| Raluca_Rallu_2001 a întrebat:

Intru in a 8a si ma gandesc la ce liceu sa dau. Nu stiu ce voi face nici la examen, deoarece sunt cu matematica la pamant si as vrea sa intru la un liceu bun. Ma gandeam sa dau la stiinte sociale sau educator -invatator. Nu stiu ce sa aleg din acestea. Ma descurc mai bine la romana, dar nu cu limbile straine si cu istoria cred ca destul de bine. Ce sa aleg, ce pot devenii cu ajutorul acestor profiluri (stiinte sociala ca cealalta e de inteles laughing ). Spuneti.mi tot ce stiti despre acestea. Raspunsul folositor primeste fundita :*

Răspuns Câştigător
| Tinna666 a răspuns:

Iti sugerez sa nu dai la un profil pedagogic deoarece in ziua de azi majoritatea facultatilor au pe langa specializarea de baza si pedagogia pe care o faci tot gratuit(daca intri la buget). legat de examenul la matematica, sfatul meu este sa iti scoti toate formulele pe o foaie, sunt in jur de 30 si sa te apuci sa le inveti. daca stii formulele bine iti garantez ca iei cel putin 6. oricum atat examenele cat si bacul sunt mai usoare de la an la an si la matematica chiar e banal, pur si simplu inlocuiesti in formule.bafta! kiss

2 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Buna.

La stiinte sociale se pune accent mare pe istorie, geografie dar mai ales pe logica, psihologie, economie, filosofie.Astea 4 le vei face in 4 ani diferiti...dar vei da teza la ele iar la bacalaureat proba obligatorie e istoria si proba la alegere e una din alea 4 care ti le-am zis.Stiintele sociale astea sunt in mare cele mai importante:logica, economia, psihologia si filosofia.Mai sunt dar astea le faci la liceu.O sa faci matematica 2 ore pe saptamana in toate clasele dar nu o sa dai bacalaureat la matematica.Din a 11 nu mai faci chimie, fizica si biologie, dar cum am zis mate da..Cam asta e... Daca te decizi aici, e bine, e un profil frumos, usor si echilibrat.Eu sunt la filologie.Succes

| rose345 a răspuns:

Cred ca poti sa te faci psiholog, daca dai la stiinte sociale.