| Daniel9988 a întrebat:

Eram prin Sibiu cu niste treburi si am zis sa ma plimb prin oras dupa, ca sa ma relaxez.Vine un tigan la mine(vai de capul lui, parea nespalat de ani de zile) si incepe sa ma blesteme de il lua naiba pe motiv ca am trecut pe langa el fara sa ii dau bani.Era cersetor.I-am sa ma lase in pace, dar asta dupa ce l-am ignorat vreo 5 minute.Si s-a tinut de mine pana la masina.Acolo nici una nici doua incepe sa arunce cu pietre in capota, mi-a indoit-o putin.Am chemat politia, dar pana sa vine doar nu aveam sa il las pe tigan sa imi distruga masina si i-am dat cativa pumni in fata de i-a busit sangele pe nas.Si el a sarit la bataie,deci a iesit acolo o lupta.A venit politia,ne-au despartit, si acum ma intrebau prostii de politai de ce naiba saream la om sa il bat, eu zicand ca e legitima aparare dupa ce tiganul a vrut sa imi distruga masina.Mi-au aplicat amenda de 700 lei(deranjarea linistii publice si violenta, cica...) si m-au dus la sectia de politie.Si ciorumbelul dracului a ramas liber dupa ce i-au luat o declaratie, bineinteles cu minciuni.Martori oculari nu au aparut cu toate ca a trecut ceva vreme,deci eu va trebui sa platesc repararea masinii plus amenda in timp ce cioroiul e,,nevinovatul".Le-am aratat alora capota indoita,si mi-au zis:,, Nu aveti nicio dovada cum ca omul respectiv v-a indoit masina, dumneavoastra ati inceput cu violenta fizica.Vi se va oferi un termen de 14 zile in care sa se prezinte un martor ocular.In caz contrar, veti fi pedepsit conform legii".Am facut reclamatie la politia locala de acolo, Nimic.Astept de 7 zile deja.Am dat in judecata tiganul dar nu politzaii nu il mai gasesc, a fugit.Ce se poate face in acest caz? Nu vreau sa fiu cel pagubit, nu am provocat eu asta!

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Acu nu mai ai ce face, doar dacă ai cum sa faci rost de o înregistrare a unei camere de supraveghere din zona ( asta dacă sunt camere pe acolo ). Greseala pe care ai făcut-o a fost ca l-ai ignorat. In locul tău ii tufleam una ciorii de când a început să cârâie si îți rezolvai problema, cu poliția nu faci nimic mai ales când e vorba de ciori... Am aflat pe propria piele. De atunci îmi fac eu dreptate.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai facut o parte, daca ai depus plangere penala impotriva respectivului.
Mai poti face plangere contraventionala impotriva procesului-verbal de contraventie, la judecatorie, in termen de maximum 15 zile de la data p.-v.c., bineinteles daca ai probe in sensul celor afirmate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu poti face nimic, nu trebuia sa il bati pe tigan, acum ori plătesti ori vei suporta rigorile legii, nu trebuie sa i ti faci tu dreptate.

| DovleacTurbat a răspuns:

Iesi la "vânătoare" noaptea ca sa ai scăpare si ii dai la porumbelul antifonat pana-ti recuperezi banii.

| AlexCristi97 a răspuns:

Conform legii, daca cineva iti ataca masina, tot ce poti face e sa suni la politie, sa il filmezi si sa privesti cum iti distruge masina. E evident ca daca un boschetar face asta, despagubiri nu vei primi iar el va scapa cu o amenda pe care nu o va plati niciodata. Daca sari la bataie, e vina ta. Ai actionat gresit, trebuia sa il filmezi si pentru faptul ca te-a urmarit, aceea fiind hartuire, si trebuia sa il dai pe mana politiei.

| GL757W a răspuns:

Singura posibilitate e sa faci contestatie la tribunal, E plina lumea de nebuni eu in cartierul Berceni din Bucuresti m-am trezit cu bulgari de zapada in cap de la o cioara spurcata care tot asa ma injura fara sa ii fac nimic dar am avut noroc ca am reusit sa scap. Aveti grija cu astia. din aceste puncte de vedere legea nu are ce sa le faca, nu sunt detinatori de acte de identitate orice ar face tot in libertate ajung.