga crypto si lapona enige" de Ion Barbu pornind de la afirmatia lui Nicolae Manolescu ca poemul lui Ion Barbu este "un luceafar cu rolurile inversate"

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Si ce altceva mai ai nevoie? sa iti facem si o gustarica?

| Mihaelablabla a răspuns:

Fa-ti temele singura, ai BAC maine-poimaine.

| AndreeaC37 a răspuns:

Am cerut ajutorul tocmai pentru ca nu inteleg poezia si nu gasesc site-uri exacte cu comentarii pentru a o intelege

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns (pentru AndreeaC37):

Ce sa intelegi daca nici nu ai citit-o?!
Altfel, ai fi stiut ca e vorba de Lapona Enigel (Riga Crypto si Lapona Enigel ).