| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va spun pe scurt povestea mea : De mica am fost foarte timida, in liceu toate colegele si prietenele mele aveau iubiti, eu nici nu stiam ce e ala..primul sarut l-am avut la varsta de 19 ani si am fost virgina pana la 20 de ani cand am avut si primul iubit. Mereu am visat sa ma marit cu cel cu care imi voi incepe viata sexuala, dar din pacate nu a fost asa pentru ca prima relatie nu a fost deloc ceea ce as fi vrut sa fie, a durat 1 an si ceva apoi ne-am despartit. Dar cosmarul de abia de aici incepea: dupa vreo 2 ani, am cunoscut un baiat cu care am avut o relatie de 5 ani. Eram foarte indragostita il iubeam foarte mult, dar el nu putea sa treaca peste faptul ca nu sunt virgina, era extrem de gelos pe fostul zicea ca ma iubeste foarte mult si ca nu accepta ideea ca am fost a altuia, i-am explicat ca nu mai am nici o treaba cu el, ca a fost o relatie si a ramas in trecut, si chiar daca pe moment parea ca intelege, peste ceva timp aducea iar in discutie subiectul asta. Imi zicea mereu de alte fete ca sunt cuminti si o aducea mereu pe fost lui iubita in discutie ca aia era fata cuminte...Desi am observat ca era extrem de gelos si posesiv am ramas alaturi de el pentru ca il iubeam sincer si totusi am crezut ca se schimba. Era gelos pe toata lumea, pe Facebook nu aveam voie sa adaug vreun baiat, aveam doar fete, nu aveam voie sa-mi pun poze cu mine singura pentru ca zicea ca ce poze sunt alea? Ca eu imi fac poze de agatat ca nu stiu sa-mi fac poze decat de pitipoanca..in oras nu aveam voie sa ies ca daca ieseam ma suna tot timpul, cu prietenele la fel, la tara in week-end cand voiam sa merg la bunici nu ma lasa pentru ca se nimerea sa fie ziua in care ne vedeam noi si ca de ce pun pe toata lumea pe primul loc, ca altii sunt mai importanti decat el..In ultimul an de relatie se schimbase foarte mult, o data ne-am certat foarte tare si mi-a dat o palma, am vrut sa ma despart de el pentru ca deja mi se cam luase de tot si incepusem sa-mi fie sila de el, dar a trecut la amenintari spunandu-mi ca daca ma despart de el o sa se razbune ca si-a pierdut 5 ani din viata cu mine degeaba si ca nu o sa scap asa usor de el..si ca vine la parintii mei si ca le spune ca eu "am rupt patul barbatilor la 20 de ani"(referindu-se la relatia mea de la 20 de ani) si ca nu sunt fata cuminte pe care o cred ei, ca ii face el pe parintii mei sa vada ca sunt o **** Mi-era foarte teama pentru ca parintii mei intr-adevar nu stiau ca baiatul acela a fost primul meu dar nu pentru ca imi era frica sa le spun ci pentru ca am considerat ca nu e nevoie sa stie altii viata mea intima, chiar daca e vb de parinti, si imi era si frica, ca poate inventeaza cine stie ce lucruri si parintii mei il cred si nu voiam asta mai ales ca tata e si bolnav cu inima, mi-era frica sa nu-l supere sau ceva sadIn fine, am acceptat sa ma impac cu el, ii placea sa se joace cu psihicul meu imi zicea ca daca ma despart de el nu o sa mai gasesc pe nimeni sa ma suporte ca nu o sa stea nimeni cu mine decat 2-3 luni pana o sa faca sex cu mine apoi ma paraseste, ca toti o sa se apropie de mine pentru sex si atat...la un moment dat ajunsesem sa-l cred, viata mi se parea un cosmar si ajunsesem sa cred ca poate chiar sunt o **** ca mi-am inceput viata sexuala atunci cu acel baiat si ma simteam extrem de vinovata pentru asta, eram cu psihicul la pamant mai ales ca parintii mei