| HelloImJosephine a întrebat:

Nu stiu ce sa fac, simt ca nu mai suport. Nu mai suport sa fiu la scoala. Urasc locul ala cu tot sufletul meu. Sunt in clasa a 9a,pe profil de stiinte ale naturii. Nu mi-am facut niciun prieten in clasa, ma simt foarte izolata. Azi colegele de banca mi-au spus sa ma mut pentru ca vor sa stea impreuna,doar ele. Ma simt ca si cum am esuat in tot ce inseamna liceul. In afara scolii nu am decat o prietena foarte buna si prieteni pe internet. Urasc profesorii si urasc materiile. Mi-am ales gresit profilul si ma simt ft vinovata pentru asta. Mi-as dori sa ma intorc in timp si sa aleg un profil uman. Simt ca imi urasc viata din cauza acestei greseli. Si ca n-o sa-mi pot face prieteni niciodata. Nu stiu ce am de ma exclude toata lumea. Mi-as dori sincer sa nu mai exist, ma doare foarte tare. Nici nu stiu ce urasc mai mult, profesorii sau colegii. Si cam atat, am vrùt doar sa-mi vars frustrarile. Sfaturi daca se poate?

7 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Mai fata, in primul rand uita de gandurile astea de ura, ca ura asta te duce in jos. Si din cauza asta nu iti gasesti locul, chiar de te vei muta la alta clasa, tot asa iti va fi. Ai facut alegerea asta impaca-te cu gandul, mergi mai departe, iarta-ti colegii si profesorii. Incearca sa nu te mai gandesti mereu la cat de nasoala e scoala si cat de urati sunt colegii si profesorii. Schimbarea trebuie sa vina din interiorul tau. Du-te la scoala cu gandul sa inveti ceva, sa te bucuri de colegi, daca nu iti poti face prieteni in clasa fa-ti de la alta clasa, si gaseste-ti ceva bun in liceul ala, si ignora toate gandurile astea care vin catre tine de ura, dispret, etc. Ia sa faci mai mult sport, si sa iti gasesti o ocupatie acasa care sa iti placa, si sa nu mai stai sa atragi toate gandurile astea negative de la colegi, profesori si ce mai e pe la scoala. In al doilea rand, ca fapt practic du-te si cere-ti scuze colegelor si colegilor pe care poate i-ai injurat, i-ai facut sa se simta prost, si nu imi spune ca ei sunt vinovatii ca ei, te fac in tot felul sau ce iti fac ei pe acolo. Uita de asta uita ca ei au gresit, ci du-te du si cere-le scuze si spune-le sa va impacati si fii sincera cu tine cand zici asta si chiar sa incercati sa va impacati si fii buna, ia-le un suc, ajuta-le cand poti, dar sa fii cu tot gandul curat catre ele si sa vezi cum o sa se schimbe treaba. Iti garantez eu. Tu numai sa nu lasi gandurile si nervii si tot ce ai pe suflet sa le versi pe ele. Incearca sa fii buna cu colegii indiferent ce iti fac si rabda si ai sa vezi ca vei avea multe prietene.

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-ai zice daca ai pune tot efortul si atentia pe carte, sa inveti atat de bine incat sa ai numai 9 si 10, ca sa atragi atentia tuturor, inclusiv a profesorilor?
I-ti garantez ca imediat cum incepi sa dovedesti cat de desteapta esti tu, prin notele pe care le iei, o sa ai zeci de prietenei care te vor in preajma lor.

| Nirvanaaa a răspuns:

Dacă nu iti place acolo schimba cu uman. Poate iti va fi mai bine acolo.

| haileewatson a răspuns:

Si eu uram liceul, profilul, profesorii, colegii. Nu am intrat la liceul preferat fiindca nu aveam medie destul de mare. Ma intelegeam cu 2-3 colegi mai bine, cu restul nu aveai ce sa discuti.

O sa vezi ca problemele astea sunt asa trecatoare laughing Nu baga in seama toti prostii. Muta-te la uman daca chiar vrei asta. Si concentreaza-te pe hobby-urile tale si lucrurile care iti fac cu adevarat placere.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Poate că merită să te muți la profil uman, pentru că nu îți plac materiile la științe ale naturii. Dar crezi că dacă te muți la uman va fi totul brusc bine? Nu crezi că e o problemă la tine, nu la ei?

| HelloImJosephine explică (pentru Niciunnumedeutilizator):

Nu stiu care ar fi problema la mine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cu totul distructiv ceea ce faci. Te-ai gândit de ce astfel? Nu cumva realitatea sumbră să fie doar in capul tău și să îți ia mai mult timp acomodarea? Fii naturală, nu e atât de crunt, josnic și dureros să privești dintr-un colț toate bârfele și tâmpeniile. Restul vine de la sine fără să tânjești.