| DonMecanico a întrebat:

Buna Seara, am 18 ani si as vrea sa impart ceva cu voi in seara asta si niste vreau niste pareri, am fost crescut intr-o familie linistita si educata, in asa in fel incat am fost invatat ce este bine si ce nu, deci presupunem din asta ca am fost un baiat mai timid cand eram mai mic, la locul meu, linistit si prietenos, dar eu in viata niciodata nu am fost acel baiat cu bataia, sa ameninte sa se creada " smecher " din vorbe si etc, m-am batut cand a fost vb de batut cu cei care au inceput sau si-a cautat-o, si uite asa dupa o pauza lunga de 'repaus ' un coleg de clasa ma tot ia la misto si tot se crede smardoi in fata mea si eu ii rasp cu aceeasi moneda, dar ma cam enerveaza si vreau sa-l bat, asta daca nu va incepe el primul sa dea, faza care este. nu-s acel baiat care s-a batut de multe ori si nu am facut un sport anume. deci nu prea am un stil de bataie anume, nici el, dar el in spate are mai multi prieteni decat mine, falsi -adevarati e trebuie lui. dar tot s-ar baga pentru el ma gandesc, eu in schimb nu stiu daca s-ar baga si nu prea-s genu sa chem pe cineva., tipul este mai inalt decat mine cu 10-12 cm fata de mine si mai mic cu 1 an, o sa primesc raspusuri de genu sa stau in banca mea sa il evit si etc, dar nu pot, pentru ca atunci cand vad ca ii ia la misto pe unii colegi de ai mei si aia stau de pomana si nu comenteaza deloc la ei. mai mult ma enervez singur, sau cand ma iau de el zice ca dc ma bag ca nu stiu ce. ma injura si eu il las in pace, deci o sa ma astept de la orice posibilitate de a se lua de mine cu o bataie, cum sa procedez. niste exemple. pareri, sfaturi?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Eu zic ca sa te temi de Dumnezeu si sa nu te asezi pe scaunul batjocoritorilor.
Biblia ne invata: "Nu raspunde nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu semeni si tu cu el." - (Proverbe.26:4)
Iar in alta parte spune: "Raspunde insa nebunului dupa nebunia lui, ca sa nu se creada intelept." - (Proverbe.26:5) Asta inseamna sa-ti pastrezi demnitatea, si totodata si echilibrul. Noi suntem fii si fiice ale lui Dumnezeu. Noi nu ne pierdem demnitatea daca ne loveste cineva; ci ne pierdem demnitatea cand lovim pe cineva.
Nu te lua la cearta cu el, dar nici sa nu te temi de el. Nu te bate cu el, dar nici nu-l lasa sa se creada intelept atunci cand ii sicaneaza pe altii sau pe tine. Sa stii totusi ca e mare lucru daca l-ai castigat de partea ta. Sa nu-l urasti; alunga gandul acesta din mintea ta, dar si din inima ta sentimentul acesta. Este adevarat ca oamenii de felul acestui baiat sunt stapaniti de duhuri rele si gasesc placere sa faca rau asa la fel ca diavolul si ingerii lui. Oamenii de felul acesta lucreaza inconstient. Dar Dumnezeu poate interveni daca este chemat. Tu poti sa ceri lui Dumnezeu sa intervina, si o sa te minunezi vazand cu ochii tai cum lucreaza El. Tu poti spune: "Doamne, aduc problema aceasta inaintea Ta pentru ca eu nu ma descurc sa o rezolv; Te rog, intervin-o Tu si rezolva problema dintre noi(colegii) si baiatul acesta."
Sunt multi baieti si multe fete care au de-a face cu asperitatile de caracter ale celor needucati, care sunt lasati de parinti sa creasca in voia lor, defectuos. Dar spun tuturor -si-i incurajez- ca sa aduca problemele lor -oricare ar fi acestea- inaintea lui Dumnezeu in rugaciune in cuvintele lor. V-o spun ca Dumnezeu doreste sa intervina si sa va ajute mai mult decat va doriti voi. Puneti-L la incercare pe Cel Atotputernic. Este timpul sa aveti experiente cu El. Va veti bucura dragi tineri sa-L cunoasteti cu adevarat!

7 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Daca e asa cum zici tu, eu unul cred ca se vor implica si colegi tai si te vor "ajuta".

| MskDesign a răspuns:

Eu,personal,iti recomand sa il ignori pentru moment si cand el va face primul pas, tu te vei apara.In general trebuie sa fii rapid dar incearca sa eviti pe cat posibil.

| RobertMoon a răspuns:

Pai simplu, când te bați trebuie să fi rapid. Îî dai vreo doi pumni in față, iar daca încearcă sa lovească si el continui fara frică, așa arați ca ești pus pe bătaie si nu vrei sa te oprești cu una cu două.winking

| Pool77 a răspuns:

Salut. Ai fost crescut corect si bine. happy
Uite... Lasa religia, lasa tot deoparte si gandeste-te. Ai 18 ani esti inca in liceu (cred). Bun sa zicem ajungi la partea cu bataia il bati tu esti ok superb tot ok, insa risti dosar penal (daca depune plangere penala) sau risti sa fi dat afara din scoala respectiva sau sa fi sanctionat la nota de purtare, care cred ca conteaza cat de cat daca vrei sa dai la facultate. happy Daca nu-l suporti nu mai rezisti provoaca-l, si daca te crezi tare si stii ca rezisti ia tu primul pumn indeajuns sa se vada (dupa poti zice ca a fost auto aparare) si dupa poti sa-i dai pana nu se mai ridica. Daca stii ca nu rezisti unui pumn incearca cu martori. Ai 18 ani gandeste!

Răspuns utilizator avertizat
| paulmicutz a răspuns:

Am patit-o si eu aproximativ la fel eram in clasa a 9-a si a venit unu de a 11-a, tot ma lua in batjocura si chestii de astea, pana m-am dus la el i-am cardit o bucata de la mama din gradina sub barba si i s-a c-am stins lumina laughing, in fine a doua zi tot el numai putea de figuri veni-se cu baieti si unu dintre aia care era cu el au zis ca de ce sa se bage ca l-am batut cinstit si motive de astea. De atunci cand ma vede ma saluta el primul pe strada dupa ii raspund si eu. laughing.

| BadBoy47 a răspuns:

Frate uite ce sa faci prin ce treci tu aproape toti am trecut.eu te sfatuesc sa te unesti cu aia care isi bate el joc si sa fiti uniti frate dupa care sa il luati voi la misto sau daca nu vreau prietenii tai sa te ajute il pandesti unde sta si noaptea cand se duce acasa il capacesti in scara dar il capacesti bine de tot faza naspa e ca a doua zi o sa ti-o ei cred dar vei vedea ca in timp o sa te ignore deoarece o sa prinda frica deoarece o sa-si aminteasca de capaceala.trebuie sa pui piciorul in prag deoarece el va continua tot asa si o sa fie din ce in ce mai rau. sper ca am putut sa te ajut.