| MiNaToN4M1K4Z3 a întrebat:

Buna seara! Am o mica problema.De mic sunt mai plangacios si chestii de genul,dar de ceva timp vorbesc numai cu fete si ma simt ca vreau sa fiu fata, faza e ca-s minor si nu pot sa ma operez si pentru cand voi avea drepturi sa decid singur imi este foarte frica de operatii si nu stiu ce sa fac(nu vreau sa aud raspunsuri de religie)

Răspuns Câştigător
| DrHeart a răspuns:

Buna! Cred ca cel mai important (pana ajungi sa strangi banii de care ai nevoie ca sa te operezi) este sa te imbratisezi si sa te accepti asa cum esti. happy Daca esti mai "plangacios", asta nu inseamna ca esti ca o fata, ci inseamna ca esti sensibil, iar asta este o calitate. Dupa cum vezi, majoritatea oamenilor cu pareri de pe aici duc lipsa de aceasta sensibilitate, deci pana aici esti oricum mult mai bine. Daca intr-adevar simti nevoia sa faci o schimbare de genul asta, go for it. E corpul tau si nimeni nu are voie sa iti spuna ce poti sau nu sa faci. Si da, o sa intalnesti tot felul de hateri, dar cui ii pasa? Important este sa te simti tu bine in pielea ta si sa-ti gasesti oamenii tai faini.winking

51 răspunsuri:
| Gorky a răspuns:

Singura soluție e sa te duci la un psiholog

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma simt ca vreau sa fiu fata. Cum simți asta?

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Pai sunt mai feminin, nu ma simt bine ca baiat, nu prea imi place sa stau cu baietii si as vrea sa ma imbrac cu rochii, sa ma machiez, nu m-ar supara problemele acelea ale fetelor daca m as opera, dar imi e frica de operatie

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Gorky):

Pentru diagnostic, nu? Ca sa pot face schimbarea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Nu ma simt bine ca baiat. Cum simți că nu e simți bine?
Dacă ai fi feminin, ți-ar place să stai cu băieții.

| Violleta2022 a răspuns:

Esti cumva hermafrodit?
Adica ai ambele organe sexuale?

| darrio2007 a răspuns:

Tu nu stii ce este ăla un psiholog si nu vrei raspunsuri legate de religie? Baiete, inca esti mic. Peste cativa ani nu vei mai gandi ca acum. Fii ceea ce te-a facut natura.

| OldSoul a răspuns:

Pana cand o sa fii major, gandeste-te cum o sa strangi toti banii pentru acele operatii.
Cred ca e mai intemeiata problema aceasta decat "frica".

| VoidEternal a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Ce probleme boss? Sper că nu te referi la menstruație.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru OldSoul):

Sunt dispus sa muncesc oricat pentru asta, pentru ca ma simt naspa in corpul asta

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Ma refeream ca am prietene fete si aproape deloc baieti, decat 2

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru darrio2007):

Stiu,doar ma informam despre chestia cu diagnosticarea pentru disforia de gen, nu pot fi ceea ce nu sunt, ma simt oribil ca baiat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Dacă ai prietene fete, ele te acceptă ca prieten fiindcă te consideră băiat, adică bărbat, iar nu fată.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Nu,sincer nici nu stiam ca i posibil, sunt baiat, dar as vrea fata trans, dar imi este frica de operatii

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

De fapt multe ma trateaza ca pe.o fata, si chiar si mama zice ca eu trebuia sa fiu fata nu soră-mea.Si gen 2 prietene apropiate stiu ca vreau asta si ma sustin, multi colegi imi zic fetita fara sa stie ca s asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Vad ca tu nu cunosti termenii adevarati si diferentele dintre ele:

Hermafrodit - este persoana nascuta cu ambele organe sexuale atat femeiesti cat si barbatesti, iar la nastere medicul sau parintii decid asupra unui singur sex, dar crescand copilul poate decide sa fie ce sex doreste, avandu-le pe amndoua, unori ambele dezvoltate normal sau unul mult mai dezvoltat ca celalalt.

Transsexual este o persoana nascuta cu un sex bine determinat, dar se simte de parca ar fi de sexul opus (cazul tau).

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Ai un aspect major, hardware, adică organe sexuale masculine. Acestea te definesc fiziologic din naștere, în manieră decisivă.
O operație nu te transformă în fată, ci te mutilează. Nu vei fi niciodată fată reală ci un infirm și un handicapat. Asta se va răsfrînge grav asupra vieții tale în mod ireversibil. Dacă acum te simți nefericit, atunci nefericirea poate fi mult mai mare. Trăiești într-o lume în care acea stare a ta după operație nu este acceptată. Asta te va face un marginal fără prieteni și familie. La asta să te gândești bine. Fără a mai pune riscul ca operația să fie cu complicații care să îți pună în pericol sănătatea și chiar viața.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de lamurire, stiam ce inseamna trans si stiam ca asta sunt gen dar nu stiam ca te poti naste cu 2 organe

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu prea imi pasa cine e langa mine,dacă ei tin la mine imj vor ramane alaturi, si nu vreau doar schimbarea gen, vreau si operatii estetice pentru a arata ca o femeie, de cand simt ca s asa(nu mi dadeam seama pentru ca ai mei ma manipulau ca lgbt sunt rai, ca nu au credinta etc)incep sa nu mi gasesc fericirea deloc, uneori plang cu capul in perna mult timp pentru ca m-am nascut asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Probabil nu stiai ca si barbatii pot ramane gravizi... si totusi este posibil!
https://www.today.com/......an-t223681

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Lgbt sunt rai. Nu sunt răi, așa sunt ei. nu au credinta. Au viață, aceea e credința lor. Operația de schimbare de sex nu o poți face până ești minor. La o clinică privată. Cam 10000 Euro.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu o poti face cat esti minor*
Si stiu ca e scumpa dar mna nu prea imi pasa de bani, vreau doar sa fiu fericit

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ar fi dureros, gen femeile au o rezistenta mai mare la durere

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Anestezie totală, că taie bucăți din tine.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Stiu dar ma refel la operatiile de corectie pentru aspect, sa arat feminin

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Adica sa ti se taie definitiv puta si sa iei hormoni femeiesti, ca sa-ti creasca sanii si sa devii feminin, asta vrei?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

La acelea, dacă sunt doar ale țesutului cutanat, se va face anestezie locală. Din nou, nu doare operația. Doare după operație, dar îți dă anti nevralgice.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Sper sa nu doara, mna imi este frica

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru DrHeart):

In primul rand, multumesc de incurajare, chiar simt nevoia sa devin fata, si o sa o fac, dar imi este putin frica de celelalte operatii pentru ca vazui niste clipuri cum aratau imediat după operație

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Da,vreau sa fac operatie pentru schimbare de sex, pentru ca ma simt oribil ca baiat, si simt ca fericirea mea e sa fiu fata