| Mariadk544 a întrebat:

Bună! Sunt a 7 a și eu încă nu pot sa fac calcule în mintea mea. De exemplu 54:2 sau 18×4 gen chestii banale. Adică eu îmi imaginez calculul ca e pe o foaie, vad acolo cu ce se înmulțește bla bla bla și apoi uit cu cine am înmulțit și rezultatul. Dar dacă fac calculul pe o foaie, calculez într-o secundă. Bine, adică știu sa le fac, dar pot sa fac în mintea mea gen doar tabla înmulțirii și împărțirii. 5×2 sau 10×10 calcule ca astea pot sa fac în minte, fără foaie. La fel și la adunări, scăderi, nu pot să calculez în minte, și ca să pot să le rezolv într-o secundă le așez unele sub altele ca la pregătitoare. Și asa m-am obișnuit. Pur și simplu asa mie ușor și rapid. Dar totuși la anul am examen și eu nu pot sa fac calculele în minte.....cam rușinos. În fine, întrebarea mea e cum pot să fac și eu calculele în minte? Gen voi cum faceți? Nu vreau să râdă alții de mine ca eu fac pe foaie

Răspuns Câştigător
| BobTheCat a răspuns:

Ma bucur mult de tot ca nu sunt singura in aceasta situatie! Este absolut normal, nu suntem cu totii buni la calcule in minte, iar matematica se face cu foaia si creionul (sau pixul, ma rog). Pana la urma, daca stii sa calculezi si obtii rezultatul corect, este perfect! La examene vei avea mereu o ciorna la indemana, deci este in regula. Si nu trebuie sa te stresezi de ce vor spune altii. Daca rad de tine din asa ceva, nu ii baga in seama. La o adica, nu ii priveste pe ei! Daca vrei sa iti imbunatatesti calculele mentale, cheia reusitei este, ei bine... exercitiul! Stiu ca suna cam generic, dar acesta este purul adevar. Succes!

| Mariadk544 explică (pentru BobTheCat):

Nu e cam rușinos totuși? Gen sunt a 7 a și eu stau sa calculez pe foi?

| BobTheCat a răspuns (pentru Mariadk544):

Deloc! Rușinos ar fi sa nu stii sa rezolvi astfel de calcule.

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Fiecare se dezvolta diferit, unii sunt mai buni sa rezolve in minte, altii sa rezolve pe foaie, asa cum se intampla si in cazul sferei artistice, cand unii pot vizualiza un concept direct in minte si altii au nevoie de o foaie pentru a se exprima. Rusinos este sa nu stii lucrurile elementare la aceasta varsta, adica materia de clasa a IV-a, si crede-ma ca in acest scenariu sunt multi adolescenti si foarte multi adulti din Romania.La examen ai dreptul la ciorna pe care sa scrii si sa calculezi etc.Nu va rade nimeni de tine, nu iti mai fa atatea griji aiurea fiindca nu are sens.Succes la scoala.

| StoicAnalysis a răspuns:

Eu unul imi imaginez asa: Sa zicem 35 x 7. Eu nu calculez in minte la fel ca si pe foaie, ca pierd si eu ordinea in minte ca nu sunt geniu. Dar ce poate mintea mea calcula este asta: Daca 35 x 2 = 70, atunci ii mai adaug inca 35 si imi da 105. Aici deja stiu in capul meu ca 105 este produsul dat cand inmultesc 35 de trei ori. Acel 105 il mai aduc cu inca 105 si imi da 210, adica de 6 ori 35. Si la 210 ii mai adaug inca un 35 si imi da 245, adica de 7 ori 35. Si in final ai calculat in minte sistematic 35 x 7. Imprima-ti in minte sabloane de calcul pe care sa le folosesti ca in aceasta situatie. O sa iti fie mult mai usor.

| Miruna333 a răspuns:

Nu este deloc rusinos. Tu esti singura care a spus asta, te judeci singura. Daca stii sa le faci pe foaie, nu ai de ce sa te plangi, conteaza sa le faci. Nu esti la vreun concurs si nici vreun Einstein. Unii nici pe foaie nu pot. Ce ar fi daca ai accepta ca nu te pricepi sa le faci in minte si sa te feliciti ca le poti face pe foaie?

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nu rade nimeni de tine ca nu faci calculele in minte. Eu stiu de la un coleg al meu din generala, care era chiar mai bun decat profesorii, ca matematica se face cu foaia si creionul.
Cat despre cum sa faci acele calcule, eu pur si simplu am exersat inca de când eram in clasele mici, si m-am obisnuit asa