| Aishaa a întrebat:

sunt a 8-a si as vrea sa intreb. daca la romana iau de ex. 9.50 si la mate 8.50, media la examene se va calcule cu notele rotunjite sau cu 2 zecimale? Adica se ia 9.50+8.50 pe 2 sau 10+9 pe 2?

Răspuns Câştigător
| sergyuproblema a răspuns:

Se va calcula cu zecimalebig grin.stiu din propria experienta.sunt cls a 9-a si la noi asa s-a procedat.bafta la admitere

4 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Calculul se face cu mediile nerotunjite si nici rezultatul nu se rotunjeste, ci ramane cu zecimale. Deci, cu parere de rau, (9, 50 + 8, 50):2 = 9

| aliceinchains a răspuns:

Cu două zecimale se calculează, adică 9, 50+8, 50=18,00/2=9.happy

| Valeria_9444 a răspuns:

Din experienta, stiu ca se calculeaza cu media rotunjita.baftahappy

| ElenaGeorgi a răspuns:

Media la examene se calculeaza astfel : in cazul tau, daca ai lua notele pe care ti le doresti : 9, 50+8, 50 supra 2 si se face calculul. Nu se rotunjeste nici rezultatul. La fel si media claselor V-VIII. Dupa ce ai calculat, aduni media examenelor + media claselor V-VIII supra 2, iar rezultatul obtinut este media ta de admitere la liceu. Sper ca te'am ajutat happy. Imi poti da funda, te rog:*?