| Gabyro1992 a întrebat:

Buna seara TPU! Va rog sa ma ajutati sa rezolv urmatorul test sau macar cateva exercitii va rog frumos astept raspuns foarte rapid astazi pentru ca maine am deja testul!

"Ce e zapada? Lacrimi inghetate,
O, carutasule, sa nu ma minti...

... canta mama, de cu seara, in timp ce framanta aluatul si-n casa
mirosea a vanilie s-a scortisoara, iar afara se pornise sa ninga indesat.
Banica nu intelegea nimic din acest cantec vechi, privea pe fereastr, atras de jocul fulgilor care se roteau si cadeau pe sania lui rezamata de salcamul gros intrunchiul caruia bunicul a infipt doua inele de fier pentru legat caii.
-Ce e zapada... murmura el si rase usor pentru ca i se paruse
ca ninsoarea capata culoarea albastra si asta nu poate fi adevarat.
S-a intors cu tot trupul si a intalnit ochii mamei care-l priveau bland. Atunci el a intalnit ochii mamei care-l priveau bland. Atunci el a intins pumnul si mama l-a mangaiat pe frunte.
Mana mirosea frumos a vanilie.
-Culca-te, i-a spus ea, maine-i ajunul Anului nou si vrei sa mergi cu uratul, cu George si cu Radu."
Fanus Neagu - In ajun de Anul Nou

1. Indentificati pasajele descriptive din text si mentionati elementele descrise.
2. Argumentati in cel mult zece randuri rolul pe care il au pasajele descriptive in textul dat. Referiti-va la elementele care creeaza atmosfera specifica ajunului Anului nou.
3. Indentificati metafora prin care este sugerata zapada in text si explicati semnificatia acesteia.
4. Indicati felul primului pronume din textul dat si precizat functia lui sintactica.
5. Analizati pronumele, adjectivele pronominale si numeralele din al treilea alineat al textului dat, indicand si functia lor sintactica.
6. Construiti doua enunturi in care un pronume nehotarat si un pronume posesiv sa indeplineasca functia sintactica de atribut pronominal. Construiti apoi alte doua enunturi in care pronumele
sa devina adjective pronominale si indicati functia lor sintactica.
7.Construiti cinci enunturi in care sa aveti cate un numeral ordinal, colectiv. adverbial, distributiv si multiplicativ.
8.Indentificati secventele de monolog si de dialog din text, explicati prin ce se deosebesc acestea.
Va rog astept raspuns azi va rog frumos! Dau funda si Vot!

Răspuns Câştigător
| Adytza31 a răspuns:

1. Indentificati pasajele descriptive din text si mentionati elementele descrise.2.Argumentati in cel mult 10 randuri rolul pe care il au pasajele descriptive in textul dat.Referiti-va la ele care creeaza atmosfera specifica anului nou.3.Indentificati metafora prin care este sugerata ZAPADA in text si explicati semnificatia acesteia4.Indicati felul primului pronume din textul dat si precizati functia lui sintactica5.Analizati pronumele, adjectivele pronominale si numeralele din al treilea alineat al textului dat, indicand si functia lor sintactica6.Construiti cinci enunturi in care sa aveti cate un numeral ordinal, colectiv, adverbial, distributiv, simulticativ7.Indentifiacti secventele de monolog si de dialog din text; explicati prin ce se deosebescacestea.Raspunsuri : Exercitiul Numarul 1 :,, atras de jocul fulgilor care se roteau si cadeau pe sania lui ''Si -> Lacrimi Inghetate, salcamul gros, cantec vecghi, inele de fier Exercitiul Numarul 3 :Metafora :,, Ce e zapada? Lacrimi inghetate, Exercitiul Numarul 4 tonguerimul pronume din text este :,, CE "Ce-pronume interogrativ cu functia sintactica de subiectLa Exercitiul Numarul 5 Descoperiti SinguriExercitiul Numerul 6 :O sa te prezint alor mei. (PASIV)Opiniile fiecaruia mi se par bune (NEHOTARAT)Exercitiul Numarul 7 :Cei doi canta.(Ordinal)Ambii citesc.(Colentiv)De cinci ori,De trei ori etc.(Acestea sunt formele,formulati singuri o propozitie)(Adverbial)Dublu, triplu (Acestea sunt formele, formulati singuri o propozitie)(Multiplicativ)Cate una, cate doua, cate trei etc. (Acestea sunt formele, formulati singuri o propozitie)(Distibutiv)Exercitiul Numarul 8 :,, Ce e zapada? Lacrimi inghetate, O, Carutasule, sa nu ma minti...(Monolog)De La -Ce e zapada...Pana la cu george si cu Radu."(Dialog)Diferenta dintre dialog si monolog este : - La dialog este o discutie intre doua sau mai multepersoaneSi la Monolor : -Persoana isi exprima sentimentele cu voce tare

1 răspuns:
| Gabyro1992 explică:

Ms dar imi trebuia pe 24 feb. 2014 nu acum! 17 feb 2015