| MiNaToN4M1K4Z3 a întrebat:

Buna seara! Am o mica problema.De mic sunt mai plangacios si chestii de genul,dar de ceva timp vorbesc numai cu fete si ma simt ca vreau sa fiu fata, faza e ca-s minor si nu pot sa ma operez si pentru cand voi avea drepturi sa decid singur imi este foarte frica de operatii si nu stiu ce sa fac(nu vreau sa aud raspunsuri de religie)

Răspuns Câştigător
| DrHeart a răspuns:

Buna! Cred ca cel mai important (pana ajungi sa strangi banii de care ai nevoie ca sa te operezi) este sa te imbratisezi si sa te accepti asa cum esti. happy Daca esti mai "plangacios", asta nu inseamna ca esti ca o fata, ci inseamna ca esti sensibil, iar asta este o calitate. Dupa cum vezi, majoritatea oamenilor cu pareri de pe aici duc lipsa de aceasta sensibilitate, deci pana aici esti oricum mult mai bine. Daca intr-adevar simti nevoia sa faci o schimbare de genul asta, go for it. E corpul tau si nimeni nu are voie sa iti spuna ce poti sau nu sa faci. Si da, o sa intalnesti tot felul de hateri, dar cui ii pasa? Important este sa te simti tu bine in pielea ta si sa-ti gasesti oamenii tai faini.winking

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru DrHeart):

In primul rand, multumesc de incurajare, chiar simt nevoia sa devin fata, si o sa o fac, dar imi este putin frica de celelalte operatii pentru ca vazui niste clipuri cum aratau imediat după operație

| DrHeart a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Cu drag! happy
Da, te cred. Dar gândește-te că este ca și cum te-ai uita pe prospectul de la Nurofen și te-ai aștepta din start să ai toate efectele adverse posibile. laughing Nu prea ajută, știi ce zic? Uite, o altă idee ar fi să cauți/ urmărești online persoane care au trecut deja prin experiența asta și în felul ăsta vezi exact ce poți să faci ca să îți asiguri o recuperare mai ușoară, afli care sunt doctorii cei mai buni din domeniul ăsta, etc. Sunt sigură că o să reușești, chiar dacă pare dificil.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru DrHeart):

Multumesc mult, chiar aveam nevoie de asemenea cuvinte de incurajare si de asemenea sfaturi, iti multumesc enorm

51 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Tu nu stii ce este ăla un psiholog si nu vrei raspunsuri legate de religie? Baiete, inca esti mic. Peste cativa ani nu vei mai gandi ca acum. Fii ceea ce te-a facut natura.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru darrio2007):

Stiu,doar ma informam despre chestia cu diagnosticarea pentru disforia de gen, nu pot fi ceea ce nu sunt, ma simt oribil ca baiat

| Violleta2022 a răspuns:

Esti cumva hermafrodit?
Adica ai ambele organe sexuale?

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Nu,sincer nici nu stiam ca i posibil, sunt baiat, dar as vrea fata trans, dar imi este frica de operatii

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Vad ca tu nu cunosti termenii adevarati si diferentele dintre ele:

Hermafrodit - este persoana nascuta cu ambele organe sexuale atat femeiesti cat si barbatesti, iar la nastere medicul sau parintii decid asupra unui singur sex, dar crescand copilul poate decide sa fie ce sex doreste, avandu-le pe amndoua, unori ambele dezvoltate normal sau unul mult mai dezvoltat ca celalalt.

Transsexual este o persoana nascuta cu un sex bine determinat, dar se simte de parca ar fi de sexul opus (cazul tau).

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Multumesc de lamurire, stiam ce inseamna trans si stiam ca asta sunt gen dar nu stiam ca te poti naste cu 2 organe

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Probabil nu stiai ca si barbatii pot ramane gravizi... si totusi este posibil!
https://www.today.com/......an-t223681

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Cred ca ar fi dureros, gen femeile au o rezistenta mai mare la durere

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Anestezie totală, că taie bucăți din tine.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Stiu dar ma refel la operatiile de corectie pentru aspect, sa arat feminin

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Adica sa ti se taie definitiv puta si sa iei hormoni femeiesti, ca sa-ti creasca sanii si sa devii feminin, asta vrei?

