| RICKY6807261 a întrebat:

Buna seara/ziua!
Sunt o fata de 14 ani si am nevoie de niste sfaturi pentru ca sunt foarte stresata si simt ca sunt un esec total deoarece nu mi-am ales inca drumul pe care vreau sa il urmez in viata.
Sunt in clasa a VIII-a si am participat in anii anteriori la olimpiada de lb romana, calificandu-ma in lotul judetean desi nu imi place lb romana atat de mult dar toata lumea spune ca am potential. Pot spune ca sunt buna la romana, dar o urasc din tot sufletul si nu mi se pare foarte greu de obtinut rezultate bune daca faci cateva exercitii suplimentare.
Iubesc matematica dar nu ma simt deloc sustinuta si sunt foarte nesigura pe mine, desi dna profesoara de la scoala spune ca ma pricep destul de bine si as putea merge mai departe urmand un profil teoreric.
Cat despre fizica, pot spune ca m-am indragostit la prima vedere de aceasta materie dar familia nu ma incurajeaza deloc, punand presiune pe mine sa invat la romana.
Sau poate ca sunt de acord, chiar nu stiu pentru ca nu pot vorbi cu parintii mei deschis. Mereu imi impun anumite standarde nerealizabile si vorbesc numai despre lucrurile la care nu sunt buna.
Mama vrea sa ma duc la liceu pe profil uman si nu stiu cum sa o refuz pentru ca de fiecare data cand ii spun ca nu vreau acest lucru imi spune ca sunt varza la celelalte materii si ca numai asa ma pot implini in viata.
Chiar nu stiu ce sa fac in continuare crying si ma simt un esec total crying
Sfaturi?

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Incearca sa iti faci putina ordine in gandurile acestea mult prea dure cu propria persoana. Poti zice ca cineva a esuat cand a ales sa nu mearga deloc la scoala.Tu esti la scoala, ti-ai dat silinta pana acum si urmaresti sa ajungi la un liceu bun, asa-i? Daca nu simteai presiunea de a alege bine, nu ar fi aparut aceasta postare.Asta dovedeste, pe langa ce ai scris aici, ca esti silitoare, constiincioasa si responsabila, doar ca te afli intr-un impas.In viata vor mai fi multe astfel de momente cand trebuie sa iei decizii.Nici atunci nu va insemna deloc ca esti un esec, ci, din nou, ca te afli intr-un punct de cotitura cand trebuie sa cantaresti bine toti factorii implicati.

Pare ca parintii tai te-au crescut intr-o mentalitate destul de toxica (sunt cumva perfectionisti?) si e de inteles de ce in astfel de momente cand trebuie sa alegi iti este extrem de greu. Fara incurajarea si implicit sustinerea necesara pe toate planurile, indeosebi cel emotional, un adolescent/o adolescenta va ajunge destul de greu la increderea de sine, la autonomie si la independenta, mai ales la maturitate.De ce considera mama ta ca esti varza la celelalte materii? Ai note mai mici sau care e treaba? Pare total nejustificat. Spune-i frumos ca alegerea trebuie sa iti apartina tie, dar ca iei mereu in considerare si ce spun ei, in calitate de parinti.In felul acesta ii asigur la nivel psihologic ca nu faci de capul tau.De fapt ei asta vor sa auda, simt nevoia totala de control din partea ta, ceea ce nu e deloc sanatos.Insa retine, codurile pe acea foaie doar tu le pui si ei vor trebuie sa accepte faptul implinit.

Sfatul meu este sa nu asculti pe nimeni mai mult decat pe propria persoana! Daca iubesti matematica alege un profil dedicat in care sa se regaseasca matematica, nu alege romana doar pentru ca altii din exterior pun presiune.Tu trebuie sa traiesti cu decizia luata inca 4 ani, nu altii.Prin urmare poti asculta de cei din jur si primi un sfat, dar asta nu inseamna ca e litera de lege.Si inca ceva.Profilul la liceu ar trebui corelat cat de cat cu domeniul spre care tinzi daca doresti sa dai la facultate.In caz ca vei miza spre ceva tehnic, nu e deloc o idee inteleapta sa alegi profil uman, fiindca va fi mai greu pentru tine sa te pregatesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Eu zic sa incerci sa mergi la olimpiada la matematica sau fizica si sunt sigura ca vei avea rezultate! Si asa ii vei demonstra mamei tale ca poti merge la profil real! Eu iti recomand mate info pentru vei putea sa dai la orice facultate apoi!

| Alexia999997777777777777 a răspuns:

Să nu tratezi totul ca pe ceva " decisiv", că examenul pe care îl dai tu la 14 ani nu îți hotărăște ție ce o să faci cu propria viață.
Totul se întâmplă astfel,susții examenul de evaluare Națională și la final primești o medie între cele două materii prea îndrăgite,după care apar rezultatele și ai opțiunea de a face contestații în cazul în care simți că ai fost îndreptățită și trebuia să ai un total alt rezultat.
Îți faci listă cu liceele potrivit mediei obținute și primești după câteva zile răspunsul " la care de pe lista făcută de tine ai intrat",fie intrii la prima opțiune pusă,fie la a doua, fie la a treia, etc și evident asigurate că treci cât mai multe licee pe listă, chiar dacă ai media de 9, 40.
Ce se întâmplă după ce ajungi la liceul respectiv?
Vezi dacă îți place colectivul, materiile și ai opțiunea lejeră de a te transera( Deci, nu este un capăt de lume).
Și 4 ani stai lejer,îți faci conexiuni cu oameni,ai parte de experiente noi,fie perioada cu liceul este una buna pentru tine/ fie ajungea una dintre cele mai nașpa așa cum a fost cazul multora dintre noi,iar la final dai bacul și te pregătești pentru facultate sau direct pentru job.
Și gândește-te că sunt oameni care au fost pe științe ale naturii și la facultate s-au dus pe Litere,deci îți poți da seama ce relevanță are profilul.
Încă ești micuță,ai tot timpul din lume ca să afli ce vrei să faci.
Și un lucru am să îți mai spun,nu îți lăsa părinții să hotărască asupra ta,totul.
Pentru că este important să faci ce îți place în această viață,fără a avea regrete după.
" Când o ușă ți se închide, ți se deschide o alta", destinul are mereu ceva pregătit pentru fiecare, chiar dacă poate pe moment nu pare.
Alte recomandări:
- Teste de cariera
- Teste de personalitate
- Mai multă încredere în tine și mai mult curaj, capul sus!

| MAteiLaAjutat a răspuns:

Sfatul meu este sa nu te mai consideri esec, esec e ala care nu e bun de nimic, se drogheaza etc., tu aici ai descris un elev model asa ca lasa prostiile la o parte si daca nu vrei sa mergi pe profil uman neaparat iti pui codul liceului mai la capat pe fisa aceea!