| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara big grin Am intrat intr-o mare incurcatura azi la scoala si as avea nevoie de ajutorul vostru.la ora de Religie toata lumea e mai vorbareata si mai. nebuna sa spun asa. Si azi, pe randul nostru, s-au adunat vreo 5-6 copii din capatul celalalt al clasei si au inceput sa se joace adevar si provocare nefacand zgomot prea mare. mi s-a parut distractiv atata timp cat nu deranja ora prea tare, asa ca am jucat si eu vreo 5-10 minute. Apoi au venit cat mai multi colegi si s-a facut haos mare... Le-am tot spus sa taca deoarece o colega mai capoasa (si ea deranja ora) s-a hotarat sa ii scrie pe o hartie pe toti cei care fac galagie, ca apoi sa i-o dea domnului profesor. Si asa a facut. M-a scris si pe mine pe hartia aia (din cauza faptului ca tot le spuneam sa taca + ca nu eram prietena cu fata care m-a scris), iar domnu' profesor a hotarat ca ne da test ora viitoare, iar celor de pe lista le scade cateva puncte. Ma simt destul de vinovata (oricum ne dadea test, nu are nimeni nota) dar faza nasoala e ca-mi scade cateva puncte si s-ar putea sa-i arate doamnei diriginte hartia si sa dau de belea. Va rog dati-mi sfaturi. ce sa fac?

Răspuns Câştigător
| xPinkSunShine a răspuns:

Păi nu prea ai ce sa faci...
Adică ai putea să-ţi ei apărarea spunând adevarul adică faptul că nu a fost vina ta şi ca tu doar încercai sa faci linişte in sala de clasă. Însă trebuie să îţi spun ca profesorii nu prea îţi dau atenţie când încerci să te "aperi".

Îţi pot da un sfat :
Invaţa pentru test cât se poate de bine, iar apoi poate te va ierta când va vedea ca te-ai descurcat foarte bine.

Sper ca te-am ajutat macar putin!
Pa, pa!

13 răspunsuri:
| AG a răspuns:

Explica-i profesorului ca tu incercai sa faci liniste, de aia esti pe lista.

| LoveMe a răspuns:

Pai ar trebui sa vorbesti cu profu' si sa-i zici ca nu e vina ta.tongue

| Maariiaa a răspuns:

Bună,
Tu ai greșit,așa că nu poți face nimic. Trebuie să înduri ceea ce ai făcut cu propria mână.
Puteai să stai în bancă la tine și nu te jucai cu colegii. Doar stăteai lângă ei. Așa trebuia să faci dacă nu vrei să ai o pedeapsă.
Acum depinde de profesorul vostru de religie. De obicei profii/profele de religie sunt mai blânzi și mai iertători. Așa profesori am avut eu și am auzit pe mulți că au,acum sper ca și tu să ai mult noroc.
Dacă se ajunge de ai spune și doamnei diriginte îți recomand să te duci tu personal la ea și să îi spui că au început câțiva colegi să se joace,apoi au venit tot mai mulți și te-ai dus și tu. Ei făceau mare gălăgie și eu le spuneam să nu facă că totuși suntem în timpul unei ore.,, Eu nu făceam gălăgie, doar încercam să le spun lor că trebuie să facă liniște,,. Colega...(numele ei) m-a scris doar pentru că nu sunt prietenă cu ea,,
Așa zic eu că ar fi o explicație corectă și sinceră. Nu minți cu nimic.

Sper că te-am ajutat!
Multă baftă!
Numai bine!

| Biia a răspuns:

Sa le spui profesorilor adevaruloh go on sa le spui ca tu doar incercai sa faci liniste.Ar fii chiar culmea sa nu te creadaraised eyebrowspana la urma daca si fata aia deranja ora poti sa le spui...si pana la urma daca si profesorii sunt incapatanati si nu vor sa te creada,gandeste.te ca e doar o nota,ai zis ca.ti scade cateva puncte(sper ca la test, nu la purtare). Oricum vad ca nu sunteti prea unititongue, incearca sa modelezi si aspectul asta.
~>Take careee`!

| MyChemicalRomance a răspuns:

Dupa intamplarea ta imi dau seama ca esti max in clasa a 6 a, nu iti face probleme...cred, depinde de felul in care gandesti u, mie putim mi-ar pasa.

| Catenstein a răspuns:

Depide si de profesor...
La noi profu de religi cand il vedem ii spunem saru'manalaughing) ne intelegem super bine cu el si desi facem galagie nu ne face nimic
Totusi am spus.DEPINDE DE PROF!
Sincer nu ai dc sa iti faci griji:-Jdoar nu va trece note mici in Catalog...si tocmai la religie...8-)
si cu diriginta nu iti face nici aici griji:-J
Doar nu ai fost numai tu in joc...o sa va inteleaga:-J

| unknownboy a răspuns:

Ai 10 ani?

| anca174 a răspuns:

Sa nu te stresezi prea tare. invata bine si nu o sa iti scada doar un punct, sau poate ii trce profului pana ora viitorehappy

| caporalul a răspuns:

Salatere. parerea mea este sa te duci la domnul profesor (poti sa mai ei 2-3 colegi scrisi pelista) sa va cereti scuza si sa le explicati cum a stat treaba + promiteti ca e prima data si ati fot luati de val (tine intotdeauna) si sa invatati

| Smile_5509 a răspuns:

Eu nici nu scriu la religie(asta cand merg)laughing
Deci spune-i ca nu e vina ta si ca nu trebuie incurajat paratul cu liste ca la comunisti.

Răspuns utilizator avertizat
| mihaaaaa a răspuns:

Calmeazate nu te impacienta nu are ce sa ti faca diriga pentru ca domn' profesor dupa cum ai acris tu vo lasat sa va jucati

| CMariuss a răspuns:

Nu este asa de grav cum crezi tu. Nu are cum sa va scade cateva puncte la purtare, nici macar 1 (cred). In cel mai rau caz o sa ii dea biletelul acela doamnei voastre diriginte si ea probabil ca o sa va zica sa nu mai faceti asa ceva. Nimic mai mult.