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

La acelea, dacă sunt doar ale țesutului cutanat, se va face anestezie locală. Din nou, nu doare operația. Doare după operație, dar îți dă anti nevralgice.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Sper sa nu doara, mna imi este frica

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Da,vreau sa fac operatie pentru schimbare de sex, pentru ca ma simt oribil ca baiat, si simt ca fericirea mea e sa fiu fata

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Ca să nu te doară. în loc de operație, care îți schimbă corpul, este mai ușor să îți schimbi mintea.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu prea e posibil, pentru ca ne nastem asa, nu e o alegere

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Asta preferi să crezi tu, ca să elimini povara responsabilității alegerii conștiente. Cănd te-ai născut habar nu aveai ce înseamnă să fii fată sau băiat. Nu există gena LGBT și nici gena ta specială.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu e chiar asa, pentru ca hormonii actioneaza, si pur si simplu nu ma simt fericit ca baiat, cand prietenele mele imi zic surioara sau alexandra sau chestii de genul, ma bucur si mi place a fi fata

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Discuta cu parintii intai ca esti oricum minor...

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Nu prea e posibil, sunt pe cont propriu pentru ca ei sunt homofobi si m ar pedepsii grav, bunicamiu ne injura mereu pe cei lgbt si mna stau decât cu mama care e la fel ca el asa ca s singur in chestia asta, trebuie sa strang singur bani de la 18 ani, pentru ca nu am ajutor de la nimeni

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Atunci va trebuii sa pleci din tara, sau sa te muti defintiv cat mai departe de orasul tau, ca sa ti se piarda urma si sa poti sa treiesti singur dupa operatia de schimbare de sex.
Oricum vei rupe inima parintilor si bunicilor, cu asemenea veste!

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Asta vreau sa si fac, si ei zic ca nu am ce sa fac in Romania, dar nu prea mi pasa, adica daca m ar iubii m ar accepta ca sunt fata mai ales ca mereu am avut semne de a fi fata

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Cine crezi ca te-ar iubi asa ciuntit cum ai fii?
Tu stii ce inseamna operatie de schimbare de sex?
Dupa taierea penisului... ani multi de luat hormoni feminini ca sa scapi de parul de pe fata si corp, bani multi pentru implant mamar ca nu-ti cresc sanii de la ei, formarea vaginului si tratamnete intenese de mentinere a lui samd.

Acum vreo 12 ani am fost in concediu in Tailanda, care este arhicunoscuta pentru cat de multi hermafroditi si transsexuali, care fac operatie de schimbare de sex sau de eliminare a sexului pe care nu-l vor si am citit cat de dificil si cat de mult costa toate aceste proceduri si cum societatea ii huleste si-i stigmatizeaza.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Atunci voi fi singur,stii, chiar nu mi pasa de critici, asta nu e ceva ce am ales eu, si plus nu mi pasa de tratamente si chestii de genul, fac orice sa fiu fericita

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Si e familia mea, nu ar trebui sa ma accepte asa cum sunt?

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Daca familia ta este homofoba, nu te va accepta asa cum vrei tu sa fii, ci numai asa cum esti acum, adica inca neschimbat.
Pentru multi parinti este o rusine enorma ca copilul sa ajung poponar ori sa-ti taie puta ca sa ajunga femei, de aceea prefera sa rupa legatura cu copilul sau chiar sa-l desfieze, fiindca aduce rusine intregii familii.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Mda pentru ca asa e Romania, dar nu mi pasa, nu pot fi baiat daca ma urasc asa

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Cand esti minor si ai parinti, trebuie sa-ti pese si sa asculti in totalitate de ei, pana la majorat (18 ani), dupa care poti sa faci ce vrei tu, inclusiv sa-ti tai puta cu foarfeca, daca asta te face fericit.

Te sfatuiesc totusi sa discuti acest subiect cu parintii si bunicii tai, dar la modul vag si general, fara a le mentiona ca este vorba de tine, doar ca sa aflii cum ar reactiona in situatia in care ii vei pune in fata faptului implinit, dupa ce implinesti 18 ani si-i informezi asupra deciziei, de a deveni fata.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Vorbeam cu tataie si cand veni vorba de subiectul asta, incepu sa ne injura rau pe noi lgbt, si cum sa mi pese daca ei ma urasc

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Mergi mai departe cu intrebarile...ca si cum ai glumii cu el.
"ce spui tataie, daca eu maine v-as anunta ca vreau sa fiu fata si sa-mi tai puta? Te-ai supara pe mine?
Sau m-ai accepta asa, cum cred eu ca ma simt si-mi place mie?
Ca tot eu sunt,..."