si toate rudele si prietenii se asteptau sa facem nunta..nu stiam ce sa fac pentru ca eu nu-l mai suportam deloc dar nimeni nu stia pentru ca el avea grija ca din afara sa se vada ca totul merge foarte bine intre noi, ca ne iubim foarte mult si suntem un cuplu exemplu, dar de fapt situatia era alta, certuri in fiecare zi, amenintari etc. ajunsesem sa-mi fie sila de el nici la pozele lui nu mai puteam sa ma uit...Pana intr-o zi cand am fost la el, mi-a zis ceva de m-a enervat foarte tare incat am spart o farfurie de nervi! In momentul acela am inteles ca ori ma despart de el ori o sa se intample ceva grav, ori il omor eu pe el ori el pe mine, i-am zis ca asta a fost ultima chestie pe care i-am suportat-o si ca ne despartim. Vreo doua luni de zile m-a terorizat, ma suna intruna imi dadea mesaje, imi zicea ca daca nu accept sa ma vad cu el sa vorbim vine la mine acasa si face scandal, ca spune el tot ce am facut acum 10 ani ca nu am fost virgina, ca sunt o **** ca mi-am batut joc de el ca el a vrut sa ma ia de nevasta ( in conditiile in care eu m-am rugat de el 5 ani de zile sa facem nunta si imi zicea mereu ca "la anul"dar acum cred ca stiu de ce nu voia pentru ca eu n-am fost virgina)..erau unele mesaje pe care nici nu puteam sa le citesc pana la capat, nu m-a jignit niciodata nimeni in halul asta, il teroriza si pe tata cu telefoanele ca el voia sa vina la mine sa le spuna alor mei povestea mea ca am avut eu o relatie sa ma faca sa pic prost in fata alor mei, unei prietene i-a zis ca eu l-am lasat pentru altul, ca el n-a facut nimic ci ca pur si simplu l-am lasat eu pentru altul, a zis in stanga si in dreapta ca el a vrut sa ma ia de nevasta dar ca eu mi-am batut joc de el si l-am lasat pentru altii.
Au trecut 7 luni de atunci, mi-am revenit psihic, nu credeam ca o sa mi se intample asa ceva vreodata, sa-mi fie atat de scarba de cineva nici numele sa nu il suport, aveam niste poze in pc cu el singur mi-era sila si sa ma uit la pozele alea cand le-am sters..toata dragostea pe care am simtit-o odata pentru el s-a transformat in ura si scarba. Daca o sa-l vad vreodata pe strada nici macar un "Buna" nu o sa-i zic, o sa ma fac ca nu-l cunosc! Acum am 28 de ani si am o relatie cu altcineva, imi doresc foarte tare un copil... vreau sa ma casatoresc sa am si eu o famile ca toata lumea dar nu stiu cum pentru ca nu mai am incredere in barbati, desi actualul este foarte diferit de fostul, si imi arata in fiecare zi ca ma iubeste si are incredere in mine, mi-e teama sa-l las sa se apropie de mine sau ceva, de sex nici nu se mai pune problema probabil o sa mai fac doar cand o sa ma marit, mi-e teama ca o sa creada ca sunt o femeie usoara ca nu sunt virgina sau ca o sa stea doar pentru sex, sau am impresia ca o sa fiu mereu judecata pentru trecut, sau poate eu am nevoie de un psiholog. Va rog sa-mi spuneti sincer parerea voastra si sa nu va bateti joc. Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Bai, vad ca esti fraier si te bagi si tu in seama. Are 28. Nu 12. Nu 13. Si stai calm. Ca voi astia, mai imbecili, va culcati cu toata strada si asteptati o fraiera cuminte care sa va spele vouo hainele cat sunteti la munca. Nu si-a tras-o cu 10 ca sa te bagi. Si chiar daca tipa care a intrebat ar face asta. Ce e? Gelos ca nu a facut-o cu tine? Daca s-a culcat cu 2. Sau 3. Nu imi pasa. Nu si-a tras-o cu tot orasul. Sau orasul tau are doar 6 persoane in el? (Sarcasm)

