| MonicaMona1 a întrebat:

Buna seara, TPU. Am o problema. Inainte ma consideram foarte urata si inferioara, dar am inceput sa capat incredere in mine, nu totala, dar incet cu incet incep sa capat(facand lucruri de care imi era rusine). Acum nu mai am niciuna din aceste probleme, nu ma mai vad nici urata, dar n-o spun nimanui. Daca cineva ma intreaba cum ma cred(aspect) sau despre frumusetea cuiva, eu zic "Toate persoanele au frumusetelea lor" si chiar cred asta! Multe persoane ma cred urata si inca ma doare putin, sunt om, ma doare. un timp. Incerc sa fiu perfecta din toate punctele de vedere si nici la invatatura nu reusesc sa am doar 10. Si in orice caz, orice mi-ar spune cineva, eu tot n-o sa ma abtin din a incerca sa fiu perfecta. Stiu ca perfectiunea nu exista, dar macar pe aproape. Vreau sa ma ridic si sa fiu cat mai sus, sa fiu in top, vreau sa fiu asa in toate aspectele. Ma deranjeaza mult chestia asta si faptul ca sunt criticata. Incerc sa nu bag de seama si sa ma simt bine, dar am unele momente, nu mai suport. Ceea ce ma deranjeaza cel mai tare este faptul ca toti imi zic ca eu ma comport ca un parinte si sunt prea matura. Deja am 15 ani, asa ar trebui sa fiu, cu capul pe umeri. Nu mai suport atata imaturitate in jurul meu, iar eu de fel ma enervez repede si na. Pe de alta parte, mai sunt si atatea proaste care rad de mine ca n-am avut un prieten. Ce sa zic, ce-mi trebuie mie prieten?! Nu-mi foloseste la nimic si mi se pare prea devreme. cu toate ca am unele moment in care chiar as vrea. Oricum, momentan n-o sa-mi fac. O relatie se bazeaza pe incredere si eu nu am prea multa incredere in persoane si nu imi las increderea castigata prea usor.
Am scris asta ca sa ma mai descarc. Poate e pueril si sunt doar un copil care se crede matur, asta e. Nu stiu daca comentariile(pentru ca nu le pot numi raspunsuri, nu e o intrebare) ma vor ajuta, dar chiar aveam nevoie sa scriu asta.
Eventual, o sa dau si niste voturi(daca pot) si o funda.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intrebarea mea: Cu ce te deranjeaza faptul ca-ti spun ca te comporti ca un parine, e as lua-o ca pe un compliment. Daca n-ai nici un prieten/prietena nu inseamna ca esti inferioara, pur si simplu nu te potrivesti(in sensul ca nu esti la fel de imatura ca ei sau ca nu ai ceva in comun cu ei). Adevarat, un prieten(acum in sensul de iubit) nu-ti trebuie, ca ce-ti face, te mangaie, te pupa? asta e inutil. Acum sper ca nu o sa te supere ce urmeaza sa-ti spun dar daca te face mai toata lumea urata, ar trebui sa accepti ideea, dar eu unul nu stii cum arati, dar eu prefer sinceritatea in locul politetii(pe unul ma deranjeaza parerea unuia, ci faptul ca ascunde acea parere).

| LittleLady a răspuns:

Uite,stiu care e problema ta. Si eu am trecut prin asta dar sa stii ca nu e bine sa iti doresti sa fii perfecta pentru ca asta ar insemna ca daca vreodata sa iei un 8 la scoala sa te dai cu capul de pereti sau alte lucruri. Nu! Spune-ti asa:sa fiu cat de buna pot,nu perfecta! nimeni nu e perfect. Degeaba iti doresti,oricum e in zadar. Mai e si partea cu "toti ma considera prea matura". Si mie imi spune multa lume ca ma comport mult mai matur fata de cei din jurul meu. Asta nu e delo c rau,ba chiar e foarte bine sa stii. Doar ca uneori,cand e cazul sau cand simti tu nevoia,poti sa lasi sa zburg=de copilul din tine, pentru ca uite, timul trece asa repede si copilaria se duce. Daca nu faci acum unele lucruri caracteristce copilariei atunci cand? Nu-ti fie rusine de cei din jur, fa ceea ce te face pe tinesa te simti bine si ai sa vezi ca ei te vorintele cu timpul, si te vor accepta.Iti zic asta din propria experienta. Adica,cum ar fi ca toti sa se bucure,sa se joace si tu sa staai serioasa uitandu-te ca nu cumva sa se raneasca vreounul. laughing ok,deja suna penibil dar asta e ideea. Viata nu inseamna doar scoala sau doar petreceri si dezmat. Viata inseamna responsabilitate,iubire,de ce nu?!(si aici sunt de acord cu tine.E devreme pentru o relatie serioasa dar asta nu imseamna ca nu poti iubi). In viata,daca stii sa le combini intre ele,toate vor iesi ca la carte. Si incaceva,fa-ti timp si pentru tine,pentru lucruri spirituale, SUFLETESTI. Pacea interioara si impacarea cu tine inseti face foarte mult.
Acestea sunt secretele unei vieti fericite si achilibrate. Daca vrei sa fim prietene, cauta-ma, de fapt, chiar te rog. Simt ca ne-am putea intelege. Te pup!