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Nu va accepta, avuram deja discutii, si mna toata familia mea este asa, sunt absolut pe cont propriu, decat o prietena imi e alaturi

| Violleta2022 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Atunci stii ca decizia ta ii va pune la pamant pe parinti si bunici, si nu-i cale de intors acasa, daca decizia ta cu schimbatul sexului o vei pune in plan.
Fa-o cat mai tarziu posibil, dupa ce ai terminat liceul, esti major si ai de munca, ca sa ai ceva banuti, sa poti supravietuii mutarii intr-un alt oras sau tara.
Cunsosc cat de homofobi sunt romanii si chiar daca scapi de parinti, in cercul in care te vei invarti vei avea de suferit.
Cu munca la fel... asdar recomand cu tarie Germania, unde sunt sumedenie de LGBT, sau o tara occidentala precum USA ori Australia, dar acolo vei putea ajunge numai dupa ce iti faci o profesie si esti eligibil sa emigrezi.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Violleta2022):

Oricum vreau sa ma mut in uk sau Germania

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma simt ca vreau sa fiu fata. Cum simți asta?

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Pai sunt mai feminin, nu ma simt bine ca baiat, nu prea imi place sa stau cu baietii si as vrea sa ma imbrac cu rochii, sa ma machiez, nu m-ar supara problemele acelea ale fetelor daca m as opera, dar imi e frica de operatie

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Nu ma simt bine ca baiat. Cum simți că nu e simți bine?
Dacă ai fi feminin, ți-ar place să stai cu băieții.

| VoidEternal a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Ce probleme boss? Sper că nu te referi la menstruație.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Ma refeream ca am prietene fete si aproape deloc baieti, decat 2

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Dacă ai prietene fete, ele te acceptă ca prieten fiindcă te consideră băiat, adică bărbat, iar nu fată.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

De fapt multe ma trateaza ca pe.o fata, si chiar si mama zice ca eu trebuia sa fiu fata nu soră-mea.Si gen 2 prietene apropiate stiu ca vreau asta si ma sustin, multi colegi imi zic fetita fara sa stie ca s asa

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Ai un aspect major, hardware, adică organe sexuale masculine. Acestea te definesc fiziologic din naștere, în manieră decisivă.
O operație nu te transformă în fată, ci te mutilează. Nu vei fi niciodată fată reală ci un infirm și un handicapat. Asta se va răsfrînge grav asupra vieții tale în mod ireversibil. Dacă acum te simți nefericit, atunci nefericirea poate fi mult mai mare. Trăiești într-o lume în care acea stare a ta după operație nu este acceptată. Asta te va face un marginal fără prieteni și familie. La asta să te gândești bine. Fără a mai pune riscul ca operația să fie cu complicații care să îți pună în pericol sănătatea și chiar viața.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu prea imi pasa cine e langa mine,dacă ei tin la mine imj vor ramane alaturi, si nu vreau doar schimbarea gen, vreau si operatii estetice pentru a arata ca o femeie, de cand simt ca s asa(nu mi dadeam seama pentru ca ai mei ma manipulau ca lgbt sunt rai, ca nu au credinta etc)incep sa nu mi gasesc fericirea deloc, uneori plang cu capul in perna mult timp pentru ca m-am nascut asa

| sadrian46 a răspuns (pentru MiNaToN4M1K4Z3):

Lgbt sunt rai. Nu sunt răi, așa sunt ei. nu au credinta. Au viață, aceea e credința lor. Operația de schimbare de sex nu o poți face până ești minor. La o clinică privată. Cam 10000 Euro.

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru sadrian46):

Nu o poti face cat esti minor*
Si stiu ca e scumpa dar mna nu prea imi pasa de bani, vreau doar sa fiu fericit

| OldSoul a răspuns:

Pana cand o sa fii major, gandeste-te cum o sa strangi toti banii pentru acele operatii.
Cred ca e mai intemeiata problema aceasta decat "frica".

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru OldSoul):

Sunt dispus sa muncesc oricat pentru asta, pentru ca ma simt naspa in corpul asta

| Gorky a răspuns:

Singura soluție e sa te duci la un psiholog

| MiNaToN4M1K4Z3 explică (pentru Gorky):

Pentru diagnostic, nu? Ca sa pot face schimbarea