| Soica_Valentin_1995 a întrebat:

Buna seara.
Sunt Valentin si am 14 ani,de curand am aflat ca parintii mei vor sa divorteze,sunt distru si nu stiu ce sa fac,divortul lor ar avea loc prin octombrie,vreau sa ii impac cumva sa nu divorteze as fi distrus.
Va rog frumos sa imi raspundeti, voi aprecia foarte mult raspunsurile voastre

Răspuns Câştigător
| Dreαms a răspuns:

Bună! Știu cum te simți. Mama mea a trecut prin 2 divorțuri. Unul când aveam 4 ani si unul când aveam 11. O să te obișnuiești. Dacă ei au luat decizia asta nu o mai poți schimba, oricât ți-ai dori. Petrece cât mai mult timp cu prietenii, așa te vei simți mai bine.
Dacă i-ai împăca ar fi mai rău.S-ar certa toată ziua și nu cred că ți-ar conveni.
O să fie bine, stai liniștit. happy

4 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Daca s-au hotarat sa divorteze, cu siguranta problemele erau mai de demult in familie.

Daca vrei sa mai amani un pic deznodamantul, poti sa incerci sa ii convingi sa mearga la un consilier familial.

Dar, cred eu, din pacate, solutia aleasa de ei este cea mai buna pentru ei. Gandeste-te ca nu se vor suporta si vor ramane toata viata impreuna, din cauza ta. Pana cand? Pana cand o sa mai cresti si atunci o sa divorteze.

Si o sa le fie mai greu sa isi gaseasca parteneri atunci.

Din pacate aceste probleme se rezolva in acest fel. Personal nu stiu daca este bine sa te bagi in a inclina balanta intr-o parte sau in alta.

Pentru ca va avea cu siguranta efecte mai tarziu.

| DarkOrbitMoon a răspuns:

Dupa un anumit timp oamenii se plictisesc unul de altul, astfel decid sa se desparta.Chiar daca tie nu-ti convinde,e dureros sa te gandesti ca parintii tai vor sta in case si locuri diferite,probabil peste cativa ani vei avea frati,surori, unchi si matuse noi pentru ca unul sau chiar amandoi vor dori sa se recasatoreasca, iar tu nu poti sa faci nimic.
Sigur au un motiv sau mai multe de au hotarat sa se desparta, nu se mai inteleg asa ca divorteaza.Mie mi se pare normal, decat sa sufere si sa te faca si pe tine sa suferi.
Dupa numele de utilizator vad ca ai 19 ani, nu mai esti copil, nu mai ai nevoie de mami si tati, asa ca lasa-i sa traiasca fericiti, separati ca sa nu mai existe certuri sau probleme in familie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai... Nu cred ca poti face ceva avand in vedere faptul ca au luat o decizie. Insa poti vorbi cu ei si sa le spui parerea ta si ca ii vrei pe amandoi aproape de tine. Poate asta te va mai linisti.

| DiaAndra a răspuns:

Imi pare rau sa te dezamagesc dar asta e decizia lor si nu o poti schimba oricat de mult ti-ai dori.Si acum crede-ma ca vorbesc din propria mea experienta pentru ca si parintii mei sunt divortati.Chiar ti-ar placea sa se impace de dragul tau si sa ii vezi pe amandoi cum sufera, cum se cearta...cum trebuie sa se suporte in fiecare zi doar ca sa-ti faca tie pe plac? Ei sunt oameni maturi si daca nu se mai inteleg, daca nu se mai iubesc si au luat aceasta decizie, trebuie sa le-o respecti.La inceput normal ca iti va fi putin mai greu dar daca ii iubesti atat de mult gandeste-te la ei si la cum ar trai daca relatia nu mai merge si nu se mai iubesc.