| raluca0306 a întrebat:

.sincer,habar nu am cum sa incep, dar sper sa primesc cateva raspunsuri.
Cam de ceva timp tot aiurea ma simt.Ca sa zic asa, problema mea este legata de prietenii. Poate li s-a mai intamplat si altora, sa te certi pentru diferite chestii.Sunt intr-un grup de cateva prietene,pe care le cunosc de foarte mult timp, anii buni.Ce ma doare e ca, exista multe barfe.Am vazut si alte grupuri de prietenii, dar sa se barfeasca intre ei, mai rar.Nu vreau,sa ma victimizez sau sa zic ca eu sunt nu stiu cum.dar de multe ori, cand se cearta intre ele, incerc sa le impac.Chestia e ca eu sunt intr-o alta clasa,si le vad doar prin pauze, ma doare foarte mult ca nu mai sunt cu ele in clasa, si poate ca ar trebui sa accept situatia asta.Eu sunt genul de persoana care urasc singuratatea,urasc sa fiu fara prieteni si sa fiu izolata. De asta nu stiu ce sa fac,chiar azi m-am certat cam rau cu una dintre cele mai bune prietene ale mele,si am renuntat sa ma duc intr-o excursie tocmai pentru asta. Pentru ca nu vreau sa ma simt singura,tocmai pentru ele mergeam,sa mai petrec ceva timp cu ele.Mi-a trimis un mesaj prin care imi zicea,ca altcineva mi-a luat locul,deci nu mai pot merge, ca si cum : ce mai vi si tu!? Stiind, ca nu ii prea convine ca eu merg.Astfel,am cedat locul so voi ramane acasa. Ma doare,pentru ca le consideram prietenele mele,si chiar nu imi doresc sa le pierd.Dar habar nu am ce sa fac. Nu stiu, poate ar trebui sa imi fac prietene din clasa in care sunt(la liceu), habar nu am.Sunt genul care se acomodeaza greu,si mi-a fost si imi e, destul de greu sa ma acomodez in clasa in care sunt.Ele spun ca m-am schimbat si ca am luat-o pe un drum gresit dar credeti-ma ca nu m-am shimbat deloc, si stiu asta.Doar faptul ca nu mai suntem in aceeasi clasa e o schimbare, practic. Nu mai petrecem atata timp impreuna.Ma doare, ca sunt data asa la o parte.Nu stiu cati aveti sa ma intelegeti, sunt mult mai multe de zis..doar ca poate unii s-ar plictsi. Poate unii o sa ma considerati copila sau ca sunt doar chestii coplilaresti.

2 răspunsuri:
| Eualex667 a răspuns:

Nici nu iti imaginezi ce alti prieteni poti gasii.Eu acum m-am mutat in Bucuresti la liceu si am gasit prieteni care nu credeam ca pot gasi vreodata.

| CodrutaGeorgiana a răspuns:

Mda..si eu am patit ceva de genul si nu doar o data...eram 3:eu, R., si A.(nu vreau sa dau nimele.) prietene foarte bune..am fost si suntem colege, eram BFF cum s-ar zice.din cls I pana cam prin a V-a. ceva de genul... apoi una dintre ele(A.) a inceput sa ma vorbeasca cu cealalta(M.), iar M. imi spunea mie. zicea lucruri foarte. false.a zis foarte multe minciuni.mie imi zicea despre M. si lui M. despre mine..stiu,e putin complicat. tongue. apoi, M. s-a certat foarte rau cu ea..eu eram de partea lui M. ..eu si M. nu am vorbit cu A. cam de la inceputul clasei a6-a pana acum de vreo 2 luni. aproape 1 an.(acum suntem a 7-a). apoi am inceput sa vb. asa..ca si colege, si incet, incet din ce in ce mai mult..Eu nu prea am vrut sa ma impac cu ea pentru ca a zis niste lucruri foarte urate despre mine,niste minciuni foarte mari.M. s-a mutat langa ea si de atunci ea s-a schimbat,sunt ca si BFF,bine,au niste lucruri in comun,spre exemplu ele se uita la telenovele dar eu nu.dar acesta nu e un motiv sa nu mai fim prietene ca si inainte, aveam foarte mare incredere in ele,dar mi-am dat seama cine imi sunt prietenii.straight face
Concluzia: Nu fi suparata pentru acest lucru,fa-ti prietene noi,fii prietena si cu ele,dar nu asa de apropiata,dupa ce ti-a facut,mai bine pastreaza distanta.
Prietena mea cea mai buna,e plecata in Belgia din cls aII-a, e deodata cu mine, si vorbim des, mereu cand vine imi aduce cadouri si eu la fel. Am crescut impreuna de mici, imi era vecina. love struck Si chiar si acum pastram legatura.happy
Sper ca te-am ajutat.winking
Stiu ..am scris cam mult, dar cred ca aceasta poveste te va ajuta. :*