| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara TPU!
Am o problema, as vrea sa incetez sa mai cumpar lucruri, in special haine.
Tot timpul spun ca am destule si ca nu imi voi mai cumpara nimic dar cand vad ceva ce imi place cumpar.

Problema e ca atunci cand cumpar ceva am impresia ca imi place mult dar nu port acel lucru mult si deja nu imi mai place.

Stiu, lucrurile materiale nu aduc fericirea, de aceea as vrea sa ma multumesc cu ce am si sa nu imi mai cheltui banii cu lucruri inutile.
Nu vreau raspunsuri de la baieti gen: Asa sunteti voi fetele materialiste si ne mancati de bani pentru ca tot ce cumpar, cumpar din banii mei, si aici e problema.

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cumperi din banii tai? Adica esti angajata legal si muncesti pe salariu bun?
Sau esti fata intretinuta si razgaiata a parintilor?

| anonim_4396 explică (pentru Violleta2022):

Asa cum am mentionat cumpar totul din prorii mei bani pe care ii castig prin munca cinstita.
Nu mi-as permite sa cheltuii banii altcuiva in felul asta.
Si caut raspunsuri/solutii la intrebari nu alte intrebari.

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Atunci sa-ti fie de bine, daca castigi atat de bine sa-ti perimiti sa achiti facturi, mancare, cheltuielile de intretinere si sa mai arunci si fara numar pe haine, inseamna ca nu-ti pasa cum traiesti!

Un singur lucru pot sa te sfatuiesc, nu cumpara nimic ce nu poti proba inainte sa-l achiti!
Din start, jumate din haine nu le vei mai cumpara, pentru ca, nu-ti vor placea cum pica pe tine.

| justanotheruser99 a răspuns:

Gandeste-te daca e ceva existential ce vrei sa cumperi. Daca nu pur si simplu pleaca. Un sfat ar fi sa umbli cu mai putini bani in portofel așa incat sa nu îți iei doar strict ce ai nevoie. Sau ai putea sa iti faci o lista cu ce ai nevoie si sa nu te abați de la ea. succes! happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Solutii? Nu cred ca este o solutie universal valabila.Acest comportament obsesiv-compulsiv are radacinile in interior.
Imi amintesc, ca in urma cu cativa ani, facusem o obsesie in a.mi cumpara genti, parfumuri si pantofi.Luam salariul si nu ma opream pana nu tocam o mare parte din ei pe prostii.Chiar aveam o problema-eram extrem de nefericita.Credeam ca toate acestea imi vor da o stare de bine, insa era una de moment.Cum spui si tu, poate chiar a doua zi imi displaceau.Am inceput sa citesc carti de dezvoltare personala, sa practic yoga si, dupa foarte putin timp, am devenit alt om.Am invatat ca, de cate ori simt o apasare, o tristete, sa iau o pauza si sa privesc inlauntrul meu.Acolo este cauza. Efectul? Sunt cea mai fericita si vesela fiinta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Whaat?

| KlibrDM a răspuns:

Asa sunteti voi fetele materialiste si ne mancati de bani.

| anonim_4396 explică (pentru KlibrDM):

Nu vrei si funda?