| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Sper ca o sa cititi tot...
Sunt in clasa a VIII-a, anul acesta am sa merg la liceu. Este prima data cand trebuie sa iau o decizie care o sa-mi afecteze viitorul. In legatura cu examenul, eu zic ca e ok. Adica, ma descurc din cate am vazut la simulare. Dar pana la urma ce ma ingrijoreaza? LICEUL! Inca nu m-am decis la ce liceu sa ma duc... sau poate ca da, dar la ce profil? N-am habar! Toti colegi mei s-au decis. Doar eu sunt cea "nehotarata"! Colegele mele mi-au sugerat urmatoarele profiluri: Filologie si pedagogie. Care e parerea mea in legatura cu aceste profiluri? La filologie materiile de baza sunt : Lb.Romana si Istoria. Din ceea ce mi-a zis domn' profesor de Istorie am inteles ca la filologie se face matematica primii 2 ani dar putine ore pe saptamana iar urmatorii ani nu se face deloc. Eu nu vreau sa renunt la matematica! Pt. ca la facultate poate vreau sa ma duc undeva unde si matematica e importanta si nestiind bine matematica deoarece la liceu nu prea am facut o sa am dificultati + Nu prea ma "impac" cu istoria am dat teza la geografie acum in a VIII-a. La pedagogie am inteles ca poti sa ajungi de acolo : Invatator / Educator / Profesor dar tata mi-a zis ca nu e asa bine deoarece in invatamant nu se plateste bine si alte chestii. Ce parere aveti? Ce imi sugerati? Va rog sa ma intelegeti. Daca am gresit cu ceva in ceea ce am spus mai sus imi cer scuze! Poate nu am inteles eu cum e pana la urma cu liceele!

P.S: Imi pare rau sa spun asta, dar nu o sa dau funda deoarece nu cred ca exista un raspuns catigator. Sper ca nu ajutati doar pentru funde.

Va multumesc!

14 răspunsuri:
| Stefania3001 a răspuns:

Buna! In situatia ta am fost si eu, faza e ca eu uram matematica si doream sa merg pe uman.Mama m-a sfatuit sa ma duc la mate-info pentru ca pot alege mai departe orice facultate si fac cat imi trebuie din fiecare materie.Acum sunt clasa a 10-a la mate-info, m-am obisnuit si nu mi se mai pare deloc asa greu.Deci,daca te descurci cat de cat la matematica, te sfatuiesc sa te duci la mate-info, o sa iti prinda foarte bine in viitor, iar informatica nu e foarte grea(depinde de profesor). Sper ca ti-am fost de folos.Bafta la Evaluari! big grin

| StayStrong a răspuns:

Hey happy Ti-am citit intrebarea si, dupa parerea mea, trebuie sa iti alegi un profil care te avantajeaza pe tine. Dar uite niste sfaturi:
Intr-adevar, filologia si pedagogia se axeaza foarte mult pe romana, istorie, etc, iar celelalte materii cum ar fi matematica, chimia, fizica, etc nu sunt foarte accentuate. Dace vrei sa mergi la un profil unde chiar se face treaba si inveti la toate materiile, te sfatuiesc sa te duci la stiintlele naturii, cum sunt si eu. Eu am ales Stiintele naturii mate-fizica si cred ca este cel mai bun profil pentru ca acolo chiar inveti la tot si poti ajunge orice.
Tu te poti duce si la bio-chimie sau fizica-chimie. O alta optiune este mate-info, care este o clasa foarte buna, insa acolo se pune accent cel mai mult pe informatica, programare, mate, etc.
Acum nu vreau sa te influentez, fiindca trebuie sa te duci unde te simti cel mai bine. Tu nu ai mentionat materiile care te atrag mai mult sau mai putin, deci nu te pot ajuta foarte mult.
Daca iti place romana foarte mult, iar materiile reale, cum sunt mate, fizica, chimie, etc. nu sunt preferatele tale, atunci du-te la filologie sau pedagogie.
Asta e parerea mea. Sunt de un an in liceu si asta este ce am observat. Daca gresesc, imi cer scuze.
Pana la urma, tu trebuie sa te duci unde iti place si unde te simti cel mai bine. happy Si in legatura cu meseria, mai ai timp sa te gandesti. Nu iti face griji, totul se va rezolva de la sine happy
Sper ca te-am ajutat si mult succes. Daca vrei sa ma mai intrebi ceva, chiar te rog happy

| Satango a răspuns (pentru StayStrong):

In primul rand iti multumesc pentru raspuns! Apreciez mult ceea ce ai facut. Adica... ai scris atat doar pentru a ma ajuta. Dezi, Fizica? Profesoara mea de Fizica e de fapt de Biologie si Chimie, ea nu stie Fizica straight face Asa ca n-e da sa scriem din manual o fraza doua despre lectie si atat. Iar cand era vorba ca avem nevoie de o nota n-e spune-a inainte ca o sa ne asculte, astfel, am invatat ca ''roboti'' lectia. Daca ar trebui sa imi fie rusine, nu stiu! Dar, adevarul este ca nu stiu nimic din Fizica. Stiu, sunt incapatanata. Dar, nu imi place sa iau decizii importante asa fara sa fiu sigura. Asa ca daca te deranjez cu intrebarile si raspunsurile mele, te-as ruga sa nu te deranjezi sa imi raspunzi.

