| aanaaaaxqq a întrebat:

Buna, simt nevoia sa ma descarc, am nevoie de niste sfaturi din partea voastra.

Acum ceva luni, nu-mi pasa de gura lumii, nu-mi pasa de ce zice lumea despre mine, ma simteam frumoasa, chiar si cu nasul meu oribil, dar am intrat intr-un grup de copii, efectiv isi bateau joc de nasul meu, de atunci am inceput sa am complexe, dar sincer chiar am nasul de vrajitoare, pana si mama mi-a zis-o... unii imi zic ca sunt frumoasa, altii ca am nasul de vrajitoare, nu stiu ce sa mai fac.

Nasul meu arata bine din fata, dar din profil e oribil.

Am ochii albastri, parul saten, sunt ingrijita, am un corp superb dar nasul e oribil.

Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Depinde de unghiul din care privești problema.
... ochii albastrii, parul saten, sunt ingrijita, am un corp superb.
Perfect!
Și cine se uită la tine, să vedem, ce vede mai întâi?
Un nas care iese în evidență!
Un nas care iese în evidență, este un nas remarcabil în primul rând.
Iar după ce vizionează nasul ( nu poate altfel, căci acesta se vede prima dată) ce vede un băiat.
un corp superb
Un corp superb este o comoară pentru un băiat. Orice băiat își dorește o iubită cu un corp superb.
Deci ce face nasul? Atrage atenția asupra ta.
Ce va face băiatul care dorește o prietenă? Va fi atras de tine datorită corpului tău superb. Se va îndrăgosti de tine. Nasul va fi doar ceva care a atras atenția asupra ta. Și știi care va fi finalul? Va spune - te iubesc așa cum ești.
Iar din punct de vedere anatomic și fiziologic, nasul are o funcție de a filtra aerul și are celule senzori pentru simțul mirosului. Dacă el este mai proeminent, își face treaba mai bine. Cu alte cuvinte ești mai dotată ca alții. Ai un nas de detectiv, al unui om cu intuiție mai multă, care înțelege mai bine ca alții multe lucruri. Iar cele care nu au corpul tău superb, care nu au calitățile tale intelectuale deosebite, care se văd prin nasul tău, sunt invidioase, de aceea își bat joc. Sunt prostuțe și mici.

15 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://nypost.com/......ial-feeds/
Aici ai o dezbatere despre problema ta, într-un ziar serios și o poză superbă care seamănă cu tine.

| Andreeush a răspuns:

Nimeni nu e perfect, oricine poate avea un defect.
Ar trebui să te accepți așa cum ești și să nu mai bagi în seamă persoanele răutăcioase.

| aanaaaaxqq explică (pentru Andreeush):

Multumesc mult pentru sfat!

| eckblume a răspuns:

Ai primit niste raspunsuri extrem de frumoase si folositoare. Eu o sa iti spun doar ca oamenii maturi nu se leaga de aspectul fizic, nu jignesc infatisarea cuiva.
Sa cauti pe internet despre deviata de sept (in caz ca e putin ridicat). Am o prietena care nici nu stia ca are deviatie pana nu a aflat de la un medic. Si cand vei avea banii tai poti face operatie pentru micsorarea nasului, dar simte-te bine asa cum esti. Cei care te iubesc si tin la tine nu se gandesc la cum arati.
Esti o fire sensibila, emotiva, nu pune la suflet orice maruntis. Sa fii sanatoasa conteaza mai mult.

| aanaaaaxqq explică (pentru eckblume):

Ai dreptate, si multumesc?

| cristian200313 a răspuns:

Nimeni nu este prefect, poate sa avem si noi defecte, si eu am nas mare dar nu e problema, sa rada cat vor ei, ca cu siguranta, poti sa il/o ignori, sau daca au ei/ele defecte, poti sa razi de ei/ele laughing
Si la mine, colegii mei au ras de mine ca am aparate auditive, dar nu ai ce sa le faci, mergi mai departe, happy succes mai departe, nu baga oamenii in seama ca ai nas, si nu conteaza cat de urat/a sau frumos/a esti, important sa fii fericit/a si sa mergi mai departe, si sa ai suflet bun happy

| cristian200313 a răspuns (pentru cristian200313):