Răspuns Apreciat de Editori
| cristimihailov a răspuns:

Ai bagat mana in cosul cu mere si ai ales prima data un mar necopt...

Ai mai bagat mana odata in cosul cu mere si ai ales un mar mucegait, dar usor dulceag.

Acum bagi mana a treia oara in cosul cu mere si scoti unul copt si bun.

Eu as musca din el. Cata vreme vrei sa incerci?

Daca apare vreun vierme dupa ce musti stii ce sa faci.

Eu as face sex cu ala asa cum nu am mai facut cu niciunul. Daca nu te daruiesti nu vei castiga.

E adevarat ca e riscul si de a pierde. Dar deja ai pierdut de doua ori.

Acum se merge doar din incercare in incercare.

Iarta-ma daca le explic atat de vag... dar fac asa ca sa intelegi mai bine ca daca nu pleci de la premisa ca totul e perfect atunci ratezi insasi viata.

Ai 28 de ani. E momentul in care intelegi ca tu trebuie sa alegi si nu altii sa aleaga pentru tine.

Uit-o pe pustoaica aia timida. Acum esti o femeie care are dreptul si poate sa aleaga. Poate alege prost...atunci va mai alege odata. Poate alege bine si o va face pe viata.

12 răspunsuri:
| zăGhost a răspuns:

Sincer, ai dat de un nebun. Ma bucur ca ai reusit sa scapi de el, desi cam tarziu. Gandeste-te la ce te ajuta atitudinea fata de actualul, ma refer la faptul ca ai si 28 de ani. Mi s-ar parea absurd sa creada cineva ca esti virgina la varsta asta. Daca faci sex cu el si te paraseste sau iti reproseaza fostele relatii, macar afli ce fel de om e.

| RAY a răspuns:

Ti am citit povestea,foarte trista, mai ales gunoiul ala uman care ti a batut joc de tine,scopul lui fiind sa te umileasca,sa te manipuleze emotional,normal ca e foarte greu sa treci peste asta,ai plecat la drum cu sperante,ba cu primul ba cu al dolea cum sa crezi in iubire, fi tu sceptica si nu crede in orice compliment,lumea e tarfa,rea, ipocrita, prefacuta, toti au interse in spatele lor, iadul sunt ceilanti draga mea

| corbulalbrosu a răspuns:

Te sfatuiesc sa-ti angajezi un psiholog dar unul...bun. In rest iti transmit sa auzim numai de bine si iti doresc multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Clar ai nevoie de un psiholog. Ai fost mult prea mult timp abuzată ca să nu existe urmări (și astea se văd din felul cum spui povestea).
Poți face și sex înainte de căsătorie, depinde doar de cum va decurge noua relație. Iar dacă te judecă - înseamnă că nu e el alesul, deși pare mai bun ca ceilalți dinainte. Dar nu se termină lumea cu el! Nu te mai teme să termini o relație dacă nu ești pe deplin convinsă că te merită! Prețuiește-te ca să fii prețuită!

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mai bine mergi la un psiholog, nu e normal cu atata timiditate.

| Emma30555 a răspuns:

Ar fi multe de spus dar o sa-ți spun ce cred eu ca este important. Un bărbat ok nu-ți va judeca trecutul, pe el îl va interesa cum te înțelegi cu el, caracterul tău. Fostul iubit s-ar fi purtat la fel cu tine chiar dacă erai virgina pentru ca asa e caracterul lui, asa va fi cu toate dacă ii vor permite. Nu e vina ta și nici nu ai un trecut rușinos, singura vina ar putea fi pentru tine ca ai stat prea mult cu un tip care ți-a făcut rau. În viata nu putem controla totul, nimeni nu poate ști dacă vom rămâne cu cineva pana la adânci bătrâneți sau nu va dura prea mult. Asa ca nu are rost sa îți faci griji, depinde și un pic de noroc de soarta. Dar poți alege un partener care are mintea destupata, care are caracter și principii sănătoase. Trăiește-ți viata cu bune și cu rele, lasă prejudecățile. În ziua de azi prea puțini se căsătoresc cu primii iubiți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sincer, părerea mea și fără să-mi bat joc e că așa meritați! Fiindcă sunteți proaste până la extreme să vă încurcați și să stați cu așa specimene. La fel cum ți-e silă ție acum de el, și nu mai ai încredere în bărbați, la fel mi-e mie silă de voi, cum îi băgați pe ăștia în seamă și îi acceptați și la fel nu mai am nici o încredere în voi, că numai kkat aveți în cap. Acum, ăsta pe care îl ai poate chiar o fi om bun, dar... acum el trebuie să suporte tot kkatul pe care ți l-a băgat ție în cap un coala pishat și arogant atâția ani la rând cât tu l-ai acceptat ca o cârpă proastă. Na, acum suferi și tu și el. Și pe lângă voi și restul lumii când vede așa exemple și știe că ăsta e modelul general de gândire. Uite-așa în baza unora ca kkatu' ăsta și unor proaste ca tine au și alții de pierdut. Și nu numai actualul tău. Chiar și un prost ca mine care stă pe forum și citește și își dă seama câta prostie zace în lume și cam care mi-ar fi mie șansele la o relație. Asta-i starea generală. Nu ești tu, e alta, nu e el, e altul... Și tot așa. Bravo oameni buni, BRAVO!

| OrdanKarris a răspuns:

