| anonim_4396 a întrebat:

Sall! Cn imi face si mie exercitiile astea? dauFunda!

1)Construiti enunturi in care cuvintele "un" si "o" sa fie pe rand, adjectivepronominale nehotarate, numerale cardinale si articole nehoatarate.

2Analizati, dupa modelele date, pronumele si adjectivele pronominale nehotarate din textul urmator:

,, Toti stiau ca bunicul targuieste din hala. E o duminica oarecare. O duminica in fiecare fulg care cade. Unii copii se bat cu bulgari de omat, altii se dau cu sania.La hala, precupetii il cunosc de mult pe conu Nicu.Nu se tocmeste si-i multumit de oriceprimeste.In paner sunt atatea.La intoarcere, bunicul intra cu nepotul in biserica si da pomana oricui cerseste la usa.Pe pragul casei, se scutura unul pe altul de omat."

"tori"-pronume nehotarat, genul masculin, numarul plural, cazul nominativ, functia sintactica de subiect.

"oarecare"-adjectiv pronominal nehotarat, se acorda in gen, numar si caz cu substantivul"duminica"(feminin, singular, nominativ), funct ia sintactica de atribut adjectival.

3)Analizati pronumele si adjectivele pronominale din textul urmator:

"M-am imbracat si am iesit afara. O surpriza. O stim, zapada, dar cand o vedem din nou, albul ei parca ne spala gandurile.Chiar daca nu vrem, ceva alb patrunde si in noi.Ne ninge; pana si pe chipul omului murdar apare n surasa, cel putin atata timp cat de sus cade asupra lui"

Cine face mai mult ia funda/sau cel mai bine ia funda! ASTEPT!

Răspuns Câştigător
| gabyryela a răspuns:

Poate ganditi de 2 ori inainte sa postati un comentariu, el are nevoie de ajutor ca nu stie, repede comentarii de neam prost, cine il ajuta il ajuta asa ca numai lasati comentarii de neam prost.

3 răspunsuri:
| σяєσ a răspuns:

Da ce suntem noi mă? Sclavii tăi?

| gabyryela a răspuns (pentru σяєσ):

Poate ganditi de 2 ori inainte sa postati un comentariu, el are nevoie de ajutor ca nu stie, repede comentarii de neam prost, cine il ajuta il ajuta asa ca numai lasati comentarii de neam prost.

| anonim8486 a răspuns:

Da sclavo!laughing

| byanca56 a răspuns:

Pacat ca nu a rezolvat nimeni avem si eu nevoie. big grin