| StayStrong a răspuns (pentru Satango):

N-ai pentru ce happy Imi place sa ajut oamenii asa cum pot. Stai linistita, raspunsurile si intrebarile tale nu ma deranjeza. Chiar te rog sa ma mai intrebi daca ai nevoie de un sfat. Da, sunt la mate- fizica. In generala, nu prea am facut fizica de asemenea, insa am nimerit un profesor foarte bun care ne invata cum trebuie, dar care este foarte sever. Oricum, eu doresc sa devin medic, deci nu prea am nevoie de fizica.
Am ales acest profil pentru ca este pe real si se invata la tot. De asemenea, sunt si la engleza intensiv.
De obicei, clasele de stiinte ale naturii sunt bune si au profesori la fel de buni.
Tie ce materii iti plac? Poate asa te pot ajuta mai mult happy

| Satango a răspuns (pentru StayStrong):

Imi plac materiile urmatoare: Lb.Romana, Chimie, Biologie, Engleza ( Dar nu o stiu atat de bine, dar vreau sa iau cursuri acum in vacanta mare ). Poate mi-ai sugera bio-chimie dar... nu cred ca e de mine straight face E cam complicat... asa m-i se pare. M-am gandit in ultimul timp la filologie si chiar mi-as dori. Dar tatal meu mi-a zis sa nu renunt la matematica angry Deci iar sunt confuza sad

| StayStrong a răspuns (pentru Satango):

Ma crezi sau nu, acestea sunt si materiile care imi plac cel mai mult. M-am gandit si eu la bio-chimie insa, ca si in cazul tau, nu am vrut sa renunt la mate asa ca m-am dus la stiintele naturii mate fizica intensiv engleza. Dar eu vreau sa urmez medicina in viitor si ma ajuta foarte mult acest profil. Si acolo se invata la tot. Este un profil greu, darse invata la tot.
Daca tu doresti filologie, atunci ar trebui sa te duci acolo fiindca acolo te simti cel mai bine. Aceasta trebuie sa fie decizia ta, nu a familiei. Ei trebuie sa iti dea doar sugestii, iar tu daca vrei le urmezi sau nu. Vorbeste cu tatal tau si spune-i ce gamdesti. Si daca nu iti place profilul ales, poti oricand sa te muti la o alta clasa. Mult succes! happy

| Satango a răspuns (pentru StayStrong):

Buna! Uitandu-ma la intrebarea mea pe care am pus-o cu cateva luni in urma, ti-am vazut raspunsul. Nu stiu daca te intereseaza, dar, pana la urma am mers la Colegiul Economic, profil economic. Si, sunt foarte multumita. Materiile sunt pe placul meu. Am o diriginta de matematica foarte buna. La fel si cea de Lb.Romana cat si cea de Lb. Engleza. E totul ok. Pa! happy

| ssd a răspuns:

Eu cred ca stiinte ale naturii e cel mai bun profil. Faci de toate :fizica, chimie, bio, mate, romana, engleza.Are un pic din fiecare mai ales ca esti indecisa si nu sti ce vrei sa fi. De la profilul asta te poti duce unde vrei.Sau daca nu esti cu fizica, chimia si biologia te poti duce la stiinte sociale acolo faci si mate, romana, engleza, istorie.
Depinde e tine ce iti place. Sper ca te-am ajutat :*

| Satango a răspuns (pentru ssd):

Din ce dau bacu? La stiinte sociale?

| ancaval a răspuns:

Pai ar trebui sa te gandesti mai bine, ce anume iti place? nu te lua dupa nimeni, eu am mers la un liceu pentru ca or zis altii, nu ca am vrut eu, in liceu mi-am dat seama ca nu era ceea ce cautam. Parerea mea, sincer, alege tu ceea ce iti place, nu conteaza liceu, la faculta poti merge oriunde, ceea ce conteaza cel mai mult ii sa iti placa ceea ce faci, altfel nu are rost.
Numai bine!

| Cristina45 a răspuns:

In primul rand gandeste-te la ce iti place, uitate la diverse persoane in jurul tau si ia drept exemplu o pers care iti place si incearca sa practici meseria respectiva, sau gandeste-te ce materii iti plac, daca iti place matematica asa cum ai zis ca nu vrei sa renunti du-te pe profil real ca la filo trebuie sa stii si limbi straine ...si tatal tau tea sfatuit bine ce ti-a zis cu invatamantu, nu e deloc bine dupa parerea mea, am un coleg care a intrat la un liceu pe profil pedagogie si s-a transferat la noi la real ca nu ii placea sa se duca sa stea cu plozi la gradinita, asa ca acum gandeste-te bine ce vrei sa faci s itias zice sa te sfatuiesti numai cu parinti tai ca ei sunt singuri care iti vor binele unele asa zise "prietene " te pot indruma gresit, sper ca te-am ajutat macar putinwinking

| Satango a răspuns (pentru Cristina45):

Multumesc Cristina!

| Vlad_Tepes_1983 a răspuns:

Pai uite o lista cu licee.Selectezi orasul unde stai si vezi cele mai bine cotate licee.Totusi trebuie sa te hotarasti ca in lumea asta sunt o gramada de meserii.Eu ti-as recomanda filologie deoarece poti sa te faci ghid si se castiga bine din cate am auzit.
http://www.admitereliceu.ro/