| stefancelMare012 a întrebat:

ce sa fac sa scap de acnee? nu le ma i suport am 16 ani si ma uit la pozele de la terminarea clasei a 8a cand au inceput sa apara primele cosurii dar acum, le am scapat desub control am fata plina imi vine sa plang cand ma uit in oglinda.
am fost si la dermatolog acum 2 saptamani dar parc nu se vad rezultatel... folosesc sapun anti-agnee si o crema skinogel(sau asa ceva)
Voi ce atifacut pentru a scapa de aceasta nenorocita afectiune?

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu se foloseste sapun pe fata, ingredientele care mentin produsul in stare solida au proprietatea de a bloca porii. Eu nu am vazut imbunatatiri in privinta acneei cand am folosit skinoren, dar este foarte eficient in vindecarea petelor post-acnee.

Citeste raspunsul meu de aici :
https://www.tpu.ro/......devreme-o/

| Elide a răspuns:

Numai manca tot felul de porcarii din supermarketuri si magazine....chimicalele sunt in floare. posibil sa ai dereglări hormonale mie mi.a ajuns cu dereglările.mă dădusem peste cap de tot până am zis că numai mănânc toate nenorocirile din magazine, axează.te pe fructe și legume cat mai multe salate. mâncare sănătoasă, carne de pui și porc de la tine din curte binee daca stai la țară daca stai la oraș e jaleee..numai bea tot felul de sucuri acidulate.îți faci suc din fructe.să vezi ce.o să dispară tot după fata ta...la fel că mine vezi după ce.ti trec coșurilor vor rămâne semne și multe pete tratează.le cu bio oul e minunat in o luna max2 nu o sa mai știi că ai avut coșuri laughingwinking

| stefancelMare012 explică (pentru Elide):

Da eu mai multe urme am acum mi au mai aparut 3-4 cosuri dar restul sunt urme sub piele
da mi un link cu bio oul sau de unde sa il iau asa se numeste bio oul?

| Elide a răspuns (pentru stefancelMare012):

Bio oil, scuze..am scris greșit pai il găsești în farmacii BIO OIL!

| Turbo223 a răspuns:

De la sfarsitul clasei a 8-a? Hmm, presupun ca aveai 14 ani, nu? Ei bine, este normal ca la 16 ani sa ai cosuri, deoarece esti in adolescenta.Dar cosurile in exces chiar sunt o problema cu care multi adolescenti de varsta ta.Ei bine, in primul rand, spala fața de 2 ori pe zi (sa nu te speli de 4-5 ori sau chiar 8, dar nici deloc,deoarece variantele astea sunt foarte proaste,odata dimineata, odata seara si suplimentar : dupa orice ora de sport si schimba hainele transpirate).Un alt sfat ar fi sa mai schimbi lenjeria din cand in cand happy
Ok, astea au fost niste sfaturi pentru a nu se inmulti dar pentru a scapa de cosurile pe care le ai acum, ai nevoie de ceva.Vor trece toate de la sine, insa vor aparea altele, abia pe la 18-20 ani dispar. Rezultatele nu se vad in 2 saptamani, dar sa fiu sincera cunosc pe cineva cu multe cosuri care s-a dat cu ulei de cocos si creme dar nu au trecut, insa ea nu a mers la demartolog, ci a luat pur si simplu ce a vrut.Eu zic sa mai folosesti crema pe care o ai acum si daca nu va da roade va trebui sa iei masuri.Cum ar fi : bei dimineata inainte de a manca micul dejun cu 30 de minute apa cu lamaie, incerci sa ai o alimentatie bogata in vitamine, eviti dulciurile si lactatele dar si fast food in exces si bineinteles, te speli pe fata cum am zis mai sus. Totusi, nu iti recomand sa te uiti in fiecare zi in oglinda si sa te stresezi, deoarece si stresul poate favoriza aparitia cosurilor dar nu este nici bine pentru organism.

| FrateleTedur a răspuns:

Eu am alta problema cu acneea: punctele negre. Astea chiar daca nu sunt la fel de suparatoare, nu trec singure si trebuie scoase. Un cos trece de la sine, fiind o infectie, corpul consuma calorii, face ceva smecherie si le distruge. Insa procesul cu punctele negre e mult mai lung si suparator. La dermatolog mi.a dat un gel MaskGel, e belea. Chiar m-a ajutat. Daca ai tenul uscat, poti incerca o crema gerovital din gama G8. E foarte faina, lasa fata placuta la atingere si hidratata. Nu te spala cu apa si sapun. Foloseste ori un sapun special, sau apa micelara. E ok, nu esti singuru cu problema asta, iar la adolescenti e ceva firesc si acceptabil, fata de adulti, spre exemplu, care de la un cos isi distrug toata imaginea. Sper ca te-am ajutat. Pace.