| andra7664 a întrebat:

Sper sa aveti rabdarea sa cititi pana la sfarsit. Un baiat m-a intrebat azi daca il plac pentru ca asa i-a spus un prieten de-al lui. Eu i-am spus doar ca e de treaba. Apoi ne-a spus cineva ca ne-ar sta foarte bine impreuna. El nu a avut nicio reactie, spre deosebire de mine. Apoi, spre seara eram cu prietena mea si a venit si ne-a spus ca ii place de una din noi si ca ne scrie pe mess cine. Atunci nu m-a interesat pentru ca eu am deja prieten. Problema e ca el mi-a spus ca ii place de mine si a insistat sa ii spun daca si eu il plac. Mie chiar imi place de el, dar nu pot sa ma despart de prietenul meu, pentru ca il iubesc si pe el. I-am spus ca il plac, doar ca e mai mic decat mine. Vreau doar pareri...am gresit sau nu(ma simt putin vinovata)

Răspuns Câştigător
| adaaax a răspuns:

HEI... tu ai deja un prieten pe care probabil il iubesti, pe care il cunosti probabil mai bine. Intrusul ar trebui sa stea departe, parerea mea e ca va trebui sa alegi cu inima, nu cu mintea. Oricat de mult te-ai gandi tu pe care sa-l alegi, tot inima va trebui sa faca toata treaba. Gandeste-te care te face sa te simti mai bine, care te iubeste mai mult.

4 răspunsuri:
| Libelle a răspuns:

Nu da vrabia din mana pe cioara dupa garddd
ori iti iubesti prietenul si il vrei numai pe el, pentru ca asta inseamna sa il iubesti, ori...pendulezi intre ei doi, dar nu o sa dureze la nesfarsit pentru ca iubitul tau o sa isi dea seama si o sa ai de suferit tu.
daca nu vrei sa renunti la el, nu te mai uiti dupa altii si celuilalt ii spui categoric un NU.

| Hmmmm a răspuns:

Nu ai gresit cu nimic.
daca incepi sa simti ceva mai mult pentru acest baiat nu ezita, si spune-i si iubitului tau. daca esti confuza cere-i timp sa te gandesti si sa iti pui in ordine ideile. daca te iubeste te va intelege. explica-i ca daca te va stresa pe mess si la telfon in timpul asta, nu va face decat sa te indeparteze de el. daca il iubesti cu adevarat te vei intoare tu singura la el, fara ca el sa faca nimic. daca il vei alege pe celalat va trebui sa te inteleaga si sa renunte.
este foarte bine ca i-ai spus adevarul acestui tip si nu i-ai ascuns nimic.este foarte bine ca ai stat de vorba cu el si i-ai spus cat se poate de clar ca tu il placi, dar asta nu e suficient.ca iubesti pe altcineva.este bine sa spui adevarul si sa fi sincera.
nu ai de ce sa te simti vinovata. tu nu poti sa te programezi si sa zici ca il iubesti pe asta sau pe celalt.sentimentele vin de la sine, tu nu ai nici o vina.adevarul,chiar daca il doare, ii face mai bine decat sa ii fi dat sperante false.

| ale a răspuns:

Daca il placi ca persoana e ok. I-ai spus sincer de ce sa te simti vinovata? Ai grija sa nu inteleaga prietenul tau altceva

| fedot a răspuns:

Nu cred ca ai de ce sa te simti vinovata.Ai fi facut mai rau daca il amageai, sau iti era mila de el si ii ziceai ca vrei sa fii cu el.Nu poti impune sufletului sa iubeasca.Ar trebui sa te inteleaga, daca i-ai explica mai in detalii de ce nu ai zis DA.