| anonim_4396 a întrebat:

Am 13 ani si nu vreau sa ma victimizeze acum dar vreau sa va vorbesc despre o problema. Parintii mei urmează sa divorțeze si nu stiu ce ar trebui sa simt. Sunt confuza si nu stiu.Am încercat de mai multe ori sa-i împac dar nu am reușit, iar in curând va avea loc procedura si nu stiu pe care din ei sa-l aleg. Va rog, un sfat, orice ca sa fac cumva sa trec peste etapa asta

Răspuns Câştigător
| Mandreiv a răspuns:

Chiar daca parintii tai divorteaza asta nu inseamna ca nu poti sa ii ai pe amandoi in viata ta. Poti sa stai sau sa ramai cu cel cu care te intelegi mai bine, cu care poti sa vorbeste deschi cand te supara ceva iar cand o sa iti fie dor de celalalt sa mergi sa il vezi. In orice caz situatia nu este usoara si trebuie sa intelegi ca nu iti vrea nici unul raul. Iti recomand sa incerci sa stai de vorba si cu psihologul de la scoala si care te poate ajuta cu sfaturi si te poate asculta cand simti nevoia. Oricum, fruntea sus ca nu este sfarsitul lumii! Trebuie să fii tare?

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Parintii divorteaza unul de celalalt, nu de tine.
Nu e treaba ta sa ii impaci si nu e cea mai buna solutie. Daca au ajuns aici, sigur au incercat deja toate variantele.
Nu trebuie sa alegi intre mama si tata, trebuie sa iti alegi doar adresa de domiciliu. Amandoi raman parintii tai si vei fi binevenita oricand in ambele case.

| AdelinaC a răspuns:

Alege pe cel care iti ofera mai multa dragoste.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna!

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Poti primi ajutor specializat in mod gratuit.

Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Telekom, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| mihaicelsfant a răspuns:

Nu as vrea sa fiu in locu tau. alege dupa situatia financiara. si dormi la cine vrei tu:* pafta fetita. sa nu o iei pe cai gresite

| Bunica69 a răspuns:

Il alegi pe cel cu care te intelegi cel mai bine. Oricum ai dreptul sa-i vizitezi oricand vrei, e vorba de locul in care stai, daca vrei sa ai mai multa libertate sau vrei o situatie financiara mai buna, depinde ceea ce vrei tu.

| tony30000 a răspuns:

Alege ce simti tu..pe cine iubesti mai multe...nu trebuie sa conteze partea financiara..trist este ca parintii tai nu se gandesc la tine...Tu ai facut facuta din dragostea lor 50% el 50%ea.dar se pare ca nu stiu sa treaca peste niste obstacole care iau iesit in cale. Unul dintre ei numai iubeste si ajunge la pasul asta, tu inca esti copila si trebuie sa fii fericita si sa ai o copilarie frumoasa..alege fericirea si iubirea, nu bani.