Perfect*

| aanaaaaxqq explică (pentru cristian200313):

Ai dreptate, multumesc mult pentru sfat!❤

| Beyou799 a răspuns:

E gresita afirmatia "unii imi zic ca sunt frumoasa, altii ca am nasul de vrajitoare" deoarece, poti fi frumoasa indiferent de forma nasului, tu ai interpretat gresit, si iti garantez ca daca nu erai frumoasa, sa zicem ca nu aveai chiar un aspect fizic placut, nu s-ar fi luat nimeni de fizicul tau. Deci logic, nasul nu are treaba cu frumusetea. Daca te referi la dimensiune, lungime, sa stii ca am avut o colega al carei nas din profil parea mare si lunguiet si era printre cele mai frumoase din liceu, si nu o ziceam doar eu ca sa zici ca era doar parerea mea, auzeam cum vorbeau multi baieti de ea si fete ca e frumoasa doar ca nu ii spuneau ei in fata. Si invidia este un motiv pentru care puteau face glume pe seama nasului tau. Dar cu siguranta tu vezi lucrurile amplificate. De curand, mi s-a spus ca am nasul mare cu toate ca e chiar mai mic decat trebuia sa il am. Si e foarte evident asta. Amuzant, nu? Deci nu te mai lua dupa ce spun altii. Si avand in vedere ce ai descris, logic vorbind, esti foarte frumoasa, nu doar frumoasa.

| aanaaaaxqq explică (pentru Beyou799):

Iti multumesc enorm pentru sfaturi si incurajari❤

| Beyou799 a răspuns (pentru aanaaaaxqq):

Nu ai pentru ce! Am spus doar realitatea! Pupici! ❤️❤️

| Usgs a răspuns:

Nu te mai lua după ce spun ceilalți, toți avem defecte

| claudiad a răspuns:

Sincer am aceeasi problema cu nasul, atat ca nu am parte de oameni care sa isi bata joc de el pentru ca nici nu stau sa ma apropi de oameni de genul. Conteaza foarte mult grupul si anturajul cu care iesi, te poate influenta enorm. Tine minte, oamenii ce fac misto, isi bat joc si rad de tine sunt oameni frustrati. Niciodata un om fericit nu va face lucrul asta pentru ca nu ar avea de ce. Din contra, ar incerca sa te faca sa te simti bine in pielea ta. Un om frustrat e ala care in sinea lui se crede si el urat din diverse motive, se crede prost din diverse motive, are probleme acasa in familie, stie in sinea lui ca nu are nici un prieten real etc. In primul rand ar trebui sa scoti din viata ta asemenea oameni de nimic care incearca din rasputeri sa te traga in jos doar ca sa se simta ei mai presus. In al 2-lea rand, incearca sa nu vezi defectul ca pe un defect. Personal, inca nu pot fi nici eu multumita de nasul pe care il am, e cocosat, e lasat in jos si mereu cand ma vad in vreo poza prima oara vad nasul, in schimb cei din jur nu par sa-l observe pana nu aduc eu vorba de el. Deci probabil oamenii nici nu vad asta prima oara la mine, pentru ca am alte lucruri ce sar si mai mult in evidenta sau poate pentru ca nici nu e asa mare nasul precum cred eu. La fel si tu, esti constienta ca ai ochi frumosi, corp frumos, par frumos, deci nu lasa nasul sa te faca sa te simti urata. Gandeste-te la el ca la trasatura ce te scoate in evidenta. Mai nou vedem peste tot pe Instagram si pe internet numai fete care arata exact la fel. Nas extrem de mic, de obicei operat in acelasi mod, buze mari, ochi mari, mandibula scoasa in evidenta etc, dar asta e problema. Toate arata la fel, toate vor sa arate ca niste papusi, dar ajungi sa nu le mai diferentiezi. Tu trebuie sa te bucuri ca ai o trasatura a fetei, care desi e considerata "urata" in perceptia societatii de astazi, e un element ce te face speciala.

| aanaaaaxqq explică (pentru claudiad):

Multumesc mult, am sa iau in considerare sfaturile tale, iti multumesc enorm❤