Un barbat cu cat il ti pe uscat mai mult, nu conteaza cat de intelegator este, nu devine mai atasat de tine, ci culege usor usor spita pentru tine. Evident ascunde aceasta spita in dorinta, dar pana cand? Il vei pierde si pe asta. Ai 28 de ani. Eu personal nu as astepta pe nimeni de 28 de ani. Asteptatul e pentru cei din generatiile vechi, mai ales la varsta ta. Si sunt de acord cu Distrus: voi femeile asteptati ca actualul sa compenseze pentru TOT bullshitul care l-au facut cei din urma. Nu se va intampla asta. Acum tot ce faci este sa-ti distrugi singura situatia actuala cu un individ diferit de cei din trecut. Acum fix pe el ti-ai gasit sa-l tii pe uscat. Celor din trecut le-ai oferit sex acum fix pe asta il ti pe uscat? Spune totul despre tine si despre natura feminina. S-ar putea in final sa ramai si fara barbatul asta. Nu pot concepe in 2018 sa ai prietena/iubita si sa NU te poti bucura sexual de ea. Inacceptabil, Inadmisibil! Eu in locul lui nu as astepta, ti-as oferi ultimatum: ori acum ori deloc si la revedere.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Cica tu esti curva? Ce bou? Da el nu s-a culcat cu altele? Si pana la urma. Un barbat care te iubeste. Niciodata nu iti tine cont cu cati te-ai culcat atat timp cat ai facut-o din iubire. E un pampalau de doi bani ala cu care ai stat 5 ani. Ce faci? Iti pierzi tineretea doar ca ai probleme cu timiditatea? Ai 28 de ani! Fii mai rebele si independenta. Esti femeie in toata firea. Nu adolescenta de 15 ani. Fa ce tie iti e mai bine.

| Pool77 a răspuns (pentru Alexxxxxandraxxx):

Wow, adica daca te-ai culcat cu juma' de oras, trebuie sa ies mandru in fata si exclam ca a fost din iubire? laughing))

| Alexxxxxandraxxx a răspuns (pentru Pool77):

Bai, vad ca esti fraier si te bagi si tu in seama. Are 28. Nu 12. Nu 13. Si stai calm. Ca voi astia, mai imbecili, va culcati cu toata strada si asteptati o fraiera cuminte care sa va spele vouo hainele cat sunteti la munca. Nu si-a tras-o cu 10 ca sa te bagi. Si chiar daca tipa care a intrebat ar face asta. Ce e? Gelos ca nu a facut-o cu tine? Daca s-a culcat cu 2. Sau 3. Nu imi pasa. Nu si-a tras-o cu tot orasul. Sau orasul tau are doar 6 persoane in el? (Sarcasm)

| Krax256 a răspuns:

Vezi-ti linistita de relatia cu actualul. Fostul tau este doar un psihopat care a incercat sa-si bata joc de tine. Daca vrei sa vezi viitorul nu mai privi in trecut. Ai facut greseli, ti-ai invatat lectia, TRECI MAI DEPARTE. Iti doresc mult noroc.

| Claxon987 a răspuns:

Povestea ta este ca oricare alta experienta de viata, cu totii am trait si bune si rele. Nu este nimic in neregula cu tine, ai doar nevoie de timp sa te aduni. Nu ai de ce sa te invinovatesti, intr o lume in care standardele sunt atat de jos, tu ai fost chiar la inaltime. Banii la psiholog sunt bani aruncati pe fereastra. Parerea mea sa vorbesti cu cel cu care vrei sa te casatoresti, sa ii spui temerile tale, daca te va intelege si te sustine sa treci peste ele, inseamna ca e un barbat care merita, daca nu, nu te obosi sa i dai explicatii. Parerea parintilor este importanta dar ei mereu vor gasi puterea sa ierte o decizie luata la un moment dat din lipsa de experienta sau din prea multa incredere. Daca cineva te judeca, sigur nu cunoaste tot contextul si sigur e o persoana limitata, persoanele intelepte si mature nu judeca superficial. Mult succes!

| Stonehard a răspuns:

Parerea mea e ca ar trebui sa discuti cu actualul tau iubit si sa ii zici toata povestea ta. Sa fii sincera. Sinceritatea conteaza mult intr-o relatie. Daca te iubeste te va accepta asa cum esti. Nu esti nici prima, nici ultima perosana careia i s-a intamplat sa aiba mai multi parteneri. Discutati deschis, sincer, si pe urma iti vei da seama daca el este sau nu barbatul cu care sa iti continui viata. Dupa o discutie sincera, eu cred ca va veni de la sine si dorinta sexuala din partea ambelor parti. Si ca o concluzie, singurul lucru pe care l-ai gresit, a fost ca ti-ai pierdut o buna parte din ani langa un om care nu te-a meritat. Succes!