| katalinbisex a întrebat:

Buna seara, ma numesc focaru catalin si as dori sa imi raspundeti la o intrebare:cum pot beneficia de un ajutor social pentru locuinta?, am 22 anisi lucrez de 3 ani de zile la o firma de restaurante, tatal meu a decedat in urma cu 16 ani, iar mama mea e plecata in italia si nu mai stiu nimic de ea.nu ma descuerc in acetst moment din cauza crizei financiare globale, salariile au scazut iar chiriile au crescut.in acest moment locuiesc la un prieten, iar data salariului meu e pe data de 10 decembrie 2009, din pacate acest prieten nu ma mai poate gazdui pana atunci, as dori sa stiu daca se poate sa inchiriez o garsoniera dar sa o platesc 50% ba chiar 70%... din valuarea imobilului, iar cei de la "PTU" plateasca 50% sau 30%, se poate?

1 răspuns:
| andytza a răspuns:

Imi pare sincer rau de situatia in care te afli.Inseamna ca nu este un prieten adevarat, daca era trebuia sa inteleaga situatia grea in care te afli si momentul nepotrivit inaintea sarbatorilor.Pe cale legala mori de foame cu doploma-n mana.Stiu ca in chirie este mult mai comod, ai propria intimitate dar poate pentru moment o solutie provizorie ar fi aceea de a cauta gazda.Nu este tocmai placut dar dat fiind faptul ca nu te descurci financiar cred ca ar fi o solutie. O zi buna si succes in viata!