| AnemonaP a întrebat:

Stiu ca Tpu.ro nu se ocupa cu temele pentru acasa,dar chiar nu stiu sa fac,si poate imi puteti explica cum aflu mileniul, secolul si deceniul.Am 1441-mileniul II, secolul si deceniul nu stiu de unde sa-l iau.imi mai puteti da exemple sad? Funda+vot
P.S. Fara raspunsuri stupide

1 răspuns:
| CM7YRE a răspuns:

Ca sa afli mileniul imparti la 1000. Ce e peste 1000 (adica sa zicem, 1001) devine automat mileniul 2.
La fel, ca sa aflii secolul, imparti la 100, si ce e peste 100 (adica 101) devine secolul 2.
La tine secolul (depasind 1400) vine secolul 15.
La deceniul, imparti la 10. La fel, ce depaseste peste 10 (adica 11) devine deceniul 2.
La tine, depasind iarasi, deceniul vine 145.
Sper sa nu se considere tema/ajutor de tema, nu prea mi se pare decat o explicatie pe exemplul dat de tine. Sper ca ai inteles.