| FreelancerTony a întrebat:

Buna seara membrii tpu.ro! Numele meu este Vlad si am intrat aici in speranta ca nu voi mai fi luat la misto ca in multe alte locuri.

Stiu ca in mod normal as avea nevoie de un psiholog pentru asta (asa mi s-a zis), dar nu dispun de suficienti bani pentru asta, si nici de timp.

Am 17 ani, si mi-am inceput relatiile apropiate cu fetele de pe la varsta de 14-15 ani. Multi mi-au spus, ca gandesc si vorbesc mult prea matur pentru varsta mea. Mi s-a intamplat in mediul online sa mi se spuna ca am 25-30 de ani, si ca un pusti de 17 ani nu poate gandi ce gandesc eu despre viata si restul.

Problema mea este alta. Pana acum am avut doar 3 prietene, daca o consideram si pe actuala, 4. Nu numarul lor ma deranjeaza, nu sunt vanator; relatiile au fost de 1 luna, 3 luni, si 4 luni jumatate.

Aceasta pe care o am acum dureaza de aproximativ o luna jumatate. Faptul datorita caruia m-am despartit de celalalte fete a fost acelasi: modul meu de a comunica si de a intreba, daca pot spune asa. Am reusit sa ajut pe multa lume psihologic vorbind, de la colegi care erau deprimati din cauza notelor pana la persoane mai in varsta ca mine care sufereau de alcolism.

Problema este ca, in toate relatiile aveam instinctul de a ma implica foarte mult in viata persoanala a partenerei; vroiam sa stiu toate detaliile trecutului ei, si asa mai departe, sperand ca pot ajuta.

Chestia e ca cele 3 nu au acceptat acest lucru si intr-un final s-a produs despartirea. Acum, incep sa ma comport la fel si cu fata cu care sunt impreuna. Nu fac asta voluntar, ci mai degraba involuntar. Nu ma pot controla sa nu incerc sa o persuadez cand imi spune "unele lucruri nu se pot spune".

Vreau sa ma opresc din a face chestia asta, si as dori sa stiu si cum.

Va multumesc enorm celor care au avut rabdare sa citeasca toata postarea si sa imi dea un sfat. Ma simt foarte deprimat ca fac rau persoanei la care tin.

Răspuns Câştigător
| PeAfara a răspuns:

Ai 17 ani, multi baieti la varsta ta nu gandesc asa.Insa nu pot sa zic ca asta e un lucru rau, esti mai cu capul pe umeri.
In primul rand...ar trebui sa iti propui foarte serios sa faci chestia asta! De fiecare data cand ai tentatia aceasta, gandeste-te ca e mai bine sa te abtiiwinking
Succes!

7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Chiar ca pari mult mai matur decat estihappy. Pai, ce sa zic, pur si simplu abtine-te din a o mai intreba, pur si simplu cand iti vine sa o intrebi, inghite si gandeste-te la altceva, eventual dezvolta un alt subiect daca ai apucat sa scoti vreun sunet pe care ea l-a auzit. Dar te-ai gandit ca poate acele fete nu au fost cu adevarat potrivite pentru tine? Poate ca inca nu ai gasit fata potrivita care sa te/sa o iubeasca/iubesti cu adevarat. Sau poate ele au fost invatate din relatii anterioare de a fi lasate mai libere, fara a fie intrebare de trecutul lor, iar acum pentru ele e ceva nou. DEci, daca te iubesc cu adevarat, vor accepta chiar daca mai greu stilul tau diferit de viata fata a altor baieti. Sper ca te-am ajutat catusi de putinhappy. Mult succes si o zi excelenta!happy ^.^

| Liviu a răspuns:

Eu sunt la fel ca tine'
Dar spre deosebire de tine stiu ce caut stiu ce tip de fata mi se potriveste'
Acea fata de moda veche'
Nu orce scuipa'n microfon de pitipoanca sau mai stiu eu ce
Nu iti trebuie nici un psiholog omule
EU am 19 ani
La 19 ani uni se gandesc ce sa mai traga in " teapa "
Eu ma gandesc. la un loc de munca
Poate la o familie daca gasesc fata potrivita'
Alti se gandesc doar la masini la discoteci la fete frumoase etc'
Frumusetea e trecatoare'
In situatia relatata de tine mai sus m-am aflat si ma aflu si euhappy
Chiar daca sunt oleac mai mare ca tine

| eme a răspuns:

.nu stiu daca faci rau sau nu, esti doar un tip mai matur pentru varsta lui, care vede viata altfel decat alti pustani cu ochii numai dupa distractii...incearca sa gasesti partenera potrivita, o fata apropiata de felul tau de a fi care sa te inteleaga si poate sa te ajute sa te mai schimbi.

| Dayana_9364 a răspuns:

Faptul ca tu gandesti astfel...nu ar trebui sa te faca sa te simti asa,fi tu insati, incearca si o gluma, si fata te v-a placea asa cum esti tu de fapthappy

| FreelancerTony explică:

Inca stau si ma gandesc ca pana acum am nimerit fete sa zic "normale" nu pitipoance infometate de... organe si bani. Mai exact fete cu capul cat de cat pe umeri, cu care puteai avea o discutie serioasa. O sa incerc in continuare sa inabusesc glasul cand se intampla sa intreb prea mult.
Totusi, este teribil de dificil... cel putin pentru mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dragu meu, cand vb pentru prima data cu o persoana si incerci sa o cunosti cat mai bine...incearca sa spui cat mai multe si despre tine si nu omite acest amanunt! nu esti singurul care esti asa, si eu sunt ca tine si partenerul meu mi-a spus despre trecutul lui chiar daca a facut`o plagand in schimb eu nu i-am spus prea multe pentru ca imi este greu dar intr-un final sper ca ii voi spune. Mult succes in continuare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e o problema de auto-sugestie.incearca sa iti spui in minte "nu e treaba mea/nu e problema mea" cand vorbesti cu ea si cand iti vine sa o intrebi. Daca simti nevoie sa ajuti cu adevarat pe cineva incearca pe tpu.sunt multi care au nevoie de ajutor aici.