| Animeforlifee9921 a întrebat:

Buna seara. Cum as putea sa imi conving parintii sa imi cumpere lucruri mult dorite? Pentru ca sunt la balet, am nevoie de mai multe lucruri pentru antrenamente si concursuri, dar ei nu vor sa imi cumpere pe motiv ca sunt foarte scumpe. Eu am o prietena care mereu se da mare cu ce lucruri are si desi nu e foarte bogata, are iPad(nu stiu daca am scris bine)si isi doreste si un Macbook. Mie nu imi iau ai mei nici macar un amarat de Samsung. Am un telefon de 3 ani, dar e unul ieftin si s-a stricat deja. Am vazut si la un magazin o bratara cu 5 lei,dar nu au vrut sa mi-o cumpere pe motiv ca era "scumpa". Nu isi iau nimic nici pentru ei,plusand cu vesnicul argument: "s-au scumpit toate,nu ne mai permitem decat mancare si nici aia foarte scumpa". Nu pot sa zic ca sunt bogata si cu fite, pentru ca suntem o familie modesta,dar sunt ca orice adolescent care isi doreste lucruri.
Va rog SERIOZITATE si fara raspunsuri de genul:"ai casa,ce iti mai trebuie?" sau "vai, ce fite ai, sunt alti copii care nu au nici ce sa manance si voi dati banii pe prostii", ca noi nu suntem in situatia asta si ne-am permite sa ne cumparam lucruri.

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Ai început prin a spune că "ai nevoie" de lucruri pentru "antrenamente și concursuri de balet", apoi ai ajuns la telefon, brățări, iPad și Macbook.

De fapt nu "ai nevoie", ci "îți dorești". Ceea ce este cu totul altceva.

Părinții tăi nu sunt zgârciți cum crezi tu. Sunt adulți care înțeleg că trebuie să prioritizeze necesitățile în fața dorințelor. Tu ești un copil care nu înțelege asta. Nu e vina ta, este foarte greu de înțeles la vârsta ta. Dar vei înțelege la un moment dat, atunci când va veni vremea să plătești din buzunarul tău facturile.

| VoidEternal a răspuns:

"ca noi nu suntem in situatia asta si ne-am permite sa ne cumparam lucruri."

Nu prea poți tu să știi asta. Îți place sau nu, părinții tai administrează banii pe care tot ei (nu tu) îi câștigă, și e foarte chibzuit sa nu ii cheltuie pe toți și să îi pună deoparte (daca fac asta) având în vedere gradul de incertitudine al vremurilor in care trăim.

| AdioTPU a răspuns:

Din cate spui se pare că părinții tăi sunt oameni economi ceea ce nu e lucru rău. Asta până ce nu exagerează. O soluție ca să nu depinzi 100% de ei, ar fi să economisești bani din alocația ta și să-ți cumperi rând pe rând ce îți trebuie.

| ana4745 a răspuns:

Buna! Stiu ca e foarte neplăcut când o prietena de a ta are multe lucruri pe care și le dorește iar tu nu. Dar, dacă nici ei nu prea isi cumpara multe lucruri, poate chiar încearcă sa economisească bani, dar pana la urma meriti și tu unele lucruri. Încearcă sa le spui ca nu pot face asa mereu, măcar din când in când sa îți mai cumpere câte ceva, și nu neaparat sa coate mult. Dar, pe de alta parte dacă inveti bine la scoala poti lua bursa și sa ai banii tai, asta ar fi ultima varianta dacă nu ti ai convinge parintii. Atunci ai avea banul tau.