| xSp33dyDanny a întrebat:

Buna seara TPU. Am si eu o problema. Joia trecuta pe la ora 18:25 cam asa i s-a furat telefonul la un tigan de la mine din clasa. Eu plecasem pe la 18:02 cam asa acasa. Normal ca a dat vina pe mine si pe inca 2 colegi de ai mei. A doua zi a venit cu un politai care ne-a pus niste intrebari ciudate. Pe cei 2 colegi ai mei i-a chemat cu mamele lor la politie sa dea declaratie. Pe mine nu m-a chemat. Intrebarea mea este: Pot sa patesc ceva? Apropo am 15 ani. Eu nu sunt vinovat cu nimica. Eu am aflat ca i s-a furat telefonul pe la ora 20:00 cam asa cand m-a sunat un coleg si mi-a spus. Multumesc anticipat pentru ajutor. PS: M-am rahat pe mine de frica cand m-am dus la director si cand era si politaiul acolo. Apropo a cerut sa ii spun numele mamei mele si numarul de telefon. Vreau sa stiu de ce si daca patesc ceva. Eu sunt nevinovat, dar tiganul m-a bagat si pe mine in chestia asta ca cica am plecat de la scoala fix atunci cand i s-a furat lui telefonul. Multumesc inca odata.

Răspuns Câştigător
| ioaannaa a răspuns:

Evident ca nu ai ce sa patesti daca nu ai facut nimic. Nu trebuie decat sa spui exact ce stii si cat stii atunci cand te intreaba cineva. Fara sa fiu rasista, stim cu totii ca tiganii sunt putin cam agresivi, dar fii increzator. Chiar nu ai de ce sa te temi atata timp cat esti nevinovat... happy

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Atata timp cat nu ai facut nimic, nu ai nici un motiv sa te temi. E normal ca politia sa faca ancheta si tu ti-ai dori ca politia sa prinda hotul daca ti-ar fura tie ceva. Si pentru a gasi vinovatul trebuie intrebati multi oameni nevinovati. Politia va ancheta de ce proprietarul telefonului a ramas la scoala dupa terminarea orelor si dupa plecarea elevilor. Nu el te-a bagat in belea, stai linistit, politia l-a intrebat exact ce s-a intamplat in ultimele zeci de minute inainte de disparitia telefonului si a pus intrebari tuturor celor care puteau sti ceva. Nu exista nici un motiv de suspiciune atata timp cat nu ai facut nimic si ai plecat acasa exact la momentul normal, dupa terminarea orelor, exact cum faci de obicei. Politia cauta oameni cu comportament suspect, gen chiulangii, vagabonzi, iar tu poti fi martor.

| Wehrmacht a răspuns:

Heil Hitler...
O cioara, ce sa-i ceri? Daca n-ai furat nimic stai linistit, asta daca nu cumva ti l-a strecurat sau ti-a facut vreo nasoala similara ca sa te-nfunde.
Nu exista nici o dovada impotriva ta.

| Patricia07 a răspuns:

E tigan laughing Astia mereu fac chestii aiurea! Idea ii ca nu are ce sa iti faca daca nu are dovezi! Ar fi culmea sa iti scada nota la purtare sau altceva fiindca nu ai facut nimic mai ales daca stii ca esti nevinovat! Nu iti face prea multe griji. Cu cei 2 colegi ai tai te intelegi? Vorbeste cu ei si vezi poate afli ceva. Ati plecat deodata toti 3? Bine, oricum tiganul ala trebuia sa isi tina telefonul aproape! Sincer eu nu mi-as face griji atata timp cat sunt nevinovata!

| Ang10avatar a răspuns:

Chiar daca te vei duce la director tu trebuie sa fi fer convins ca nu ai facut nimic si nu te speria ca va zice ca tu l-ai furat si apropo cum de are voie tiganul cu telefon sper ca ti-am fost de ajutor.

| xSp33dyDanny explică:

Multumesc tuturor de ajutor. Am fost la director si era si un politai acolo. Mi-au pus intrebari gen: Ce culoare avea telefonul. Am raspuns ca nu stiu. Apoi daca l-am vazut ca il folosea. Eu am raspuns ca nu l-am vazut fata in fata doar cand era in spatele clasei si asculta muzica [manele]. Apoi mi-a spus sa ii zic fix ce am facut la ora 18:00 dupa ce am plecat. I-am spus tot a zis sa zic numele mamei si numarul de telefon al ei si a zis ca sunt liber sa plec. Cam atata.

| eduardaverescu a răspuns:

Atât timp cât nu poate dovedi că l-ai furat, nu îți poate face nimic, te temi degeaba.